Кремль має новий план – повністю видалити Україну із числа постачальників зерна на світові ринки

   Росія просуває “новий план” постачання зерна до країн Африки, який передбачає повне усунення України із иперелику постачальників продовольства на світові продовольчі ринки. Про це пише видання The Financial Times із посиланням на три джерела, які близько знайомі з даним питанням.

   За словами журналістів FT, Путін запропонував так звану “альтернативну зернову ініціативу”, яку офіційно мають оприлюднити трохи згодом. Згідно з “альтернативним наново затвердженим планом”, Катар має сплачувати Москві за доставку так званого “російського зерна” до Туреччини, яке потім Анкара буде перерозподіляти в так звані “країни, що його потребують”. Однак ні Катар, ні Туреччина з такою ідеєю Кремля поки що не погодилися.

  За словами журналістів, подібна “альтернативна пропозиція” від РФ надходила ще рік тому. Тоді Москва пропонувала направити до Туреччини 1 млн. тон зерна “на пільгових умовах”. “Минулого разу, коли вони обговорювали це, у нас були дуже сильні підозри, що зерно фактично буде вкраденим з України”, – оцінив цю пропозицію Москви високопосадовець ЄС.
  Американські аналітики вважають, що своїми діями Москва хоче всім показати, що зернова ініціатива без неї неможлива. Але такі дії Кремля допоможуть їм зіпсувати йому відносини з країнами, які залежать від постачання зерна з України, вважають експерти.

  21 липня Білий дім назвав найімовірніший шлях вивезення українського зерна. За словами Джона Кірбі, зерно з України експортуватиметься сухопутними шляхами, хоч вони менш ефективні у порівнянні з морськими маршрутами.

Реакція президента Туреччини

  Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що без зняття санкцій продовження “зернової угоди” можливе, а вимоги Москви мають бути враховані.

«Денонсація Чорноморської зернової угоди матиме низку наслідків, від підвищення світових цін на продовольство до дефіциту в деяких регіонах і, потенційно, призведе до нових хвиль міграції», – сказав Ердоган на останній  пресконференції.

«Я вважаю, що завдяки ретельному обговоренню цього питання з президентом путіном ми зможемо забезпечити продовження цих гуманітарних зусиль <…> Ми усвідомлюємо, що президент путін також має певні очікування від західних країн, і дуже важливо, щоб ці країни вжили заходів у цьому відношенні», – продовжив турецький президент.  

  Також він заявив, що Туреччина “використовує всі інструменти дипломатії та зосередить свої зусилля” на продовження “Зернової угоди”. “Я вважаю, що шляхом ретельного обговорення цього питання з президентом Путіним ми зможемо забезпечити продовження цієї гуманітарної допомоги”, – зазначив президент Туреччини.
 

Реакція українського президента

  “Через дії Росії світ знову опинився на порозі продовольчої кризи. Загроза голоду нависла над 400 мільйонами людей у багатьох країнах Африки та Азії”, – заявив президент Володимир Зеленський.

  Він повідомив, що провів телефонну розмову з Ердоганом щодо поновлення роботи Чорноморської зернової ініціативи. “Розблокування “зернового коридору” є абсолютним пріоритетом”, – написав Зеленський у Телеграм.

Постачання зерна на світові ринки – загальна динаміка розвитку подій

  Пройшов рік відтоді, як у Стамбулі було підписано угоду про забезпечення так званого «зернового коридору». Україна підписала “Зернову угоду” з ООН і Туреччиною. Подібну “Угоду” з ООН і Туреччиною уклала РФія. Українська сторона рік тому відмовилась підписувати будь-який документ з РФією, бо була переконан, що Москва знайде привід не виконувати умови “Угоди”. Як всі побачили через рік, офіційний Київ був абсолютно в цьому правий.

  “Зернова угода” розблокувала експорт продовольчих товарів та зерна з трьох українських чорноморських портів.

  До російського вторгнення за масштабом поставок зерна Україна була п’ятим експортером у Світі. Відповідно, терористичні піратські дії росії призвели до глобального зростання цін на зернові. За оцінкою ООН, дефіцит зерна і подорожчання продуктів поставили перед загрозою голоду 50 мільйонів людей. Своїми діями країна-терорист загрожує виживанню цілих націй Африки та Близького Сходу.

  росія тривалий час використовувала блокаду морського експорту як інструмент тиску на Україну та Захід. Після відновлення контролю над островом Зміїний, Україна змогла відкрити рух каналом гирла Бистре з Дунаю до Чорного моря.

  З підписанням угоди в Кремля стало менше можливостей для шантажу -і це був логічний наслідок успіхів ЗСУ та стратегічної співпраці з партнерами. Угода стосувалася експорту з України морським шляхом не тільки зернових і продукції з них, а й мінеральних добрив.

  Для проходження цивільних суден було розблоковано три українські порти – Одесу, Чорноморськ та Південний.

  Для загального нагляду та координації у Стамбулі було створено “Спільний координаційний центр” (СКЦ) під егідою ООН. Протягом року зернова ініціатива дозволила перевезти понад 33 млн тон зернових, що врятувало багато країн від голоду цього року. Разом з тим, угода принесла до бюджету України понад 20 млрд доларів, що суттєво зміцнило українську економіку.

  Як і передбачав офіційний Київ рік тому, Москва “знайшла привід” і оголосла про вихід із зернової “Зернової угоди” з Туреччиною і ООН. В той же час Україна готова і надалі дотримуватись діючої “Зернової угоди” з Туреччиною і ООН, та допомагати країнам Світу уникнути голоду.

  Ракетний удар рашистів по одеському порту наступного ж дня після “виходу з угоди”, ще раз продемонстрував: повномасштабне вторгнення росії в Україну має величезні руйнівні наслідки для всього Світу. Рашисти заради своїх хворих амбіцій не зупиняться ні перед чим, які втрати від цього не несли б вони самі чи інші країни.

 І на зваершення новина з африканської країни Гана…

Аслан Дзітоєв, “НОВА: новини ветеранів”

 

НАГАДУЄМО:

Ветерани скаржаться на відсутність порозуміння з Міністерством у справах ветеранів України