В ніч з 30 на 31 березня 2020 року Верховна Рада України проголосувала в цілому за законопроект про відкриття ринку сільськогосподарської землі в Україні

Приблизно о 20 годині вечора частина опозиційних народних депутатів заблокували трибуну під час розгляду законопроекту про ринок землі, а у сесійній залі залишилося не більше 150 нардепів. Опозиція вимагала призупинити розгляд даного законопроекту.

Загалом до комітету з питань аграрної та земельної політики надійшло понад 4 тисячі поправок до законопроекту про ринок землі, з яких було враховано лише дев’ять.

Під час голосування за законопроект у сесійній залі був присутній Президент України Володимир Зеленський. Рада голосувала при заблокованій трибуні. В таких умовах вдалося зібрати “За” аж 259 голосів народних депутатів.

Отже, Верховна Рада України після 4,5 місяців розгляду проголосувала в цілому за законопроект №2178-10 щодо відкриття ринку сільськогосподарської землі в Україні. Відповідне рішення підтримали 259 народних депутатів України, передає кореспондент УНН.

 

Проект закону 2178-10 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення, як зазначено у пояснювальній записці, розроблений з метою формування законодавчого поля для запровадження ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення, забезпечення конституційних прав громадян України на вільне розпорядження своєю власністю, створення прозорих умов для набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення громадянами та юридичними особами України.

На думку авторів законопроекту, врегулювання зазначеного питання сприятиме розвитку аграрної галузі України, підвищення вартості сільськогосподарських угідь, залучення інвестицій в сільське господарство України. А також дозволить подолати негативні явища, які виникли у зв’язку з існуванням заборони на відчуження земель сільськогосподарського призначення, зокрема, корупція, деградація ґрунтів, знецінення земель, зазначено у документі.

Планується, що цей закон набирає чинності з 01 липня 2021 року.

Прийнятий закон передбачає:

– громадяни України можуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею до 100 га;

– фізособи можуть купувати землю лише після 2024 року, до 10 тисяч гектарів в одні руки;

– продаж іноземцям може відбутися лише після ухвалення рішення на Всеукраїнському референдумі;

– незалежно від рішення на референдумі, забороняється набуття права власності на землю юридичними особами, громадянами держави, визнаної Україною державою-агресором;

– комунальні і державні землі не дозволяється продавати. Державні землі буде передано у розпорядження громад, які зможуть їх віддавати в оренду;

– банки можуть отримати земельні ділянки в порядку стягнення застави. Проте, протягом 2 років мають продати право власності на ці землі.

– до 1 січня 2030 року ціна на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділеної на місцевості власникам земельних паїв, не може бути меншою їх нормативно грошової оцінки.

Нагадаємо, що відразу після призначення прем’єр-міністром України Денис Шмигаль в ефірі телеканалу “1+1” в ток-шоу “Право на владу” 05 березня 2020 року сказав, що питання про продаж землі іноземцям має вирішуватися на всеукраїнському референдумі.

А чому тільки іноземцям? Було б цілком демократично, як би такі ключові для України рішення, як приватизація промислових підприємств свого часу, створення механізму продажу землі сьогодні, розглядалися не купкою депутатів в 250 чоловік опівночі в умовах форс-мажорної для України ситуації, а виключно за результатами загальноукраїнського референдуму.

Кажуть, що в Раді є опозиція. Що ж, наступні події покажуть, чи здатна вона на щось більш дієве ніж блокування трибуни.

 

За матеріалами УНН