Мешканці виступили проти будівництва Національного військового меморіального кладовища на території Гатненської громади

  Під Києвом розпочалось будівництво Національного військового меморіального кладовища. Але чиновники, як завжди, забули спитати думку місцевих мешканців, які 05 квітня 2024 року “заблокували будівництво”.

  Місцеві жителі висловлюють серйозні побоювання стосовно того, що від облаштування НМВК постраждає довкілля, а близькість поховань до населених пунктів вплине на якість поверхневих вод. Влада все це заперечує. Місцеві мешканці та представники влади мали зібратися у п’ятницю для обговорення, яке перетворилося на досить емоційний пікет, пишуть журналісти.

  “Відповідати за дії попередників” довелось в.о. міністра у справах ветеранів Олександру Порхуну. У блозі для видання “Цензор” він нагадав, що перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі вже заплановані на кінець літа – початок осені цього року.

  “Мінветеранів та державна установа “Національне військове меморіальне кладовище”, що є замовником будівництва, зіштовхнулися із спротивом територіальної громади. Ми зібрали найпоширеніші запитання під час спілкування з місцевими жителями. Комунікували їх локально, маємо відповісти і на більш широкий загал, бо питання створення НВМК є національним проєктом”, – пише Олександр Порхун.

  Мешканці Гатненської громади поставили владі кілька питань:
1) Місцеві жителі переконані, що будівництво НВМК призведе до екологічної катастрофи. У даному місці є питання високих ґрунтових вод і під час будівництва є побоювання, що вода зникне зі свердловин, якими користуються місцеві жителі, або вода буде забруднена.
2) Зазначається, що на частині території, відведеної на кладовище, мають зрубати 10% дерев, а засівання трави на території НВМК призведе до підвищення кислотності ґрунтів, що, у свою чергу, знищить дерева, які залишаться після “планової вирубки”.
3) Будівництво кладовища – це лише прикриття, насправді там побудують готельно-ресторанний комплекс.
4) Місцеві мешканці не мають бажання спостерігати “Дим від крематорію”, який, як вони вважають, “забруднить довкілля”.

  Відповідаючи на запитання місцевих мешканців Олександр Порхун підтвердив, що готельно-ресторанний комплекс там дійсно буде збудовано, але не для розваг, відпочинку чи розважальних заходів, а для організації поминальних обідів.

  Він також підтвердив, що буде збудовано і “готель для тимчасового проживання лише родин загиблих Захисників і Захисниць, які поховані на території НВМК, з обмеженою кількістю днів перебування”.

  Далі пішла розлога розповідь про те, що 90% лісу залишиться недоторканим і що проектною документацією НВМК передбачене максимальне збереження існуючого рельєфу, ґрунтового покриву, наявних зелених насаджень і екосистеми в цілому, а значить – змін функціональності екосистеми на 100% не буде.

  Стосовно “ґрунтових вод” зазначено, що “в разі необхідності додатково будуть здійснені заходи щодо пониження та відведення ґрунтових вод”.

  “Ми плануємо побудувати крематорій сучасного європейського рівня, з технологічним багаторівневим ступенем очистки викидів. У ЄС такі крематорії можуть розміщуватися на відстані 30 м від місць проживання людей. В Україні ці норми становлять 300 м до житлових зон. Ми ж розмістили крематорій майже за 1 км. Те саме стосується розміщення колумбарних стін. При нормі у 50 м, на НВМК вони будуть розташовані на відстані від 500 м і більше від житлових забудов“, – стверджує в.о. міністра у справах ветеранів.

  У жовтні 2022 року Кабінет Міністрів схвалив створення Міністерством у справах ветеранів державної установи “Національне військове меморіальне кладовище” і департаменту містобудування та архітектури Київської міської адміністрації було доручено розробити детальний план території для розміщення Національного військового меморіального кладовища на території урочища “Лиса гора”. Втім, таке місце розташування майбутнього “українського Арлінгтону” спричинило протести “екологів”.

  У березні 2023 року Мінветеранів і Мінкультури запропонували створити Національне військове меморіальне кладовище біля заповідника “Биківнянські могили” в Києві. Цю пропозицію “просував” тодішній голава Мінкультури Олександр Ткаченко.

  31 травня 2022 року Верховна Рада ухвалила закон про створення Національного військового меморіального кладовища.

  20 квітня 2023 Київрада виділила під створення військового кладовища земельну ділянку в Биківні – місцевості на території Деснянського району столиці між Броварським проспектом і вулицею Бобринецькою. 02 травня 2023 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №9240 щодо розміщення Національного військового меморіального кладовища в місті Києві – саме в Биківні. Але його так і не підписав президент. Він також не наклав також вето на законопроєкт.

  У серпні 2023 року Кабінет Міністрів схвалив реалізацію проєктування і “запуск першої черги” Національного військового меморіального кладовища до 30 липня 2025 року на території Гатненської сільської територіальної громади Фастівського району Київської області. І 08 листопада 2023 року Верховна Рада швиденько відхилила урядовий проєкт закону 9676 створення Національного військового кладовища території Гатненської сільської територіальної громади Фастівського району Київської області.

  09 грудня 2023 року Верховна Рада ухвалила новий закон щодо забезпечення створення та експлуатації Національного військового меморіального кладовища. Цей новий акт на заміну прийнятому навесні (який так і не підписав президент – прим.ред.).

  У проголосованому законопроєкті не вказано точне місце розташування НВМК, і він в цілому повторює раніше ухвалений закон, крім однієї норми – у новому місце розташування кладовища визначає Кабмін (який вже видав розпорядження про село Гатне).

  Прем’єр-міністр Денис Шмигаль у телеграмі заявив, що цей закон дозволить у прискореному режимі завершити необхідні роботи, зокрема будуть вирішені питання щодо земельної ділянки для Меморіального кладовища, містобудівних умов та оцінки впливу на довкілля.

  Ухваленим законопроєктом, серед іншого, передбачена можливість перепоховання на Національному військовому меморіальному кладовищі Героїв України, яких, починаючи з 2014 року нагороджено орденом “Золота Зірка” та перепоховання видатних борців за незалежність України у ХХ столітті за рішенням та у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів.

  23 лютого 2024 року стало відомо, що уряд виділив на будівництво та функціонування Національного військово-меморіального кладовища у 2024 році 515 млн грн. А на початку березня 2024 року т.в.о. міністра у справах ветеранів Олександр Порхун показав проєкт Національного військового меморіального кладовища та розповів про етапи його створення.

  Якщо місцеві мешканці і надалі будуть незламно “наполягати на своєму” і Кабмін не зможе їх “переконати”, то владі  доведеться шукати нове місце для НМВК.

НАГАДУЄМО: