Відпочинок та відновлення: 5 безкоштовних програм для військових та ветеранів - Nova

Відпочинок та відновлення: 5 безкоштовних програм для військових та ветеранів

Відпочинок та відновлення: 5 безкоштовних програм для військових та ветеранів

Медіа позитивних новин ШоТам зібрало 5 безплатних програм в різних містах України, де військові у відпустці або ветерани можуть відпочити та відновитися. 

Іпотерапія на Закарпатті

Програму «Коні і Герої» розробили у ФГ «Полонинське Господарство». Воно складається з 90 коней, яких вирощують у горах. 

«Ми навчаємося спілкуватися з кіньми їхньою мовою замість того, щоб намагатися змінити їх під себе. Так ми стаємо зрозумілішими для коней, і вони у відповідь показують свою реакцію, що допомагає нам краще з ними взаємодіяти», — пишуть на офіційному сайті фермерського господарства. 

Військовослужбовців і ветеранів запрошують пожити серед табуна гуцульських коней, аби відновити психоемоційний стан. Програма триває 8 днів. Учасники живуть у мальовничій місцевості — в урочищі Прелуки (на 930 метрах над рівнем моря).

У програмі немає верхової їзди — іпотерапія відбувається через спілкування з кіньми, спостереження та взаємодію з ними. 

У групах може бути до 40 ветеранів і військових, тож вони завжди можуть поспілкуватися з однодумцями, разом вирушити в піші походи, відвідати водоспад Воєводин чи розслабитись у чані. Цікаво, що користуватися ґаджетами під час програми можна лише 30 хвилин на день. 

Організатори кажуть, що така трансформаційна програма допомагає подолати ПТСР і знайти внутрішню гармонію. Учасники можуть брати в ній участь багаторазово, адже вона відкрита для всіх, хто хоче відновитися та знову зосередитися на житті.

Танцювальна терапія в Ужгороді

В Ужгороді запустили реабілітаційні заняття з танців для військових і їхніх сімей. Це ініціатива громадської організації «Волонтери Закарпаття». Проєкт називається «Поверни мене з війни», і його основна мета — допомогти військовим повернутися до звичного життя через танець. Викладачі програми — професійні танцюристи Віталій Ерфан і Вікторія Запрудська.

Заняття стартували в березні 2024 року з повільного англійського вальсу, але зараз учасники вчаться спортивних і латиноамериканських танців. Ветерани можуть приходити на заняття зі своїми партнерами, а тим, хто не має пари, допоможуть волонтерки-танцівниці, які займаються в спортивних групах.

В Україні танцювальна терапія внесена в Перелік методів психотерапії з доведеною ефективністю, затверджений МОЗ України. Тобто це науково акредитований метод психотерапії, який вивчає танець, його властивості та вплив на людину.

Терапевтичний сад у Києві

А для жителів або гостей столиці в Подільському районі Києві є сад відновлення та терапії ментальних травм. Це ідея данського урбаніста Мікаеля Кольвіля-Андерсена, яку реалізували за підтримки посольства Данії. Місце для саду обрали в занедбаній частині лісу між Кирилівською церквою та психіатричною лікарнею, де роками скидали сміття. На території є стежки для прогулянок, а також зони для терапії: центральна для групових занять, альтанки для двох та індивідуальні кабінки для усамітнення.

Сад використовує скандинавські підходи до здоров’я та ландшафтного дизайну, щоб допомагати людям із психічними травмами, зокрема тими, що виникли через війну. 

«Терапевтичні сади можуть допомагати в лікуванні психічних травм і ПТСР. Це стає можливим за умови правильного планування садового дизайну з урахуванням теорій поведінки людини. Ця наука настільки поширена, що в кожному місті Данії є такі сади. Ними користуються ветерани різних війн», — зазначає урбаніст.

Гончарство в Києві

Гончарі Dovgan-art із села Хотів, що в Обухівському районі, спільно з Українським ветеранським фондом створили майданчик для проведення майстер-класів. Власник майстерні Володимир Довган виготовляє гончарні вироби понад 30 років. У 2015 році він пішов на захист держави — виконував бойові завдання на Донеччині, був протитанкістом. Після звільнення Володимир дізнався про можливість отримати ветеранський грант.

«Він вирішив щось змінювати у своїй улюбленій справі. Мова саме про соціальну складову: проведення реабілітаційних заходів, майстер-класів, популяризація ремесла. Це така собі терапія, яка допомагає розслабитись і відволіктися. Але в нього не було території, не було що вкладати у власне приміщення. Ми подалися на грант, виграли його», — розповіла ШоТам його дружина Оксана.

Волонтери закупили гончарні круги, нову піч і допомогли збудувати другий поверх майстерні. Тепер творчий простір регулярно приймає військових — для ветеранів і їхніх родин відбуваються арттерапевтичні майстер-класи. Ці заняття проводять разом з благодійним фондом «Після служби» та психологами з лікарні «Феофанія».

Горотерапія у Львові

Організатори проєкту «Горотерапія» впевнені, що гори лікують. Програму проводить громадська організація «Метта», що з 2019 року надає кваліфіковану допомогу постраждалим від війни, зокрема ветеранам з ПТСР і гострим стресовим розладом.

«Ми вирішили об’єднати перевірені методи лікування, такі як EMDR (метод психотерапії, що ґрунтується на принципі самозцілення психіки) і когнітивно-поведінкова терапія, з груповою підтримкою. Групова підтримка працює за принципом “рівний рівному”, а також відбувається за допомогою психологів, практик усвідомленості та впливу природи», — пишуть на офіційному сайті ГО. 

Відпочинок та відновлення: 5 безкоштовних програм для військових та ветеранів
Військові взяли участь у програмі «Горотерапія» та піднялися на гору Параска. Фото: інстаграм ГО «Метта»

Проєкт організували за принципом лісового ретриту (усамітнення групи в лісі впродовж 4 днів), щоб допомогти людям заглибитись у себе та знайти ресурси в природі та в собі для подальшого зцілення. Ретрит проводять досвідчені гіди та психологи, які працюють з військовими з 2014 року.  Партнерами програми є українські ветерани з ГО Nomad.live

Походи для захисників організовують щомісяця. Наприклад, у вересні демобілізовані воїни долали туристичний шлях «Сколе-Параска» недалеко від Львова. Вони жили в горах, готували їжу на багатті, багато спілкувались і співали пісні. Участь є безкоштовною, але до Львова треба доїхати самостійно. 

Поділитися: