Віцеміністр закордонних справ Польщі наголосив, що країни Альянсу та держава-кандидат, наприклад, Україна, вирішуватимуть про вступ до НАТО, а не третя країна, тобто Росія, повідомляє Польське Радіо.
«Не Росія буде вирішувати, кого НАТО прийме до своїх лав, а члени Північноатлантичного договору і країна, яка буде кандидатом», – заявив заступник міністра закордонних справ Польщі Марцін Пшидач. Водночас він висловив задоволення тим, що має відбутися засідання ради НАТО-Росія.
Заступника глави МЗС Марціна Пшидача у понеділок в ефірі телеканалу TVP запитали, чи має відбутися обговорення під час ради НАТО-Росія вимог Росії не розширювати НАТО на схід.
«Я думаю, що це не буде предметом занадто глибокої дискусії, не Росія буде вирішувати, хто вступить до її лав. Стаття 10 Північноатлантичного договору говорить про можливість розширення НАТО, і це будуть вирішувати країни НАТО і та країна, яка буде кандидатом, тобто, наприклад, Україна, а не будь-яка третя країна», – сказав Пшидач.
«Не Росія повинна мати можливість вирішувати такі питання. Якби Росія могла приймати рішення, то навіть Польща не приєдналася б до НАТО в 1999 році», – додав він.
Він також визнав, що «є простір для дипломатичної дискусії».
«Добре, що ця рада НАТО-Росія відбувається. Два роки НАТО було відкрите для цієї дискусії, Росія не хотіла обговорювати. Якщо Росія хоче сьогодні говорити про Східну Європу, то це простір для дискусії. Можна розмовляти про Донбас, про мінські домовленості, про Крим, про дестабілізуючі дії Росії на Південному Кавказі, наприклад, у контексті Грузії. Є ряд дипломатичних тем, де можна у межах дипломатії розмовляти з Росією про те, як зберегти мир», – сказав заступник глави Міністерства закордонних справ.
На його думку, «Ми повинні висилати Москві жорсткі сигнали, зокрема щодо посилення східного флангу НАТО».
«Якщо ми зможемо захищати мир без політики умиротворення, не відступаючи, слід скористатися цими можливостями, але ми повинні пам’ятати, що з другого боку актор є агресивним і він захоче проводити агресивну політику», – застеріг Пшидач.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ заявив, що засідання Ради НАТО-Росія може відбутися в січні. Востаннє подібні перемовини проводилися 2,5 роки тому. Проте, чи погодиться Москва на цю пропозицію, поки невідомо, повідомляє агентство dpa.
Нагадуємо: