В Україні депутати Верховної Ради на час дії воєнного положення внесли ряд змін в деякі положення законів про працю. Побільшало приводів для звільнення працівників з ініціативи власників, а також дозволено збільшувати робочий день (але з обмеженнями). Також запроваджується можливість оформлення всіх документів щодо трудових відносин в електронній формі. Працівникам освітніх закладів повернули їхню нормальну тривалість відпустки.
За ухвалення законопроєкту №7251 “Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин” у другому читанні 01 липня 2022 року проголосували 262 народні депутати.
Головні нововведення законопроєкту
Приводи для звільнення
Роботодавцям стане дещо простіше позбутися найманих працівників. До причин, через які трудовий договір може бути розірваний в односторонньому порядку, додали:
- руйнування чи знищення виробничих, організаційних та технічних потужностей, засобів виробництва чи майна;
- відсутність співробітника на роботі та інформації про причини такої відсутності більше ніж протягом 4 місяців.
При цьому використання першої причини звільнення вимагає від роботодавця пройти “певну процедуру” документування, яка передбачає завчасне повідомлення не лише співробітника, а й первинних профспілкових організацій, а у разі масового звільнення – ще й Держслужби зайнятості.
Відпустки для педагогів
Педпрацівникам повернули відпустку повної тривалості – до 56 календарних днів. Раніше, на час воєнного стану, відпустка була обмежена 24 днями. Тепер обмеження знято. Рішення про тривалість відпустки ухвалюватиме директор чи засновник школи.
Електронний документообіг
Запроваджується можливість оформлення всіх документів щодо трудових відносин в електронній формі. Зокрема це стосується будь-яких повідомлень для співробітників. Однак у такому разі роботодавець має чітко вказати, який саме канал зв’язку вважатиметься офіційним (e-mail, конкретний месенджер тощо).
Тривалість робочого часу
Законопроєкт обмежує можливість збільшувати роботодавцем тривалості робочого часу більше 60 годин на тиждень. При цьому роботодавець повинен мати причини для такого рішення (вони називаються “критичні умови” – ред.). А компенсації за роботу у вихідні роботодавцям знову доведеться виплачувати. Таке правило раніше скасували на час “воєнного стану.
Зберігання трудових книжок
На час війни українцям дозволили забрати у роботодавця свої “трудові книжки” та зберігати їх самостійно. Зазвичай трудові книжки видають на руки лише у випадку звільнення. Тепер для цього достатньо письмово звернутись до роботодавця.
Це лише деякі головні моменти прийнятого закону.
Олександр Вікторович. НОВА: новини ветеранів АТО/ООС