Починають даватися взнаки катастрофічні наслідки знищення Каховської ГЕС

  Після підриву окупантами Каховської дамби 6 червня рівень води в Каховському водосховищі продовжує знижуватись, в районі Нікополя він становить 9,35 метра. Як повідомляє “Укргідроенерго“, за минулу добу рівень води знизився більш ніж на метр, а від моменту підриву – на понад 7 метрів.

  У районі Херсона рівень води в Дніпрі знизився на півметра, і становить 4 метри 18 сантиметрів. “Середній показник відпливу становить 4-5 сантиметрів на годину. Це повʼязується із зменшенням напору (тиску) водосховища. Однак ситуація важко прогнозована і потребує подальшого контролю”, – зазначають в “Укргідроенерго”.

  У Міністерстві внутрішніх справ повідомляли, що ввечері підтопленими залишалися 46 населених пунктів області, 32 з них – на підконтрольній України території. Наразі відомо, що вдалося евакуювати 2699 людей, ще 29 вважаються безвісти зниклими. За даними Херсонської обласної військової адміністрації, на правому березі середній рівень підтоплення становить 4,45 м.

  Дещо інші цифри навів голова Херсонської ОДА Олександр Прокудін: “Підтопленими залишаються 32 деокупованих населених пункти, у воді 3834 оселі. Вода потроху відступає і на ранок її рівень становить 4 метри 19 см. За ніч він знизився на 26 см”.

  Орієнтовна сума збитків від підриву Каховської ГЕС вже склала 55 млрд грн, повідомили у Кабміні. У заяві на сайті уряду повідомляється, що станом на ранок 10 червня з Каховського водосховища пішло 62% вмісту, тобто близько 12,24 кубічних кілометрів води.

Це колись був шлюз на Каховської ГЕС

ПРОБЛЕМИ

  Станом на 10:00 10 червня рівень води в Каховському водосховищі в районі Нікополя становив 10,31 м, а в ставку-охолоджувачі ЗАЕС – 16,67 м. Цього цілком достатньо для забезпечення потреб станції. В Енергоатомі також нагадали, що енергоблоки Запорізької АЕС не працюють з вересня 2022 року, тому активного випаровування води у ставку немає.

  Кілька тисяч тварин не змогли врятуватись після підриву Каховської ГЕС. При цьому дуже серйозно постраждали популяції птахів в прибережних плавнях. Про це повідомила в ефірі телемарафону голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

  По зоні затоплення на Херсонщині рознесло боєприпаси та міни, які несуть потенційну небезпеку. Про це повідомляє речниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк в ефірі телемарафону.

  “Окупанти вибудовували там декілька смуг оборони – в тому числі і мінно-вибухові загородження, які складалися з кількох рядів замінувань. Серед них облаштовувались і позиції – коли перший повеневий підйом води залив їх бліндажі і окопи – вже тоді вони втратили частину особового складу і майже все озброєння. В цій смузі від 5 до 15 км, яку затопило, перебували і їх польові склади боєпостачання. Все це зараз рознесено по зоні затоплення і може нести небезпеку”, – розповіла речниця ОК “Південь” Наталія Гуменюк.

   Через підрив росіянами Каховської ГЕС на узбережжя біля Одеси море викидає різні предмети, зокрема і вибухонебезпечні. До узбережжя Одеської області продовжують прибувати уламки будинків, сміття та мертві та, інколи, живих тварини.

  «Море перетворюється на звалище та цвинтар тварин. Починається мор риб», – повідомляють у МВС України. А на Херсонщині починають спливати мертві росіяни.

  У Херсонській області заборонили користуватися водою з акваторії річки Дніпро. Офійційну заяву голови Херсонської міської військової адміністрації оприлюднили у Telegram-каналі Штабу ліквідації наслідків підриву Каховської гідроелектростанції. Обмеження на користування водою запровадили у суботу, 10 червня. Відзначається, що через підтоплення великої кількості домогосподарств, каналізаційних споруд та територій води мають високий ступінь забруднення.
  ООН заявила, що рашистські окупанти стоять на заваді у її прагнення допомогти населенню лівого берега Херсонської області. Ворог не дає представникам перейти через лінію фронту. Про це розповів Заступник генерального секретаря ООН Мартін Гріффітс, повідомляє AP News.

  Гріффітс повідомив, що в середу, 7 червня, зустрівся з послом росії в ООН василем небензею, щоб попросити кремль надати командам організації доступ на окуповану територію, щоб мати можливість допомогти українцям у захоплених регіонах. “Під час розмови ми надали їм деталі, щоб дати можливість москві прийняти рішення, яке, як ми сподіваємося, буде позитивним. Сподіваюся, це станеться”, – сказав він.

  Гріффітс розповів, що на підконтрольній Україні території ООН змогла охопити допомогою близько 30 тисяч населення. За його словами, організація також, імовірно, звертатиметься зі спеціальним закликом про надання Україні додаткових коштів для боротьби з наслідками підриву дамби. Водночас за словами Гріффітса, про це говоритимуть за кілька тижнів, коли наслідки для економіки, довкілля та здоров’я населення постраждалих регіонів стануть більш зрозумілими.

ВІДСУТНІСТЬ ДОСТАТНЬОЇ КІЛЬКОСТІ ВОДИ – ГОЛОВНА ПРОБЛЕМА КРИМСЬКОГО ПІВОСТРОВА

  Підрив Росією Каховської ГЕС надовго залишить Кримський півострів без прісної води і поставить хрест на його розвитку. Про це Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов заявив в інтерв’ю журналісту Андрію Цаплієнку в ефірі Всеукраїнського телемарафону, зазначивши при цьому, що відновлення водопостачання півострова буде можливим тільки після повернення півострова під контроль України, повідомляє ТСН.

  “Ми ще в грудні-листопаді минулого року писали про те, що росіянам кримчани зовсім не потрібні, і вони рано чи пізно ухвалять рішення щодо підриву цієї дамби, і тоді Крим найближчим часом залишиться без води. Якщо зараз у них ніяких туристичних курортних сезонів не буде відбуватися, не буде великого споживання води”, – заявив Данілов.

  В Міноборони Британії стверджують, що своїм екоцидом в ніч на 6 червня рашистські окупанти, вірогідно, серйозно порушили функціонування каналу. Британська розвідки спрогнозувала, як Росія протистоятиме дефіциту прісної води, який сама ж спровокувала знищенням Каховської ГЕС, що живила Північно-Кримский канал (ПКК).

  Це призведе до дефіциту прісної води на півдні Херсонської області та півночі Криму. На тлі цього Росія, ймовірно, спробує уникнути кризи бурінням нових свердловин, а також шляхом нормування води та збільшення постачання бутильованої рідини з материкової території РФ, стверджує розвідка.

  Разом з тим на підтоплених територіях півдня України (на територіях, які тимчасово контролює РФ включно) виникла санітарна криза через обмежений доступ до безпечної для вживання води та ризик інфекцій, який існує через викид небезпечних речовин після підриву Каховського водосховища.

НАГАДУЄМО:

Рашисти підірвали дамбу Каховської ГЕС – існує реальна загроза аварії на Запорізькій АЕС (доповнено)