Революції Гідності - вирішальні події 18-20 лютого 2014 року - Nova

Революції Гідності – вирішальні події 18-20 лютого 2014 року

Революції Гідності - вирішальні події 18-20 лютого 2014 року

  Революція гідності (або Єврореволюція) — політичні та суспільні зміни, які відбулися в Україні з 30 листопада 2013 до 20 лютого 2014 року. Поштовхом до початку протестів громадян України став протиправні дії правоохоронців проти мирної акції студентів та громадських активістів, яка розпочалася 21 листопада 2013 – як спротив проти відходу політичного керівництва країни від законодавчо закріпленого курсу на Європейську інтеграцію та подальшою відмовою від цього курсу.

  Чи не найголовнішою з усіх причин, що спричинила масові протести, стали надмірна концентрація влади в руках Віктора Януковича і його «сім’ї», та небажання народу України миритись із перетворенням країни не лише “де-факто”, але й “де-юре” на одну з колоній росії.

  Революція Гідності об’єднала людей, які повстали проти насилля, несправедливості, порушення демократичних цінностей та прав людини. Серед них є такі, хто загинув у буремні дні революції – “Герої Небесної Сотні”.
“Небесна сотня” – таку символічну назву отримала загибель 107 активістів Євромайдану, вбитих з 22 січня по 20 лютого 2014 року.

  Одна із найбільш трагічних сторінок “Революція Гідності” сталися в Києві 18-20 лютого 2014 року. У ці дня події розгорталися стрімко та непердбачувано: від мирної ходи – до масових розстрілів, від мирних домовленостей – до нищівного пожару у Будинку профспілок на Майдані та зупинки руху метро.

Перебіг подій 18-20 лютого 2014 року

18 лютого 2014 року

  Ранок почався з оголошеного напередодні лідерами опозиції мирного наступу активістів Майдану на Верховну Раду з метою переконати парламентарів повернути норми Конституції 2004 р. Під час ходи почалися масові зіткнення між євромайданівцями та силовиками. Активісти розгромили і спалили офіс Партії регіонів.

  «Беркут» розігнав демонстрантів на підступах до парламенту і розпочав штурм Майдану. На боці міліції активно діяли провокатори-«тітушки». Відбулися сутички у Маріїнському парку, на вулицях Шовковичній, Липській, Інститутській.

  В цей день з’явилися перші постраждалі – в сутичках отримали поранення не менше 10 осіб. Велика частина поранень була в голову. Одному з протестувальників гранатою відірвало кисть руки. Міліція практично впритул кидала гранати, до яких були прив’язані гвинти. Бригади швидкої допомоги відмовлялися вивозити поранених.

  До обіду силовики витіснили євромайданівців з урядового кварталу і приступили до «зачистки» Майдану Незалежності.
Щоб відрізати Майдан від підмоги, у Києві зупинили метрополітен та обмежили рух на в’їздах до міста. Призупинено рух поїздів із Західної України. Частину рейсових потягів зупинили в Шепетівці, Фастові. Було зафіксовано кілька випадків пошкодження залізничного полотна та стрілок.

  До 18.00 силовики штурмували Жовтневий палац та Український дім.

  Близько 20.00 «Беркут» спробував штурмувати барикади за допомогою двох БТР-ів, але майданівці підпалили одного з них коктейлем Молотова.

  Силовики підпалили наметове містечко та Будинок профспілок. Ситуація в останньому склалася катастрофічна – люди рятуючись, вистрибуючи з верхніх поверхів палаючої будівлі. Будинок профспілок горів цілу ніч. Після пожежі були знайдені кілька тіл загиблих, одне з яких опізнати так і не вдалося.

  На підходах до Майдану активізувалися «тітушки», які нападали на поодиноких євромайданівців. Під час такого нападу було смертельно поранено журналіста В’ячеслава Веремія.

  За день (18 лютого 2014 року) загинуло щонайменше 22 особи, тисячі зазнали поранень. Частину поранених було доставлено в лікарні, іншим надавали допомогу в Михайлівському золотоверхому соборі.

  Ввечері з резервних складів МВС «ті тушки» та «Беркут» отримали велику кількість зброї.

19 лютого 2014 року

  Протистояння на Майдані тривало всю ніч. Мітингарі стримували силовиків за допомогою барикад із палаючих автомобільних шин. «Беркут» відтіснив євромайданівців і лінія протистояння змістилася майже до центру Майдану Незалежності.

  О 4.15 ранку Президент В. Янукович в ультимативній формі запропонував протестувальникам здатися.

  До ранку силовики «зачистили» більшу частину Майдану, але повністю захопити площу їм так і не вдалося. На світанку на Майдан прорвалося кілька автобусів із підкріпленням із Західної України.

  СБУ оголосила про початок антитерористичної операції на території всієї України.

  Біля 11.00 стало відомо про відправку десантників до Києва із Дніпропетровська.

  Ввечері «Укрзалізниця» скасувала всі поїзди зі Львова до Києва «через розмиття колії Південно-Західної залізниці на ділянці Тетерів–Коростень».

  У цей час активісти Євромайдану в Києві захопили будівлі Головпоштамту, консерваторії і Держкомтелерадіо. Самооборона Майдану повернулася в звільнену раніше будівлю КМДА й почала облаштовувати в ній пункт обігріву і відпочинку. У свою чергу, силовики звели бетонне укріплення навколо Верховної Ради і барикади на Грушевського.

  Ескалація насильства в Києві спричинила хвилю протистояння в обласних центрах. У деяких містах було повторно захоплено будівлі обласних держадміністрацій, управлінь МВС та СБУ. Штурмували адмінбудівлі у Львові, Івано-Франківську, Тернополі, Чернівцях, Ужгороді, Черкасах, Дніпропетровську, Хмельницькому, Житомирі, Вінниці та інших містах. Штурми супроводжувалися блокуванням, підпалами будівель силових структур.

  На 18.00 влада готувала черговий штурм Майдану, але його відклали. Було оголошено перемир’я і розпочався новий раунд переговорів.

20 лютого 2014 року

  Цей день оголошено Днем скорботи за загиблими в сутичках. Журналісти та активісти повідомили, що майже всі вбиті на Майдані були вражені пострілами в шию і груди. Зокрема, вони заявили про те, що прицільний вогонь по активістах ведуть снайпери.

  Біля 9 години ранку «Беркут», який всю ніч штурмував Майдан, несподівано покинув зайняті позиції і рушив у напрямку вулиці Інститутської. Активісти сприйняли це як відступ і, пішли слідом, потрапивши в пастку – під прицільний обстріл. Кількість загиблих зросла до десятків. Люди гинули від прицільних пострілів у шию, голову, груди. Снайпери стріляли в медиків, священиків. На першому поверсі готелю «Україна» облаштували шпиталь для поранених та вбитих.

  Вдень голова КМДА Володимир Макєєнко заявив про свій вихід із Партії регіонів і пообіцяв зробити все, щоб зупинити кровопролиття. Незабаром було відновлено роботу метро.

  Тимчасово було припинено продаж квитків не лише зі Львова до Києва, але й у зворотному напрямку. Причина – нібито десь відбулося “розмивання колій”.

  Керівник МВС В.Захарченко підписав наказ про видачу бойової зброї співробітникам міліції.

  Опівдні О.Турчинов закликав депутатів Верховної Ради зібратися на екстрене засідання, незалежно від партійної приналежності, з метою зупинити кровопролиття.

  До вечора 236 народних обранців зібралися в будинку парламенту. Вони заборонили проведення антитерористичної операції і проголосували за роботу Верховної Ради в безперервному режимі. 18 депутатів вийшли із Партії регіонів. Члени парламенту прийняли рішення вивести всіх правоохоронців з Києва.

  Біля опівночі лідери опозиції В. Кличко, А. Яценюк та О. Тягнибок відправилися на переговори з Президентом Віктром Януковичем за участю очільників міністерств закордонних справ Польщі, Німеччини та Франції, а також представника Російської Федерації Володимира Лукіна, уповноваженого у правах людини. Результатом переговорів став проект «Мирної угоди».

  Під час сутичок 18-20 лютого загинуло 73 мирні жителі, кожен з них здійснив особистий подвиг — віддав найцінніше — своє життя заради нової України.

Початок агресії путінської росії проти України

  20 лютого 2014 року окремі підрозділи Збройних сил Російської Федерації, порушивши порядок перетину державного кордону України, незаконно проникли на територію Автономної Республіки Крим і розпчали захоплення півострова…

 

НОВА: новини ветеранів


Нагадуємо:

http:///chasopys-vijny-360-doba/

Поділитися: