В Інституті вивчення війни вважають, що російський президент Володимир Путін поспішив незаконно анексувати українські території, щоб “поставити війну в Україні на паузу”. Під час оперативної паузи буде вжито заходів щодо стабілізації становища на Росії, на фронті та виграно час на відновлення сил для наступного наступу. Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW).
“Незаконна анексія чотирьох українських областей не означає, що Путін відмовився від заявленої мети знищення всієї української держави заради меншої мети. Якщо анексія стабілізує конфлікт уздовж нових ліній фронту, Кремль зможе відновити свої сили та відновити вторгнення в Україну найближчими роками, однак у такому разі з позиції більшої сили та територіальної переваги”, – зазначають експерти.
Аналітики також зазначають, що Путін не зможе захопити Україну, застосувавши ядерну зброю. Аналітики не побачили в промові Путіна 30 вересня 2022 року ознак, що вказують на наміри негайно застосувати проти України ядерну зброю, якщо український контрнаступ триватиме.
Водночас аналітики Інституту вивчення війни вказують, що не можуть передбачити, коли РФ вирішить застосувати ядерну зброю, бо це буде особисте рішення Путіна.
Але, скоріше за все, замість застосування ядерної зброї Кремль буде намагатиметься досягти своїх цілей шляхом мобілізації та енергетичним тиском на країни Заходу в зимовий період. Однак стабілізувати фронт і заморозити конфлікт.
Якщо все ж таки Путін спробує вдарити по Україні ядерною зброєю (наприклад, провести атаку проти одного чи кількох міст чи об’єктів критичної інфраструктури), це ніяк не вирішить проблемі і не змусить Україну чи Захід здатися, а скоріше буде просто “грандіозною авантюрою”.
Теоретично у Путіна є 2 основні варіанти застосування тактичної ядерної зброї: завдання ударів по ключових наземних лініях зв’язку та командних пунктах, щоб паралізувати контрнаступ ЗСУ, та/або завдання ударів по великих скупченнях українських сил поблизу лінії зіткнення. Однак “одна ядерна зброя ніяк не може бути вирішальною проти будь-якої з вказаних цілей”.
“Масштаби застосування ядерної зброї, швидше за все, підвищать ризик удару Заходу у відповідь, що, у свою чергу, збільшить потенційні втрати, які Путіну доведеться співвідносити зі своїми короткостроковими вигодами”, – йдеться у аналізі.
Таким чином, зазначають аналітики, використання Росією ядерної зброї було б масштабною грою заради дуже обмеженої вигоди, яка б не досягла заявлених Путіним військових цілей. Можливо, використання Росією ядерної зброї на якийсь час заморозить лінію фронту, але ніяк не дозволить Росії її втримати чи продовжити наступ і захопити всю Україну.
Крім того, НАТО, швидше за все, буде змушене відповісти на застосування Росією ядерної зброї в Україні “завданням звичайних ударів по російським позиціям”, вважають аналітики Інституту вивчення війни (ISW). Остання фраза у звіті може зазначати, що у разі застосування ядерної зброї Росією проти українців країни НАТО, скоріше за все, вкотре висловлять чергове “глибоке співчуття та стурбованість”, і не більше.
Юріс Шалтіс, “НОВА: новини ветеранів АТО/ООС”