Триває 225 доба героїчного протистояння Української нації російському широкомасштабному вторгненню. За інформацією Генштабу ЗСУ противник намагається утримати тимчасово захоплені території, не припиняє спроб ведення наступальних дій на Бахмутському та Авдіївському напрямках.
За минулу добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки противника в районах населених пунктів Виїмка, Соледар, Одрадівка, Бахмутське, Бахмут, Красногорівка, Майорськ та Новомихайлівка.
Тривають обстріли наших позицій вздовж лінії зіткнення, противник здійснює дистанційне мінування території на окремих напрямках та веде повітряну розвідку, завдає ударів по цивільній інфраструктурі та помешканнях мирних жителів, повідомляє пресслужба Генштабу ЗСУ.
Путін очікувано підписав “указ” про передачу (прихватизацію – ред.) Запорізької АЕС “у власність Росії” , повідомляють росСМИ.
«Уряду Російської Федерації: забезпечити прийняття в федеральну власність об’єктів використання Запорожської атомної електростанції та іншого майна, необхідного для здійснення її діяльності; прийняти заходи щодо створення федерального державного унітарного підприємства «Запорізька АЕС», – йдеться в «указі».
“Росатом” одразу призначив свого “директора” тимчасово “віджатої” Запорізької АЕС. Гауляйтером ЗАЕС призначений колишній головний інженер Балаковської АЕС Олег Романенко.
Раніше, 01 жовтня 2022 року, рсійські окупанти заарештували директора Української ЗАЕС Ігоря Мурашова. У понеділок МАГАТЭ повідомило, що Мурашовв “відпустили але він не буде продовжувати виконувати свої обов’язки на об’єкті. Замість нього ці обов’язки до призначення Гауляйтера переклали на голову «Енергоатома» Петра Котина.
Українським співробітникам ЗАЕС рашисти почали погрожувати відправкою на фронті в разі їх відмови перейти на роботу в “Росатом”. Про це Бі-Бі-Сі дізналось від співбесідників станції.
Як уточнив один із них, на ЗАЭС присутні 10-20 співробітників “Росатома”. Українська сторона вже заявила, що присутність російських військових і атомників на українській ЗАЕС незаконно і суперечить нормам міжнародних прав, відповідно до яких заборонено захоплення атомних станцій.
Схоже, в “Росатомі” зацікавлені в тому, щоб зберегти на станції саме український персонал, бо підготовка нових російських співробітників може зайняти 8-10 років.
Радник керівника Офісу Президента України Михайло Подоляк у різкій формі відреагував на вчинене Путіним чергове злодійство і закликав до негайної зупинки будівництва всіх атомних об’єктів за участю РФ.
«Спроба “юридичного рейдерства” Запорізької атомної електростанції з боку Росії вимагає негайної реакції: 1.) Санкцій у відношенні Росатома, 2.) Зупинки будівництва всіх атомних об’єктів за участю Росії, 3.) Відмови від будь-якої співпраці з Росією в атомній промисловості», – написав Подоляк в Twitter.
На деокупованій частині Харківщини співробітники СБУ викрили колаборантку, яка була депутаткою від забороненої нині політичної партії «ОПЗЖ». Про це повідомила пресслужба СБУ.
Так як колаборантка-депутатка є власницею кількох фермерських господарств на території Шевченківської громади, російські окупанти дозволили їй фактично захопити сільськогосподарські угіддя і техніку інших агропідприємств, власники яких не пішли на співпрацю з загарбниками.
СБУ встановила, що депутатка від забороненої нині в Україні партії ОПЗЖ у серпні 2022 року передала окупантам 250 тон насіння соняшнику з врожаю минулого року, які були відразу вивезені на територію РФії.
Після деокупації території Шевченківської гр омади Харківської області співробітники СБУ затримали зрадницю. Їй повідомлено про підозру статтею «Пособництво державі-агресору».
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що 5 жовтня провів чергове засідання Ставки Верховного Головнокомандувача, на якому обговорили протидію новим видам зброї, що використовується армією РФ, стабілізацію на звільнених територіях і продовження деокупації.
“Ранок розпочав з чергового засідання Ставки Верховного Головнокомандувача. Представники розвідки, штабу ЗСУ та командувачі військ оперативних напрямків доповіли про актуальну ситуацію на фронті. Серед інших важливих розглянутих питань – стабілізація на щойно деокупованих територіях, подальше звільнення наших земель, протидія новим видам зброї, які почав використовувати агресор, та підготовка нашої армії до зимового періоду”, – зазначив Володимир Зеленський .
Росія останнім часом атакувала в Україні за допомогою безпілотників-камікадзе, які, за словами українських військових, були іранськими безпілотниками Shahed-136. 23 вересня вперше було збито багатоцільовий ударний безпілотник іранського виробництва Mohajer-6.
В той час як спочатку атаки дронів-камікадзе спостерігалися на півдні та сході, безпілотники в ніч на 5 жовтня БПЛА типу Shahed-136 атакували Київську область.
Спікер міністерства закордонних справ Ірану Насер Канаані заявив, що його країна нібито не постачала Росії дрони-камікадзе Shahed-136. Про це він розповів в інтерв’ю Сіньхуа.
“Ісламська республіка Іран вважає опубліковану інформацію про використання іранських БПЛА Росією в “українському конфлікті” необґрунтованою і не підтверджує її”, – сказав Канаані. Він зазначив, що Іран нібито посідає позицію нейтралітету та невтручання у війну Росії проти України.
Військовий експерт Дмитро Снєгірьов вважає, що росіяни масово використовують іранські дрони-камікадзе двох модифікацій – Shahed-136 та Shahed-131. Але тактико-технічні характеристики, які заявляє іранська сторона щодо цих апаратів, значно перебільшені та не відповідають дійсності.
Якщо брати заявлену дальність польоту “до 2,5 тис. км”, то скоріше з все вона може становити максимум 500 км, , можливо 1000, але ніяк не 2,5 тис. км. Бойова частина у Shahed-136 може становити до 40 кг. Shahed-131 – це зменшена копія Shahed-136. Там бойова частина – до 15 кг, – розповів Снєгірьов.
“Мопед-шахіди” використовується безпосередньо як проти бронетехніки, так і працюють по об’єктам інфраструктури. Їх випускають по кілька одиниць одночасно. Небезпека від “”Мопед-шахідів” в тому, що вони можуть летіти на низьких висотах, що обмежує його виявлення системами ППО відстанню в 60 метрів. Максимальна висота польоту становить 4 км.
Найбільший недолік, який дозволяє успішно з “мопед-шахідами” боротися полягає в тому, що в нього двигун працює дуже гучно, нагадуючи звук “радянських мопедів”. А максимальна швидкість до 180 км/год дозволяє збивати іранських “смертників” зі стрілецької зброї.
Михайло Жирохов вважає, що “мопед-шахіди” є копіями ізраїльських або американських БПЛА, які впали на території Ірану, а потім, використовуючи їх як зразок, іранці почали клепати із власних комплектуючих.
Жирохов також ставить під сумнів заявлені іранцями технічні характеристики. Він зазначає, що ефективним методом для боротьби проти цих “мопед-шахідів” можуть бути засоби радіоелектронної боротьби та зенітні комплекси, як «Шилка» чи «Гепард».
Західні фахівці вважають, що “БПЛА-мопеди”, скорше за все працюють за координатами: перед стартом оператор вводить координати цілі GPS і воно летить. Не виключено, що є ще модифікація, яка може керуватись за допомогою ручного наведення – оператор, який сидить десь за 300-500 км, наводить “мопед-шахідів” на ціль.
Минулої ночі російські війська атакували дронами-камікадзе Shahed-136 Білу Церкву на Київщині. Було шість влучань, відомо про одного постраждалого.
За інформацією Інституту вивчення війни ISW ЗСУ продовжували досягати значних успіхів на півночі Херсонщини, обрушуючи нечисленні позиції росіян у цьому районі, одночасно продовжуючи наступ у Харківській та Луганській обл.
Пресслужба Генштабу ЗСУ інформує, що противник не припиняє ведення наступальних дій на Бахмутському та Авдіївському напрямках. За минулу добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Стрілеча, Зелене, Майорськ, Спірне, Зайцеве, Бахмутське, Бахмут, Курдюмівка, Новомихайлівка та Вугледар.
Під час залишення противником населених пунктів Херсонської області ворог мінує об’єкти інфраструктури та приватні помешкання, забороняє будь-яке переміщення місцевих жителів.
Рашисти продовжили завдавати артилерійських, авіаційних та ракетних ударів по об’єктам цивільної інфраструктури в Дніпропетровській, Запорізькій та Миколаївській областях. За ніч ворогом запущено близько 16 іранських дронів-камікадзе. 6 дронів-камікадзе, долетіла до своїх цілей у м. Біла Церква.
Оголошена Путіним “моГілізація” більше впливає на внутрішню ситуація на Росії, ніж на війну в Україні, прискорюючи розломи в інформаційному просторі та підриваючи путінські наративи. Кремль наказав місцевим адміністраціям фінансувати значну частину мобілізації з місцевих бюджетів. Керівництво силових структур РФії намагається зберегти свій внутрішній апарат, бо моГілізація виснажує можливості створення додаткових сил для ведення бойових дій.
На Росії в Омській області нема чим платити зарплату мобікам. Губернатор Омської (народної республіки) області Олександр Бурков заявив, що “ОмНР” не має грошей для виплат мобілізованим громадянам. Також він зазначив, що область має дефіцит бюджету понад 13 млрд рублів. У зв’язку з цим Бурков запропонував перекласти навантаження на бізнес, «рекомендуючи» йому виплатити мобікам суму в розмірі місячної зарплати.
Втрати рашистів за останні три доби зросли з 60 тисяч до 61 тисячі.
Заявку України про вступ до НАТО підтримали 11 країн: Канада, Польща, Словаччина, Чехія, Румунія, Литва, Естонія, Латвія, Хорватія, Чорногорія, Північна Македонія – голова Офісу президента України Андрій Єрмак.
Міністр закордонних справ Туреччини підписав у понеділок у столиці Лівії угоду, яка дозволяє розвідку нафти та газу в лівійських водах Середземного моря, яка спричинила дуже “глибоке невдоволення” ряду європейських країн. Про це інформує агентство Anadolu.
“Ми підписали меморандум про взаєморозуміння щодо розвідки вуглеводнів у територіальних водах Лівії та на лівійській території змішаними турецько-лівійськими компаніями”, – сказав Мевлют Чавушоглу на прес-конференції у Тріполі. Він наголосив, що нова угода укладена між «двома суверенними країнами – це взаємовигідно для обох сторін, та інші країни не мають права втручатися».
Чавушоглу у Тріполі супроводжувала делегація високого рівня, до якої також входили міністри енергетики, оборони та торгівлі Туреччини.
Наджла аль-Мангуш, міністр закордонних справ в уряді національної єдності Лівії, заявила, що нова угода «важлива», особливо у світлі «української кризи та її наслідків» для енергетичних ринків.
Бойові дії на території Лівії тривають вже понад десять років. Вони почалися після повалення диктатора Муаммара Каддафі у 2011 році. Десятки збройних груп за підтримки кількох іноземних держав намагаються поширити свій вплив на всю країну.
У листопаді 2019 року Туреччина підписала неоднозначну угоду про безпеку з визнаним на той час ООН урядом Лівії, претендуючи на великі, потенційно багаті на газ райони Середземного моря. Вона була укладена у розпал боротьби між конкуруючими урядами, що тривала рік.
Прибуття турецьких безпілотників незабаром стало вирішальним моментом у перемозі сил, що перебувають в столиці країни м.Тріполі, проти сил східного військового угрупування генерала Хафтара, якого підтримують Єгипет, Росія і Об’єднані Арабські Емірати.
Навесні цього року уряд, призначений парламентом, що перебває на сході Лівії, безуспішно намагався прийти до влади. Спікер Агіла Салех, який уже давно стверджував, що термін повноважень уряду, що знаходиться в Тріполі, вже закінчився, назвав турецько-лівійську угоду «незаконною та неприйнятною». Уряд колишнього міністра внутрішніх справ Фатхі Башагі пригрозив анулювати її через суд.
Після виверження підводного вулкана, відомого як Home Reef (Хоум Ріф), 10 вересня 2022 року в Тихому океані утворився новий острів. Про це пише Scitech Daily.
Вулканічна лава почали витікати в океан за 25 кілометрів від південного сходу острова Late (Лейт), а на поверхні хвиль з’явилися пара та попіл. За кілька днів інженери Геологічної служби островів Тонга оголосили, що острів збільшився у шість разів, розширившись до 24 000 квадратних метрів.
З 1852 вулкан Home Reef п’ять разів створював острови, деякі з яких досягали 50-70 метрів у висоту. 1984 року на новоутвореному острові навіть утворилось невелике озеро.
Супутникові знімки останнього виверження відобразили формування нового острова з вражаючою деталізацією. Зображенням поділилося NASA, використовуючи дані Геологічної служби США.
Війна проти України, розв’язана Путним і його “кегебешною командою”, запустила руйнівні процеси всередині Російської Федерації. Після розвалу СРСР більшість народів колишньої РРСФР поступово розпочали своє національне відродження. Всі, крім росіян, які так і не спромоглися за останні 30 років створити у складі Російської Федерації свою власну Республіку Росію.
Російські пропагандисти пояснюють цей “нонсенс” тим, що все це нормально, бо до Росії різні народи “поприєднувались” і триває процес подібний до “злиття націй” та перетворення їх всіх на росіян (як у колишньому СРСР).
Поразка рашистів-путіністів в Україні під час повномасштабної агресії 2022 року активізувала прагнення народів РФ, яких силоміць записали “в рассіянє”, здобути суверенітет і, навіть, незалежність від РФії.
В естонському місті Отепяе 30 вересня 2022 року відбувся Ерзянський національний з’їзд, скликаний в еміграції через репресії, що посилюються в РФ. Делегатами, після бурхливих обговорень і суперечок, було прийнято резонансні постанови: про нові цілі та завдання національного руху, які включають боротьбу за незалежність і вихід ерзянських територій зі складу РФ, затвердження бажаних кордонів, а також ключові принципи побудови нового державного утворення, пише informnapalm.
http:///chasopys-viiny-223-doba/
Ерзя — це один із найчисельніших фінно-угорських народів, що проживає в Поволжі. Під час Всеросійських переписів населення ерзян записували, як «мордва», що ускладнює підрахунок ерзян, загальна чисельність яких сьогодні становить близько півмільйона осіб. Ерзянська мова належить до фінно-волзької групи фінно-угорської мови.
Ерзя є одним із небагатьох поневолених Москвою народів, які мають власну систему національних представницьких органів. Вона складається зі з’їзду делегатів від ерзянських політичних партій та громадських об’єднань — Промкса, ради старійшин — Атянь Езем, головного старійшини — Інязора та національного суду — Відекуро. Разом ці органи національного самоврядування називаються Кірдійюром.
Ерзянський національний рух тричі офіційно засуджував розв’язання російською владою війни проти України: у 2014 та двічі у 2022 р.
Спершу російська влада намагалася через залякування та переслідування активістів взяти під контроль ключові органи Кірдійюр, а зазнавши невдачі — створила “ручні” паралельні представницькі органи.
«Саме посилення репресій на рідних землях, створення Москвою фейкових структур самоорганізації нашого народу, а також нові військово-політичні виклики підштовхнули нас до негайного скликання З’їзду на еміграції. Ми підготувалися в рекордні терміни — менш як за три місяці. Дискусій щодо місця проведення З’їзду не було.
Естонія — це зоря фінно-угорського світу, наш заступник і наша надія. Естонський народ є нашим спорідненим народом, ми вийшли з однієї історико-культурної колиски. Тому як для азербайджанців Туреччина не є чужою державою — так і Естонія для нас не є далеким краєм», — пояснює Віталій Ромашкін, голова Організаційного комітету зі скликання з’їзду.
Засідання у конференц-залі розпочали з хвилини мовчання, вшанувавши пам’ять ерзянського воїна – солдата Збройних Сил України Олексія Вещевайлова, який планував їхати на З’їзд делегатом, проте 26 вересня 2022 року загинув у бою з рашистами на Бахмутському напрямку.
На розгляд делегатів було винесено дуже гострі політичні питання. Виживання ерзян як народу у складі РФ неможливе — такий вердикт делегатів. Вихід — створення федеративної держави Ерзянь Мастор.
Після палких дискусій делегати заявили, що подальше перебування у складі Російської Федерації територій, де компактно проживає народ ерзя, означає остаточне зникнення ерзян як народу: «Політика, що проводиться Кремлем щодо ерзян, як і інших фінно-угорських народів, націлена на якнайшвидше розчинення їх в російському етносі. Російська Федерація реалізує щодо ерзян політику прихованого етноциду».
Ерзяни не тільки звинуватили російську владу в прихованому етноциді, а й прямо заявили про бажання створити окрему державу, детально окресливши її межі, політичний режим і державний устрій: «Збереження ерзянського народу, його розвиток та реалізація національних, економічних, політичних та інших прав можливі лише у самостійній державі — Ерзянь Мастор.
Створення “Ерзянь Мастор” є головним завданням ерзянського національного руху.
З’їзд бачить державу ерзян як абсолютно самостійне демократичне правове державне утворення – федеративну республіку Ерзянь Мастор. У державі Ерзянь Мастор ерзянський народ реалізує своє право самовизначення. Столиця федерації — Саран Ош (сучасна назва Саранськ). Окремо було ухвалено політичну програму національного руху, затверджено кордони Ерзянь Мастор, національний герб і гімн.
Ерзяни засудили вторгнення ЗС РФ в Україну, мобілізацію на землях корінних народів, висловили солідарність із протестувальниками в Дагестані, Якутії та в інших колоніальних республіках, підтримали Декларацію про деколонізацію Росії, прийняту в Празі 23 липня 2022 року на Форумі вільних народів Росії та закликали народи Російської Федерації до боротьби за розвал імперії та створення на захоплених землях цих народів незалежних держав.
Участь у роботі З’їзду, в статусі гостей, узяли комі, карели, іжорці та марі. У кулуарах були помічені естонські політики і навіть військові, які приїхали до Отепяе, щоб провести низку закритих зустрічей з Інязором.
Скорочено. Повністю статтю можна прочитати на сайті informnapalm.org, перейшовши за посиланням:
Спочатку – припинення війни, деокупація всіх територій України, репарації та каяття, а вже тільки потім скасування санкцій – категорично проти послаблення санкцій для росіян та білорусів у боксі виступив Володимир Продивус. Він закликав Раду директорів Міжнародної боксерської асоціації (IBA) не погоджуватися на послаблення санкцій для спортсменів країн-агресорів.
Володимир Продивус, який обіймає в IBA посаду віце-президента, заявив що ніколи не проголосує за відміну санкцій і використовує весь свій вплив, щоб переконати в цьому решту. Він повідомив, що вже веде переговори, щоб не допустити прийняття цього рішення.
«Допуск до змагань, повернення їхніх прапорів та гімнів означатиме лише одне – цивілізований Світ готовий все проковтнути, готовий заплющити очі на кров, якою спливає Україна. Якщо буде так, то цей Світ не є цивілізований», – написав Продивус у своєму facebook.