Сьогодні 25 грудня у всьому світі православні християни шанують – святителя Спиридона єпископа Тримифунського чудотворця.

Сьогодні 25 грудня у всьому світі православні християни шанують – святителя Спиридона єпископа Тримифунського чудотворця.

За старих часів святителя Спиридона єпископа Тримифунського чудотворця шанували на рівних зі святителем Миколоем архієпископом Мирликийским чудотворцем.

Житіє і чудеса святого Спиридона Тримифунського.

Святий Спиридон був народжений приблизно в 270 році н. э. на Кіпрі в поселенні поряд з Тримифунтом (сучасний Саламін), тому його назвали Тримифунтський Чудотворець.
З дитинства Спиридон був пастухом, він вів праведне і Богоугодне життя. На старозавітних праведників він був схожий: на пророка Давида – своєю лагідністю, Іакова – добротою, Аврама – любов’ю до мандрівників. Тому на іконах єпископ Спиридон Триміфунтський зображений не в митрі владики, на голові у нього звичайна шапка пастуха.

У святого не було ніяких багатств, але все одно намагався давати притулок і їжу таким, що потребує. Незвичайна доброзичливість і його душевна теплота притягували до нього самих різних людей.
Після кончини єпископа Тримифунта, Спиридон був одностайно обраний першим священиком міста. Але і знаходячись в такому високому сані, святителем увесь час показувався зразок упокорювання – він, як і звичайна людина, працював, добуваючи собі харчування.

За багато його доброчесностей Господь наділив Спиридона даром прозорливості і зцілення людей. Святитель Спиридон лікував безнадійних для звичайної медицини хворих, але в першу чергу, він намагався позбавляти людей від душевних недуг, а також виганяв бісів.

Божою милістю Святитель міг управляти силами природи – одного разу по його молитві під час незвичайної суші, що сталася на Кіпрі і забрала багато життів від голоду, небо заволокло хмарами, і пішов живильний дощ.
Пройшло декілька років, безхліб’я знову обрушилося на країну, купці підняли ціни на зерно, отримуючи величезні прибутки. Один бідняк звернувся до багатого торговця, благаючи виділити йому під відсотки зерно, але цей багач був особливо жадібним і не захотів надати допомогу. Селянин вирішив розповісти своїй біді Спиридону, який утішив його :
“Не плач, скоро твій будинок буде повний хліба, а цей багач завтра прохатиме узяти у нього хліб безкоштовно”.

І ось вночі по Божій волі пройшла злива, що зруйнувала комору жадібного торговця, багато зерна було понесено потоками води.
Наступним днем багач, що зневірився, бігав і просив усіх узяти стільки хліба, скільки їм треба, він вже хотів хоч би врятувати те, що залишилося. Багато хто збирав зерно, понесене потоками води по дорогах, зібрав для своєї сім’ї пшеницю і цей селянин.

Незабаром інший бідняк знову попросив допомоги у цього торговця, обіцяючи повернути зерно з відсотками після того, як отримає урожай, але багач зажадав від нього величезну непомірну запоруку. Ця людина теж звернулася до єпископа Спиридона, благаючи про допомогу. Уранці наступного дня святитель сам приніс золото біднякові і сказав йому, що треба дати це золото торговцеві, узяти у нього пшеницю, посіяти зерно і після збору урожаю потрібно було викупити цю запоруку і принести її для Спиридона.

Все так і сталося – бідняк відніс золото, отримав зерно, посіяв його, зняв багатий урожай, викупив назад зливок і приніс святителеві. Узявши це золото, преподобний Спиридоні і селянин пішли до багача. Підійшовши до його саду, святитель опустив золото на землю біля огорожі і зі своїх вуст вимовив молитву: “Господи мій, Ісусові Христу! Своєю волею все що творить і втілює! Повели і цьому золоту, раніше перетвореному Тобою з тварини, знову набрати первинного вигляду”

Під час молитви, золото почало ворушитися і потім перевтілилося в змію, що звивається.
Заради нужди ближнього святитель Спиридон спочатку перетворив гадюку на золото, а потім назад зробив змією. Це диво бачили і торговець, і селянин, вони тут же впали на коліна, прославляючи Господа Бога, могутність якого була показана Спиридоном Тримифунтським.

Одного разу був обмовлений один друг єпископа Спиридона. Його, безвинного посадили в темницю, де він чекав смертного вироку. Коли святий оповістили про це, він відразу ж поспішив на допомогу. Але на шляхи святителя Спиридона виявилася широка річка, яка сильно розлилася, і, крім того, сильні дощі знищили переправу через неї.

Подібно до Ісуса Навину який перейшов розлившийся Іордан, святитель Спиридон наказав розступитися воді.
Течія річки, немов за наказом, зупинилася, і утворився прохід, який залишався сухим, по якому Спиридон з супутниками, “як по суші”, переходили на протилежний берег. Потім води знову зімкнулися, і річка знову потекла як завжди. Свідки цього розповіли судді про те, яке диво сталося за допомогою святого. Суддя прийняв Спиридона з почестями, вислухав і звільнив його невинного друга.

Одного разу Спиридон Тримифунтський прийшов в храм, щоб служити вечерню. Тоді нікого, окрім церковнослужителів, в церкві не було, Владика став перед вівтарем, запалили велику кількість свічок. Під час служби єпископ Спиридон виголосив: “Мир всім”!.
Відповісти було нікому, але раптом згори почулося: “І духові твоєму”!.
Після кожного прохання ектенії згори лунало, неначе співали велику безліч голосів : “Господи, помилуй”!.
Свідками цього були люди, які зайшли в храм, щоб подивитися на тих, що співають, але побачили в нім тільки святого Спиридона і деяких церковних служителів.
Вважається, що в цій службі зі святителем Спиридоном служили самі Небесні Ангели

У 325 році за ініціативою імператора Костянтина Великого був скликав Перший Вселенський Собор, який проходив в Нікеї. На Соборі уперше зустрілися разом триста вісімнадцять святих батьків, серед яких були єпископи Спиридон Тримифунтський і святійший Микола Мирликийский (Микола Чудотворець). На цьому Соборі обговорювалися важливі церковні справи, особливо треба було визначити своє відношення до того, що набирав тоді арианскому вченню, на захист якого виступали дуже розумні оратори і філософи.
Після виступу Спиридона, який простими словами пояснив свої думки про Христа, навіть найдосвідченіший арианский філософ Евлогий визнав, що з вуст святителя він відчув особливу силу, проти якої будь-які докази були безсилі. Пізніше Евлогий відрікся від цієї єресі і прийняв Хрещення.

Виступаючи на Соборі, єпископ Спиридон воотчию показав Єдність у Святій Трійці, проти якої виступав Арій.
Вийшовши перед усіма і перехрестившись, він, із словами: “В ім’я Отця” – стиснув цеглину (плинфу), яка була у нього в руці і у цей момент з каменю палахкотів вогонь.
Святитель продовжив: “і Сина”! – з руки потекла вода.
Після слів: “і Святого Духу”! – Спиридон відкрив руку і усі побачили на ній суху глину – залишки цеглини.
“Ось три стихії, а плинфа одна. Так і в Пресвятій Трійці – Три Особи, а Божество Єдине” – так арианам пояснив святитель Спиридон Єдність Трьох Божественних Іпостасей Святої Трійці.

У простій цеглині разом сполучені три речовини – вогонь, вода і земля. Також єдиний і Бог, три Іпостасі якого ми знаємо : Батько, Син і Святий Дух. Побачивши такі аргументи святого, деякі ариане знову повернулися до сповідання Православ’я.

Після Собору в Нікеї, слава Спиридона Тримифунтського поширилася на весь Православний світ. Його стали особливо поважати і шанувати, але покірливий пастир повернувся до себе на Кіпр, щоб далі скромно виконувати свої обов’язки.

Коли помер Костянтин Великий, імператором став його син Констанций, який був дуже серйозно хворий. Були запрошені самі кращі лікарі, але нікому не вдавалося його зцілити.
І ось одного разу, уві сні, імператор побачив двох священиків, які змогли перемогти недугу. Після довгих пошуків Констанций нарешті побачив тих, на кого вказував йому Ангел уві сні – це були святі Спиридон і його учень Трифиллий.

Як тільки вони увійшли до покоїв імператора, він упізнав їх, встав і пішов назустріч, що було тоді вищим проявом честі. Після того, як Констанций покірливо преклонившись, попросив допомоги святого Спиридона, він помолився Господові і поклав свою руку на голову царя. Усього лише звичайне торкання зцілило імператора, той біль, який мучив його упродовж багатьох років пройшла миттєво і безслідно. Численні придворні, які були при цьому, стали свідками цієї події.

Після того, як імператор був звільнений від хвороби, святитель Спиридон взявся за зцілення його духовних недуг. Він часто і довго розмовляв з ним, пояснював Констанцію суть віри, про те, що необхідно боротися із спокусами і не робити того, що суперечить Божим заповідям. Говорив, що упокорювання і милосердя має бути у кожного християнина, а тим більше у царя, який править цілими народами. В результаті цього спілкування Констанций дуже прив’язався до святого і, на його прохання, звільнив усіх служителів Церкви від податків. Цар також хотів щедро обдарувати свого рятівника, але Спиридон ніяк не хотів приймати дари, кажучи:
“Недобре платити ненавистю за любов, бо те, що я зробив для тебе, є любов. Я залишив будинок, довго плив морем, переніс люті холоди і вітри, щоб зцілити тебе. Хіба це не любов? А ти даєш мені золото, причину всякого зла”.

Все-таки імператор умовив святителя узяти гроші, які святий Спиридон відразу ж, як тільки вийшов з палацу, віддав незаможним. Констанций дізнався про цей вчинок і зрозумів, що йому був даний ще один урок милості і щедрості небагатої людини, яка так легко відмовилася від великого статку.

Повертаючись додому, Святителеві Спиридону зустрілася жінка, у якої зовсім нещодавно померла дитина. Вона була язичником і зовсім не знала грецької мови, але і так було ясно, що вона дуже горює і дуже хотіла б, щоб її малятко було живим. Спиридон, бачачи її страждання, поставив питання своєму дияконові Артемидору:

  • Що нам робити, брат?
  • Навіщо ти запитуєш мене, отче? – сказав у відповідь йому диякон. – Якщо ти зцілив царя, то невже відкинеш цю нещасну?

Святий Спиридон на колінах став молитися до Господа, і Він почув його – дитина ожила. Побачивши це диво, його мати впала мертвою, її серце не витримало.

Знову святий преподобний Спиридон поставив те ж питання Артемидору і знову отримав ту ж відповідь. Знову старець звернувся до Бога з молитвами, потім він сказав покійникові:
“Воскресни і встань на ноги”!.

Неначе пробудившись від сну, нічого не розуміючи, жінка розплющила очі і встала на ноги. Усім, хто бачив це диво, було вказано, унаслідок скромності святителя, мовчати про це. Цю історію Артемидор розповів людям тільки після кончини святителя.

Одного разу Спиридон Тримифунтський зі своїм учнем Трифиллием опинилися в Паримне, в одному дуже красивому місці. Трифиллий був захоплений природою і задумав придбати маєток для церкви. Святителеві Спиридону відкрилися думки учня, і він сказав:
“Навіщо, Трифиллий, ти постійно думаєш про суєтний? Бажаєш маєток, який насправді не має ніякої ціни. Наші скарби на Небесах, у нас є будинок нерукотворний, вічний, – до них прагни і ними заздалегідь насолоджуйся: вони не можуть переходити з одного стану в інший, і хто одного разу зробиться володарем їх, той отримає спадщину, якої вже ніколи не втратить”.

Таким чином, настанови святого поступово підвищили духовний рівень його учня. Вчення пішло на користь. Учень Спиридона Тримифунсьткого, святитель Трифиллий, у своєму праведному житті отримав від Господа безліч дарувань.

Святителя Спиридона світ шанує за мудру людину, що володіє даром передбачення, він бачив грішні справи людей і намагався допомогти їм покаятися в них. А хто брехав святому, того карав сам Господь.

Одна людина цілий рік провела у справах в довгому відрядженні, а повернувшись, дізнався, що його дружина змінювала йому і навіть чекає дитину. Він розповів про це Спиридону, який викликав блудницю до себе і став її соромити. Жінка відповіла, що її оббрехали і насправді дитина була від чоловіка. Звичайно, Спиридону відкрилася ця брехня, і він сказав їй:

“У великий гріх ти впала, велике має бути і твоє покаяння. Бачу я, що твоє перелюбство привело тебе у відчай, а відчай привів до безсоромності. Справедливо було б понести тобі швидке покарання, але потрібно дати тобі час для покаяння. Немає у гріха такої сили, яка здатна перевершити Боже людинолюбство. Господь готовий підтримати усіх тих, що падають, але для цього ти повинна покаятися. Запам’ятай, дитина не народиться, поки ти не скажеш правди”.

Коли настав час з’явитися дитині, якась сила перешкоджала пологам. Ця жінка мучилася від болю, але все одно не признавалася у своєму гріху, так вона і померла в гріху, без розкаяння. Владика, дізнавшись про таку смерть, дуже жалів цю грішницю, він сказав:
“Не буду я більше вимовляти судна над людьми, якщо сказане мною так швидко збувається”.

Для усіх, хто чув про Спиридона Тримифунтськом і знав святого, він був чистим прикладом благочестя, простоти і скромності. Його земне життя закінчилося у віці близько 80 років під час молитви. Точна дата того, що упокоїло святого невідома, але вважається, що це сталося в 348 році.

Мощі його покояться на острові Корфу в церкві його імені, а його правиця знаходиться в церкві Божої Матері Санта Марія в Римі.

Впродовж стількох віків тіло святителя не піддалося жеврінню, а температура завжди дорівнює 36,6 градусам.

Черевички Спиридона Тримифунтского зношуються, ніби чудотворець досі ходить і допомагає людям, творить святі дива. Наукового пояснення цьому факту немає.