«Центр-2019» та психологічні операції росіян проти України

Волонтери InformNapalm розповіли про наступальний характер російських стратегічних командно-штабних навчань «Центр-2019» та про психологічні спецоперації РФ проти України, проведені на фоні перемовин «Нормандської  четвірки». Найцікавіше наприкінці огляду.

13 вересня, в попередньому тижневому огляді, волонтери розповіли про одночасний старт двох потужних військових навчань: російсько-білоруських «Щит Союзу-2019», в яких було задіяно 12 000 осіб та українсько-американських «Rapid Trident-2019», до яких були залучені також інші партнери  з країн НАТО, в яких задіяли близько 3600 військових.  Але вже через 3 доби після цього в Росії стартували ще більш масштабні  маневри «Центр-2019» в яких прийняли участь 128 000 військовослужбовців ЗС РФ та представники з Китаю, Пакистану, Казахстану, Киргизії, Індії, Таджикистану і Узбекистану.

Основні дії цих маневрів проходили  з 16 по 21 вересня одразу на 6 загальновійськових полігонах, розташованих в Оренбурзькій, Челябінській, Курганській, Астраханській і Кемеровській областях, на території Дагестану і Алтайського краю, а також в акваторії Каспійського моря.

20 вересня президент РФ Володимир Путін особисто прибув на військовий полігон Донгуз в Оренбурзькій області для спостереження за активною фазою стратегічних командно-штабних навчань «Центр-2019».

6 вересня InformNapalm повідомляв які дії в ході маневрів відпрацьовували зв’язківці, війська ППО та флот. І хоча в рамках навчань були задекларовані завдання протидії “групам терористів”, але характер маневрів, їх масштаби та специфіка завдань вказує скоріше на злагодження дій ЗС РФ при повномасштабній війні.

Наприклад, на цьому фото ми бачимо як війська відпрацьовують форсування водних перешкод в Кемеровській області на річці Томь.

А на цьому фото танки Т-72Б3 відпрацьовують наступальні дії.

Крім того, на маневрах здійснили і одне з наймасштабніших одночасних парашутних десантувань останніх років. У операції застосовували 80 військово-транспортних літаків Іл-76, з яких висадили 1,5 тисячі десантників і понад 200 одиниць бойової  техніки.

Все це не дуже схоже на відпрацювання «антитерористичної операції», яка заявлена в навчаннях і знову підводить до висновків про підготовку до великої війни.

Хоча основні військові маневри відбувалися на достатній відстані від українського кордону, але паралельні тактико-спеціальні  навчання (ТСН) менших масштабів проводились і у інших військових округах  РФ. Так 16 вересня на ТСН Росгвардії в Смоленській області БТР збив двох солдат, один з яких загинув.

Ймовірно, що паралельно з маневрами «Центр-2019» проводяться і тактико-спеціальні  навчання в Ростовській області, до яких залучені підрозділи 150-ї мотострілецької  дивізії.  При цьому російське керівництво вирішило використати їх в політичних цілях: з метою психологічного тиску на керівництво України напередодні зустрічі «Нормандської четвірки».

Так, 19 вересня, в мережі з’явились відео, зняті автомобілістами. На відео водій акцентовано промовив, що проїжджає біля селища Родіоновка, Ростовської області РФ (координати:  47.382065, 38.655705) . Це в 30 км від державного кордону з Україною і поблизу немає ніяких полігонів, що наштовхувало на висновки про перекидання бронетанкової БТГр для агресії.

Як з’ясували волонтери InformNapalm пізніше, озвучена голосом на відео локація була не зовсім достовірною, а знаходилась біля слободи Родіоново-Несвітайська (координати: 47.569636,39.753871), що на 85 км східніше, хоча і також неподалік від кордону з Україною. Проте, неподалік від цього району знаходиться Кадамовський військовий полігон.

Характерно, що людина, яка знімала та виклала відео в мережу, зробила наголос саме на хибну локацію і виклала тільки невеликий шматок відео, на який потрапили танки Т-72Б3 та Т-72Б3М, бойові машини БМП-3,  152-мм самохідні гаубиці 2С3 «Акація» та машини керування вогнем артилерії, але практично не було ділянок, до яких можна було б прив’язатись та визначити точну геолокацію. Крім того, було видно, що перекидання техніки відбувається не приховано  вночі, а вдень – це також вказувало на елемент психологічного впливу. Схоже, що водія ніхто не зупинив і не перешкодив зйомці, тобто його дії могли бути санкціоновані військовими і яскраві емоційні вислови з матами мали посилити вплив: «Ось вам і війна готується, ***, гляньте скільки одиниць техніки!» .  Ці деталі доповнюють картину, не виключено, що над цією інформаційно-психологічною акцією впливу працювали фахівці загону ІПсО 22-ї окремої бригади спецпризначення (в/ч 11659), або їх колеги з Центру іноземної інформації Південного військового округу РФ.

В будь-якому випадку емоційне поширення цього відео деякими блогерами та ЗМІ без пояснень та факт-чекінгу лише допомогло росіянам посилити вплив. Демонстративне переміщення російських бронетанкових БТГр до кордону мало ознаки психологічного тиску на керівництво України для досягнення капітуляційних домовленостей по “формулі Штайнмаєра”.

Висновок

При оцінках можливої ескалації повномасштабних бойових дій слід враховувати, що російські гібридні окупаційні війська на Донбасі вже мають достатню кількість військової техніки в ОРДЛО та  в будь-який час можуть приховано перейти в наступ. Зважаючи на це Міжнародне співтовариство має реагувати на агресивні дії, сигнали та інформаційно-психологічні акції Росії біля українських кордонів та збільшити політичний та економічний тиск на РФ, як стримуючий фактор.