SWIFT – це міжнародна міжбанківська система передавання інформації та здійснення платежів. Її використовують понад 11.000 фінансових установ у понад 200 країнах і територіях для безпечного надсилання платіжних доручень.
Щодня через систему проходять транзакції на трильйони доларів. SWIFT сьогодні є найважливішою фінансовою системою в Світі. Вона контролюється центральними банками Європи, США, Канади та Японії.
За даними “Російської національної асоціації SWIFT” у Російській Федерації її користувачами є понад 300 провідних банків та організацій. Більше половини кредитних організацій РФ здійснюють у SWIFT 80% розрахунків. РФія входить в топ країн за кількістю користувачів даної платформи.
Які наслідки чекають на Росію після відключення від SWIFT?
Життя не зупиниться. Платежі всередині РФії будуть відбуватися, оскільки вони мають власну платіжну систему. Продовжать торгувати з Китаєм, бо там своя система. І залишиться така екзотика, як платежі за готівку, крипту, золото, мушлі.
Платежі з усім цивілізованим Світом різко і дуже сильно ускладняться. Відключення обмежить доступ до світових фінансових ринків. В теорії РФія і далі зможе надсилати гроші через банки, які не потрапили під санкції. Але платіжні документи доведеться надсилати поштою чи в інший незручний та не завжди надійний спосіб.
Заборона ускладнить російським підприємствам та фізичним особам оплату за імпортовані товари або отримання грошей за експорт товарів, брати позички та інвестувати. А це означає:
- жодних банківських карток;
- жодних грошових переказів;
- жодного бізнесу з іншими країнами;
- жодних банківських операцій;
- Amazon, Netflix, Apple, ebay і т.д. не приймають готівку – прості росіяни не зможуть користуватися цими сервісами.
- Навіть поповнити мобільний рахунок буде досить складно.
Найбільше відключення вдарить по російському нафтогазовому сектору. Це також обмежить можливість росіян інвестувати або брати позики за кордоном.
Далі почнеться ланцюговий ефект: інвестори почнуть забиратися з країни, а компанії переїжджатимуть за кордон.
В Світовій історії вже було 2 випадки, коли країни потрапляли під виключення із системи SWIFT: Іран та Північна Корея. За підрахунками, зовнішня торгівля Ірану одразу впала на 30% після відключення. Про Північну Корею говорити взагалі не варто, бо там все дуже погано.
Альтернативи для Росії.
Можна використовувати “інші канали” для переказу коштів та обробляти платежі через банки, на які ще не накладені санкції, а також використовувати власну платіжну систему SPFS.
Але жоден зі згаданих способів і близько не дозволить дотягнутися до того обсягу транзакцій та безпеки, які пропонує система SWIFT.