Викликає захоплення “многоходовочка” Токаєва, блискуче розіграна ним за перші шість місяців 2022 року. В січні Касим-Жомарт Кемельович Токаєв усунув від влади в Казахстані проросійський “клан Назарбаєва”, та ще й за допомогою російських військ придушив спробу виступу прихильників Назарбаєва, подавши все це як прояв “кольорової революції”.
Потім, з почуттям “глибокої вдячності” він в прямому ефірі пояснив Путіну, що це Росія – агресор, а її керівництво – дикуни, які ігнорують міжнародні правила поведінки та взаємовідносини між цивілізованими країнами. І Казахстан не визнає “ЛНР” та “ДНР” та виконуватиме накладені на РФ санкції.
Переповнений почуттям солідарності з РФією, Токаєв заявив, що Казахстан збільшить поставки нафти до Єврпи, щоб допомогти країнам ЄС подолати “певні труднощі” через недостатнє постачання російської нафти. А коли Кремль, в притаманній рашистам хамській манері спробував завадити цій ініціативи, Токаєв “дав розпорядження” диверсифікувати постачання казахської нафти на Світові ринки і… поскаржився на Росію американцям.
Важко сказати, що саме подіяло. Скоріше за все, одразу після приходу Токаєва до влади в Казахстані за останні кілька місяців вже були здійснені реальні кроки по диверсифікації поставок нафти на ринки Європи. І спроби Кремля завадити казахській владі у постачанні вуглеводнів раптом виявилася безрезультатними: альтернативний шлях не тільки існує, а й працює.
В Кремлі одразу “дали задньої”: скасували заборону на експорт нафти з Казахстану. Але зроблено це вже було після того, як Токаєв поскаржився США і зараз це має вигляд, що Росія злякалася США.
Через те, що Росія надовго загрузла у війні в Україні, Кремль заподіяти казахській владі реально нічого не може. Путіну і його “економічній еліті” не лишається нічого іншого, як нервово спостерігати з тим, як від РФ почали віддалятися навіть лояльні (ще минулого року) до неї країни. Москва прискореними темпами втрачає вплив на країни Середньої Азії.
Аслан Дзітоєв, НОВА: новини ветеранів АТО/ООС.