Олександр «Скіф» Голопотелюк — керівник Veterans HUB ODESA, представник Одещини в раді ветеранів при Міністерстві у справах ветеранів України. У 2015 році на західних околицях міста Донецьк отримав поранення і був демобілізований, але з початком повномасштабного вторгнення захисник знову повернувся до війська боронити державу.
Ким ви були до війни, коли ви прийняли рішення стати на захист України?
Я не є кадровий військовий, і до 2014 року в мене була цивільна професія, я за освітою економіст. Деякий час працював як найманий працівник, потім у мене була власна справа. Багато активностей було пов’язано з захистом екологічних прав на Одещині, мав активну громадянську позицію.
З початком АТО Олександр прийняв рішення долучитися до лав ЗСУ, служив в артилерії на самохідних гаубицях. У 2015 році на західних околицях міста Донецьк отримав поранення, після чого був демобілізований за станом здоров’я. Але з початком повномасштабного вторгнення захисник знову повернувся до війська боронити державу від російського агресора.
Це моє глибоке переконання, що сьогодні всі, хто можуть тримати зброю в руках, повинні захищати Україну. Сьогодні дуже важливий історичний момент, коли ми повинні захистити нашу незалежність. У свій час наші попередники з цим не справилися, я маю на увазі період УНР, коли за рахунок відсутності внутрішньої єдності ми тоді не втримали державу. Сьогодні, слава Богу, єдність є, і ми не маємо права втратити державу. Тому ми повинні всі, хто можуть, робити все, що можуть на своїх місцях, щоб ми Україну зберегли.
Як змінився формат війни після початку повномасштабного вторгнення?
У 2014-2015 рр я служив в артилерії на самохідних гаубицях, у нас там була специфіка дій в умовах сталої позиції. Сьогодні війна, враховуючи сучасні технології і нові засоби ураження, вона потребує більшої мобільності. І тоді в принципі так було, але в той момент наш підрозділ був статичним, і відповідно психоемоційний стан був особливий.
Громадська організація Veterans HUB ODESA заснована в серпні 2019 року ветеранами для ветеранів.
За цей період ми накопичили багатий практичний досвід, у нас є 10 проєктів, які підтримані міжнародними партнерами. Сьогодні ми можемо говорити, що робимо немало роботи, ми одні з небагатьох, хто сьогодні робить публічну звітність. Питання та проблеми, які були до повномасштабного вторгнення і після – різні. Змінюються загальні виклики, змінюються потреби, сьогодні структура звернень теж змінилася.
З моменту утворення ради ветеранів при Міністерстві у справах ветеранів України Олександр Голопотелюк був делегований від ветеранських організацій Одещини.
З війною в мене відбулася корекція цінностей, іншого значення набули слова “друг”, “побратим”, “хліб”, “вода”, “нормальний сон”, “відносини в родині”. Я от згадую перші свої відпустки, коли в 2014-2015 рр на пару днів вдавалося приїхати в Одесу, щоб трошки відпочити, то був дуже великий контраст, коли війна-війна, а тут дискотеки, бари. Сьогодні все по-іншому, суспільство все ж змінилося, тому що війна сьогодні обпалила майже кожну родину.
Ветерани – це потенціал держави, це носії змін. Після Другої світової війни майже 50% ветеранів-американців стали підприємцями. Чому так?
Після перемоги ветерани у тому числі будуть брати участь у відбудові держави, в економічному фронті. Це об’єктивна реальність. Я не бачу себе як військовослужбовець далі, тому що я не кадровий військовий, я за освітою економіст, тому перейду в бізнес і буду займатися питаннями економічної відбудови держави. Сьогодні в цьому є велика потреба. Я рік тому був у Вашингтоні з робочим візитом. Вивчаючи досвід ветеранів Америки після Другої світової війни майже 50% ветеранів-американців стали підприємцями. Чому так? На мою думку, тут однією з відповідей може бути те, що ветерани навчилися працювати з ризиком. Якщо взяти класичне визначення, то підприємництво – це діяльність, яка спрямована на отримання прибутку на свій страх і ризик.
1. Ветеран для вас в першу чергу це …?
2. Що допомагає вам справлятися з важкими моментами?
3. Як би у вас була можливість – що би ви змінили в нашій державі?
4. Ваше коротке визначення війни.
5. Ваше ставлення до узаконення вільного обігу зброї в Україні?
Якими були відповіді на ці бліц-запитання, дивіться в нашому сюжеті: