Кремль поширює фейки для роздмухуванні расизму в США та вбачає у протестах слід вигаданих російськими пропагандистами неіснуючих «українських фашистів»

У США вже більше двох тижнів тривають протести після смерті афроамериканця Джорджа Флойда. Протестувальники виступають проти свавілля поліції та расизму.

Чи може Росія бути причетною до роздмухування расистських настроїв і поляризації суспільства під час протестів у США? Експерти кажуть: спрямовані кампанії з поширення фейків схожі на попередні кампанії дезінформації та маніпулювання расовими проблемами, які пов’язують із фабриками російських тролів, повідомляє «Голос Америки».

Водночас, на думку експертів, расові упередження у соцмережах часто штучно роздмухують через маніпуляцію та фейки. Вони відмічають, що під час протестів активізувались цілеспрямовані кампанії із дезінформації.

Дослідник з Інституту Брукінгса Алекс Енглер як приклад наводить хештег #dcblackout у Twitter. Це фейкові повідомлення про те, що у Вашингтоні через протести влада повністю відключила зв’язок та інтернет.

У минулому були очевидні спроби з боку груп, пов’язаних із іноземними урядами, використати расову дискримінацію та жорстокість поліції, щоб загострити настрої людей. Це якраз те, що планувала російська проурядова Агенція із інтернет-досліджень у 2016, – наголошує Енглер. – Ми побачили схожі спроби в березні цього року. І кампанія #dcblackout та інші пропагандистські акції нагадують нещодавні кампанії з іноземного впливу, орієнтовані на сіяння розбрату між американськими громадянами, і особливо довкола гострих проблем.

З Енглером погоджується дослідник із університету Клемсон Патрік Воррен.

Підірвати єдність людей, змусити їх вірити, що неможливо з’ясувати об’єктивну правду і навіть не варто намагатися. Повернемося до 2016 року, до дій Агенції з інтернет-досліджень. Вони атакували медіа – як лівих, так і правих поглядів. Основна мета – створити враження, що не можна довіряти медіа та об’єктивній істині, – говорить Воррен.

Схожа історія – із фотографіями буцімто величезної пожежі у Вашингтоні. Насправді це кадри із серіалу Designated Survivor.

 

Кілька російських інформаційних кампаній намагаються пов’язувати протести з передбачуваною схильністю Америки до розпалення «кольорових революцій» та втручання у справи інших країн.

Наприклад, поширювалося твердження, що протести «надзвичайно нагадують техніку кольорової революції» та «генеральну репетицію» Помаранчевої революції в Україні. Навіть просовувалась ідея, що США готували та готують людей в різних куточках світу. Добре відомо, що сила народної мобілізації – один із найбільших політичних страхів Кремля щодо стабільності режиму, з огляду на тенденцію громадянських революцій проти схильних до корупції режимів у пострадянських країнах. Як результат, прокремлівські ЗМІ мають звичку припускати, що демонстрації будь-де, будь-якого типу, мають бути організовані зловмисними сторонніми силами. Нинішні заворушення в США не є винятком. 

Отож, на роль винуватців пропонують: «правлячі еліти Америки», глобалістичні корпорації, Демократична партія США, що прагне отримати вплив перед майбутніми президентськими виборами і, звичайно, Джордж Сорос, який в змові з демократами нібито заохочує заворушення і погроми з боку чорного населення та намагається запобігти переобранню Трампа. Загалом Сорос у прокремлівській дезінформації – один із найпопулярніший шахраїв і підбурювачів нинішніх акцій протесту в США, прокремлівські ЗМІ також активно просувають повідомлення закордоном про те, що Фонд «Відкритого суспільства Сороса» має бути заборонений.

Інші випадки дезінформації, які зафіксувано минулого тижня, стосувалися посилення різноманітних зображень США як країни, яка перебуває на межі краху, через насування «громадянської війни». Наприклад, російський Sputnik стверджував, що доля США поставлена на карту завдяки «політичній грі», яка визначає громадянську війну, мета якої – перешкодити переобранню Трампа. Інші «запальні» повідомлення включали твердження, що «чорні вчиняють 80% злочинів у США», що «в Америці є вибір між расизмом і анархією», і що «дітей на Заході вчать боятися і ненавидіти поліцію».

Нарешті, прокремлівські ЗМІ ніколи не пропускають можливості «вкусити» Україну. Цього разу американських протестувальників вони порівняли з ними ж вигаданими нацистами в Україні, а Президенту Зеленському рекомендувалося використовувати сучасний хаос для забезпечення незалежності України від США.

 

За матеріалами АрміяInform