Оскільки Захід не бажає вступати в збройну конфронтацію з Москвою, необхідно надати Києву військову допомогу, і одним з ефективних стримуючих факторів може стати модернізація українських ВПС. Таку думку висловив експерт “Atlantic Council”, старший науковий співробітник Дослідницького інституту зовнішньої політики Стефан Бланк свої в статті, розміщеній на сайті організації.
За його словами, після вторгнення Росії на українську територію в 2014 році Україна зробила імпровізовані спроби відновити свою бойову авіацію. Однак, підкреслює автор, відсутність запчастин не дозволила українським ВВС привести до ладу значну частину бойових літаків. При цьому наявної кількості все ж вистачило, щоб нанести серію ударів по частинам російської армії, яка застосовувала гібридні методи ведення боротьби.
Читайте також:
Кулеба звинуватив Іран в приховуванні істинних причин збиття літака МАУ
Бланк пише, що в результаті декількох авіаударів загинула значна кількість російських військовослужбовців, але розміщені на Донбасі російські засоби ППО позбавили українську авіацію оперативної свободи дій. З початку бойових дій ВПС України наростили бойові сили за рахунок ремонту і модернізації літаків, знятих зі зберігання, а також навчання нового покоління льотчиків, але відсутність російських запчастин сильно гальмує процес. ВПС країни знаходяться в ослабленому стані, і тому потенціал стримування «російської агресії» обмежений, вважає Бланк.
Для виходу з кризової ситуації автор пропонує адміністрації президента США Джо Байдена надати Києву військову підтримку з метою «завдати болю Москві». «Необхідність модернізації ВПС України дає адміністрації Байдена шанс завдати Москві реальний біль як в реальному стратегічному сенсі, так і в плані безперервної пропагандистської війни» – пише політолог.
За словами Бланка, потік військової допомоги США в Україні з 2014 року до цього часу був корисним, але «в основному мав символічне значення». Він включав автомобілі «Хаммер», радари для контрбатарейної боротьби, обладнання нічного бачення, протитанкові ракети «Джавелін» і катери берегової охорони класу «Айленд». Крім того, планується поставка патрульних катерів «Марк VI».
При цьому експерт пояснив, що допомога ВПС України була мінімальною і включала поставку шоломів для екіпажів і комплектів для ремонту злітної смуги, тому вона «не мала по-справжньому стратегічного впливу». «Американський пакет допомоги по типу «лендлізу» з сотнею і більше F-15, з шістьма-вісьмома E-2C-2000 Hawkeye і вісьмома-дванадцятьма танкерами KC-135R, а також терміналами передачі даних Link-16, «розумними» боєприпасами, крилатими ракетами і відповідним обладнанням для розвідки і наведення надасть Москві недвозначний сигнал і допоможе запобігти подальшим планам вторгнення» – вважає експерт.
Існує багато способів реалізації та фінансування потенційного пакета засобів ППО для України, пише він. Варіант «миттєвої дії»: вивести F-15C / D, E-2C-2000 і KC-135R зі зберігання і відправити їх в Україну з подальшою модернізацією F-15, як це пропонується для Японії. В якості альтернативи США можуть поставляти Україні нові винищувачі F-15QA або F-15EX, розумні боєприпаси, а також крилаті ракети, такі як JASSM.
Нагадаємо: