На форумі політичного діалогу в Лівії під патронатом Місії ООН в цій країні (UNSMIL) 05 лютого 2021 року відбулися вибори складу нового уряду. Посаду, яку до цього суміщав Фаез аль-Саррдаж: головою Ради Президента та прем’єр-міністра розділили.
І згідно підсумків голосування: Мохаммад Менфі став новим головою Ради Президента Лівії, Муси Аль-Коні та Абдулли Аль-Лафі його заступниками, а Абдула Хаміда Дабайби – прем’єр-міністром.
Поки важко, говорити про політичні наслідки зміни уряду Лівії оскільки обрані мало відомі за межами Лівії, однак схоже, що «російський сценарій» не пройшов.
На передодні голосувань, в якості кандидатів було висунуто чотири списки, в одному з яких на голову Президентської Ради пропонувався Акіла Салех (голова хафтарівської Палати Представників в Тобруку) та сьогоднішній міністр МВС Фатхі Башага, який на минулому тижні «раптом» завітав до Москви.
Прихильники проросійського генерала Хафтара заявляють, що готові передати владу новому обраному уряду в Женеві на чолі з Юнусом Аль-Манфі, якщо на це погодиться парламент на чолі з Акілою Салехом. Депутати Палати представників в Тобруку вже давно поглядають на Тріполі, оскільки військова компанія Хафтара стала провальною. Тому, можливо, що «погодження» нового уряду сходом Лівії є питанням лише часу.
А ось новий прем’єр-міністр Лівії Абдул Хамід Дбейба заявляє, що його країна буде солідарна з Туреччиною і її народом:
– Туреччина – наш союзник, друг і братська країна. Вона володіє великими можливостями для підтримки лівійців в досягненні їх реальних цілей. Туреччина – справжній партнер.
– Туреччина була єдиною країною, яка відкрила аеропорт, що дає право на вільне пересування. Єдина країна, яка зберегла своє посольство в Тріполі. Туреччина і лівійський народ будуть дуже солідарні в сфері економіки.
Але РФія не збирається просто так спстерігати. Турецька Yeni Şafak повідомляє, що Кремль відправив ще 310 найманців з Сирії до Лівії, для підтримки Хафтара. Найманці віком від 20 до 45 років були набрані для проходження навчання на російській базі в Латакії в Сирії. Їм обіцяють щомісячно платити від 1000 до 1500 доларів. Вони вже пройшли інтенсивну програму військової підготовки і вилетіли до Лівії в четвер на російському військовому вантажному літаку. На цей крок Москва пішла в момент дії угоди про припинення вогню, досягнутої у жовтні минулого року між воюючими сторонами в Лівії. Одним з основних пунктів цієї «досягнутої угоди» було виведення всіх без винятку найманців з Лівії протягом трьох місяців після її підписання. Термін закінчився ще 23 січня цього року.
Нагадуємо: