Міф 4. Захисник чи Годувальник – чому ці слова призводять до знецінення героїв?

У громадській раді при Мінветеранів наголошують: слово “годувальник” знецінює заслуги не лише учасників бойових дій, а і їхніх дружин

  Захисник або годувальник – саме так вирішили розділити учасників бойових дій після завершення “Великої війни за незалежність” в Міністерстві у справах ветеранів. Однак така ідея не сподобалася ні самим військовим, ні їхнім рідним. Чому не слід оголошувати такий поділ? І чому статус ветерана-захисника чи ветерана-годувальника може призвести до знецінення?

  Після перемоги частина військових повернуться до мирного життя, а частина залишаться в лавах ЗСУ. У Міністерстві ветеранів уже навіть придумали класифікацію: захисники та годувальники.

  “Захисники, які продовжуватимуть захищати, і годувальники, які мають потім забезпечувати свої родини, платити податки, працевлаштовуватися і створювати умови для того, щоб розвивалася громада”, – зазначила міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна.

  Така заява від Мінветеранів обурила учасників бойових дій. Бо ж навіть за умови, що людина повертається до цивільного життя і починає заробляти гроші – це не означає, що вона перестає бути Захисником.

  “Фактично там до закінчення життя, або там до 60 років у нас тепер за теперішнім законодавством кожен захисник не перестає бути захисником. Дуже багато учасників бойових дій, які до 24 лютого були успішними підприємцями, а після 24 лютого і далі стали до лав Збройних сил України або інших підрозділів оборони”, – пояснює експерт з реінтеграції ветеранів Костянтин Татаркін.

  Один із таких ветеранів – 48-річний власник фінансових компаній Сергій. Він брав участь у російсько-українській війні від 2014 до 2016 року. Потім демобілізувався. І повернувся у бізнес. А ще став допомагати іншим ветеранам відкривати власну справу. Очолив Асоціацію підприємців-ветеранів АТО.

  “Відсутня відповідь на корінне запитання: навіщо? Що переслідує, яку мету переслідує оцей розподіл. Усі до одного члени Асоціації наразі на фронті. 150, десь до 200 учасників”,пояснює військовослужбовець, підприємець Сергій Позняк.

  Сам Сергій 24 лютого одразу повернувся на фронт. До квітня боронив із підрозділом Київську область, потім хлопці поїхали на схід.

  “Поїхали на Ярову – це перед Святогірським, лівіше Святогірська. 40 днів там рубались добре. В активі нашої групи, якщо пам’ятаєте, є підняття прапору над Артемом. І вже друга ротація, ми ще більше просунулись в Луганську область за Лиман, за Сєрєбрянку. Дістав поранення я 13 листопада. Складна була рана, я наступив на міну і мені відірвало стопу”, – розповідає пояснює військовослужбовець, підприємець Сергій Позняк.

  Поки Сергій воював, його бізнес продовжував працювати завдяки налагодженій системі.

  “Ветерани – це майбутня бізнес-еліта, тому що вони вже взяли на себе відповідальність, тому що еліта – це спроможність і бажання і прагнення брати на себе відповідальність, щоб змінити щось на краще”, – наголошує пояснює військовослужбовець, підприємець Сергій Позняк.

 Водночас, що захисники, що годувальники, сплачуватимуть податки та фінансово допомагатимуть своїм рідним. Але, коли про перших українці говорять з гордістю, то про других лунає стереотипна думка:

  • Годувальник – ну, це людина, яка кормить свою сім’ю, підтримує, забезпечує”, – каже житель Києва Володимир.
  • Той, хто забезпечує свою родину, хто піклується про свою родину і віддає все для того, аби його родина жила добре”, – каже жителька Києва Олександра.

  Експерти наголошують: такий статус ветерана-годувальника може призвести до суперечок.

  “Розділення громадян на певні категорії не призведе ні до чого доброго. Насправді це, в тому числі, певні російські наративи для того, щоб розділити українське, громадянське суспільство, яке 24 лютого мобілізувалося, об’єдналося”, – наголошує експерт з реінтеграції ветеранів Костянтин Татаркін.

  У Громадській раді при Мінветеранів наголошують: слово годувальникзнецінює заслуги не лише учасників бойових дій, а й їхніх дружин.

  “Якби мого чоловіка назвали годувальником – це в першу чергу образило б мене, тому що я повноцінна особа, яка працює, яка може саму себе, свої потреби забезпечити, тобто не треба прямо жертовність включати. Це знецінення статусу ветеран, його взагалі прибирають з риторики і я не розумію чому”, – обурена дружина ветерана, заступниця голови Громадської ради при Мінветеранів Богдана Левицька.

  Тому ветерани та їхні близькі закликають не розділяти, хто є хто.

 

Матеріал для публікації наданий ГО ” Простір можливостей”.

НАГАДУЄМО:

Ветерани: розвінчуємо міфи. Міф №1 – Чи всі військові після повернення з фронту переживають ПТСР?

Ветерани: розвінчуємо міфи. Міф 2 – Як героїзація образу може зашкодити військовослужбовцям?

Міф 3. Де протезуватися краще – в Україні чи за кордоном?