Після того, як влада в Казахстані вирішила застосувати проти мітингувальників силу, мітинги переросли в збройне протистояння. На кінець дня, 05 січня 2022 року, вимоги мітингувальників мали вже такий вигляд:
- Негайне звільнення всіх політв’язнів
- Повна відставка та складання повноважень Президента, Голови Ради Безпеки РК, Уряду та Парламенту.
- Політичні реформи:
- створення Тимчасового Уряду з авторитетних та публічних громадян – учасників опору у Казахстані.
- Проведення силами Тимчасового Уряду вільних виборів.
- Головною умовою політичних реформ є — неухильна відданість цінностям демократії та дотримання прав людини, визнання років правління СРСР злочином проти народів пострадянської імперії, засудження військової агресії проти України та анексії Криму, вихід зі складу СНД, ЄАЕС та інших союзів із Російською Федерацією.
Реакція міжнародної спільноти на події в Казахстані
Четвертий день поспіль Казахстан переживає небачені по силі протести. Але й досі невідомо, хто саме їх очолює. Для Росії – це велика проблема. Офіційна Москва змушена мовчати. Тим більше, що ще не відома реакція Китаю, з яким Росія намагається «дружити проти всього світу».
Пекін теж мовчить, уважно відстежуючи власні інтереси в країні. А вони у Китаю щодо Казахстану дуже розгалужені, в них вкладено багато мільярдів інвестицій. До того ж Казахстан – сусід КНР.
Міністерство закордонних справ Туреччини відреагувало на масові протести у Казахстані. Анкара закликала до миру, спокою та стабілізації ситуації в країні.
Олександр Лукашенко теж вирішив попіарится на фоні соціально-економічної кризи в Казахстані. Він провів телефонні розмови з Путіним та Касим-Жомартом Токаєвим щодо ситуації, що склалася у Казахстані. “Тиском на Білорусь та Росію Захід не обмежиться…”, – стверджує Лукашенко
Зміни в Казахстані відбудуться при любому із варіантів розв’язання кризової ситуації
Дуже схоже, що сьогодні, 05 січня 2022року, в Казахстані настав кінець «епохи Назарбаєва»: його зміщено з ключової посади, яку він займав «довічно» – глави Ради національної безпеки. В цей же час в місті Талдикоргані протестувальники знесли пам’ятник Назарбаєву.
«Поінформоване джерело» в МЗС РФії повідомило, що у «єлбаси» раптом погіршився стан здоров’я і він поїхав «на лікування».
Літак доньки Назарбаєва Дінари попрямував до Киргизстану…
Протестувальники захопили аеропорт Алма-Ати. Це змусило російський Ту-214, який прямував до Алма-Ати, змінити курс і попрямувати у повітряний простір Узбекистану.
Тим часом в Казахстан прибула група спецназу Головного управління Генштабу РФ. Її першочергове завдання – забрати кілька десятків керівників та членів їхніх сім’ї. Також згадується про прибуття з РФії до Казахстану «консультантів» ФСБ з придушення протестів.
Президент Казахстану Касим-Жомар Токаєв переходить у наступ
У другому відеозверненні Токаєв звинуватив мітингарів у всіх можливих злочинах, заявивши, що “терористичні банди”, які влаштували заворушення у Казахстані, пройшли серйозну підготовку за кордоном. Також заявив, що тепер він, а не Назарбаєв, очолює Раду безпеки. Його звернення транслював державний телеканал “Хабар 24”.
Після того, як президент Казахстану Касим-Жомар Токаєв назвав протестувальників міжнародними терористами, запроваджено по всій країна надзвичайний стан, а в Алма-Ати розпочалася антитерористична операція для придушення масових акцій протесту. Надвечір, аеропорт Алма-Ати був захоплений пропрезиденськими силами. Його роботу відновлено. Повідомляється, що під час визволення аеропорту загинули двоє військових.
Президент Казахстану запросив підмоги у країн ОДКБ:, а це Вірменія, Білорусь, Киргизстан, Росія та Таджикистан. За непідтвердженою інформацією білоруські силовики збираються до Казахстану брати участь у придушенні народних протестів. Літак може вирушити із військового аеродрому під Мінськом вже завтра.
Народні протести в містах Казахстану
До страйку почали приєднуватися робітники, частина поліції та військовослужбовці. До мітингувальників приєдналася частина робітників нафтовидобувного підприємства «Мангістаумунайгаз». Металургійні заводи у Балхаші також зупинили виробництво і робітники приєдналися до протестів.
В місті Атірау поліція також відмовляється застосовувати силу проти групи протестувальників.
У місті Нур-Султані почала діяти комендантська година. На вулиці практично немає людей, наряди поліції помітно посилені. При цьому ситуація особливо не змінилася, бо і до ведення комендантської години багато хто взагалі побоювався виходити на вулицю через заворушення.
На кінець дня в деяких містах відновилося підключення до інтенету. Казахтелеком увімкнув інтернет у кількох регіонах країни, серед них – Актау, Алма-Ати.
В Алма-Ати сьогодні горіли резиденція президента Казахстану, акімат, будівля філії національного державного телеканалу «Казахстан», будівля прокуратури.
Мітингувальники захопили пожежну машину, яка, скоріше за все, їхала гасити акімат. Також була захоплена будівля Департаменту поліції. Разом із нею була захоплена і зброя, яка там знаходилась.
На мітингу, який відбувався наплощі Інтімак в Актау, протестувальники вимагали відставки самого Токаєва. У мітингу взяло участь понад 10 тисяч людей. Все пройшло мирно і спокійно. До протестувальників приєдналася група військових, які сказали, що не можуть йти проти свого народу.
В Павлодарі та Актобе відбулися сутички з поліцією. У Павлодарі проти протестувальників застосували спецтехніку.
У МВС Казахстану повідомили, що під час заворушень загинули 8 співробітників поліції та військовослужбовців Нацгвардії, а 317 дістали поранення.
З Алма-Ати повідомляють, що ввечері в центрі міста чутно стрілянину. Схоже, що якісь силовики намагаються зачистити вулиці Алма-Ати. Є поранені як серед протестувальників, так і серед силовиків.
Огляд подій підготував Олександр Вікторович, спеціально для «НОВА: новини ветеранів АТО/ООС»
Нагадуємо: