У лютому 2021 року Міністерство у справах ветеранів оприлюднило дані про кількість учасників бойових дій в Україні. Згідно з наявною на той час інформацією, станом на 01.02.2021 року, до Реєстру (Єдиний реєстр учасників антитерористичної операції та осіб, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення) внесена інформація про 405 711 учасника бойових дій, у тому числі жінок 19 402.
Така значна кількість громадян, які брали участь у війні, має бути соціально захищена і, не в останню чергу, це стосується психологічної реабілітації. Допомоги спеціалістів у цьому напрямку потребує більш ніж половина загальної кількості ветеранів російсько-української війни. Саме такі дані наводить організація “Українська фундація громадського здоров’я” за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення.
Про стан існування Центрів соціально-психологічної реабілітації (ЦСПР), що безпосередньо підпорядковані Мінветеранів, нашій інформаційній агенції розповіла представниця Громадської ради при Міністерстві у справах ветеранів Долгова Наталія.
Долгова Наталія
ВОЛОНТЕР, ЧЛЕН ГРОМАДСЬКОЇ РАДИ ПРИ МІНІСТЕРСТВІ У СПРАВАХ ВЕТЕРАНІВ
“Зараз в Україні існують Центри соціально-психологічної реабілітації. До задач цих установ входить надання кваліфікованої психологічної, соціальної, реабілітаційної та інформаційно-консультаційної допомоги ветеранам війни, учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей. На сьогодні даних центрів функціонує лише п’ять: чотири в Київській та один у Житомирській області”

Такі центри створювались у період 90-х – 2000-х рр. за сприяння міжнародних організацій. Тоді їх діяльність була покликана сприяти реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи. 10 вересня 2014 року Кабінетом міністрів було ухвалено рішення “Про передачу цілісних майнових комплексів державних організацій до сфери управління Державної служби у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції”. Відповідно до цього розпорядження, зараз ці установи належать до сфери діяльності Міністерства у справах ветеранів та отримують звідти фінансування. Крім того, з назви центрів прибрали їх орієнтування на постраждалих від Чорнобильської катастрофи.
Долгова Наталія
ВОЛОНТЕР, ЧЛЕН ГРОМАДСЬКОЇ РАДИ ПРИ МІНІСТЕРСТВІ У СПРАВАХ ВЕТЕРАНІВ
“Згідно з положеннями цих центрів, вони мають здійснювати заходи спрямовані на надання соціальної, психологічної, освітньої, реабілітаційної та інформаційно-просвітницької допомоги ветеранам війни, учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей; громадянам, які переселилися з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції; особам, які працюють із зазначеними категоріями; пацієнтам цільових груп стаціонарних медичних та оздоровчих установ”
Такі положення про центри затверджені спільними наказами Мінветеранів і розпорядженнями Київської та Житомирської обласних державних адміністрацій, хоча кошти на їх функціонування виділяються лише ветеранським відомством.
Долгова Наталія
ВОЛОНТЕР, ЧЛЕН ГРОМАДСЬКОЇ РАДИ ПРИ МІНІСТЕРСТВІ У СПРАВАХ ВЕТЕРАНІВ
“Вказані положення є морально застарілими, та не відповідають сучасним реаліям життя та відповідним нормативно-правовим актам, які регламентують діяльність центрального органу виконавчої влади – Міністерства у справах ветеранів. Системний аналіз звернень учасників АТО/ООС показує, що чинні Центри соціально-психологічної реабілітації не відповідають запитам ветеранів та членів їх родин, особливо в частині індивідуального надання послуг щодо психологічної підтримки. Центри надають свої послуги великій кількості різних категорій населення. Серед них діти, громадські організації, молодіжні клуби, молодь. На базі установ проводять тренінги та навчання для громадських активістів, використовують фінансові ресурси для організації заходів, починаючи з курсів для майбутніх мам і закінчуючи профілактикою булінгу серед дітей. Але всі вони не пов’язані з нашими воїнами, хоча фінансуються з бюджетних коштів виділених Міністерством у справах ветеранів саме для учасників бойових дій. Тобто, сьогодні ветеран є лише однією невеличкою категорією обслуговування ЦСПР, а не основною цільовою аудиторією”
Для прикладу можна навести розпорядженням Голови Київської обласної державної адміністрації № 342/1112 від 14.08.2012, яким було затверджено Положення про центри соціально-психологічної реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи в Київській області. Тобто згідно з положенням, послуги вказаними центрами можуть надаватися й “іншим категоріям населення”, які не є цільовою аудиторією Міністерства у справах ветеранів. Необхідно внести зміни та зробити так, щоб для інших вразливих категорій населення бюджетні кошти надходили через відповідні профільні міністерства та відомства.
Протягом останніх трьох років кошти на існування ЦСПР виділялися наступні:
2019 рік – 10905,8 тис. грн.
2020 рік – 17827,0 тис. грн.
2021 рік – 21471,0 тис. грн.
Долгова Наталія
ВОЛОНТЕР, ЧЛЕН ГРОМАДСЬКОЇ РАДИ ПРИ МІНІСТЕРСТВІ У СПРАВАХ ВЕТЕРАНІВ
“Склад працівників ЦСПР також залишається незмінним з 2000-х років і не відповідає реаліям сьогоднішнього життя та відповідно є неефективним для надання послуг, особливо психологічної реабілітації. Дитячі психологи, релігієзнавці, бібліотекарі не можуть кваліфіковано допомогти бійцю, який вчора повернувся з війни. В жодному центрі не працює жоден ветеран, тому основний принцип психологічної реабілітації “рівний – рівному” – не працює. Звідси велика кількість випадків суїциду серед ветеранів, яким саме має запобігти робота ЦСПР. Ще однією проблемою на превеликий жаль, є несумісність перебування разом у ЦСПР ветеранів та внутрішньо переміщених осіб. Маємо визнати, що велика кількість переселенців негативно ставляться до ветеранів, що створює певні конфліктні ситуації, тим більше що відбулося роз’єднання Мінветеранів та Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Відповідно потрібно звернути на це увагу для недопущення конфліктних ситуацій.”
У підсумку можна констатувати той факт, що на сьогодні ЦСПР не відповідають виділеним на них коштам. У той час, коли фінансування йде повністю від Міністерства у справах ветеранів, в підсумку кошти витрачаються на зовсім інші заходи.
Нагадуємо: