Сьогодні день народження одного з засновників УПА Петра Олійника

У 1909 році, 9 липня, в селі Молодинче на Львівщині народився Петро Федорович Олійник (псевдонім – Еней), військовий діяч та один з керівників УПА.

 В юності він був членом «Пласту» – 20 куреня імені гетьмана Пилипа Орлика та членом ОУН. Закінчив гімназію імені Володимира Великого в Рогатині. Потім навчався на факультеті права Львівського університету, звідки був виключений у 1934-му за націоналістичну діяльність.

Після цього Петро перебрався до Кракова, де одружився з окрасою місцевої української громади – красунею з Тернопільщини Марією Затірцею. Уже в 1938-му він став львівським окружним провідником ОУН, а незабаром польська поліція арештовує його і відправляє до в’язниці.

 

Звільнившись, Петро працював у підпіллі, згодом у складі похідних груп організовував роботу ОУН на теренах Східної України. За це його ув’язнила німецька влада, проте «Богун» зміг втекти з-під варти і включився в організацію підпільної армії – УПА.

Саме підрозділи УПА ВО «Богун» під командуванням Петра Олійника 3 жовтня 1943-го атакували німецький табір в Дубно, звільнивши кілька тисяч радянських військовополонених, частина з яких потім вступила до лав УПА.

Також чоловік брав участь у бою під Гурбами (21–25 квітня 1944-го) – найбільшого в історії УПА, де 5 тисяч повстанців гідно протистояли п’яти бригадам НКВС та окремим частинам Червоної армії, підсиленим бронепотягами, авіацією та легкими танками.

Загинув Петро Олійник у 1946-ому році в нерівному бою з НКВС.