Ми вже розповідали про те, що згідно чинного законодавства ветерани зараз позбавлені можливості безоплатного оформлення земельних ділянок, яким вони користувалися з самого початку російсько-української війни у 2014 році.
Одним з ініціаторів повернення ветеранам цього найсправедливішого права – права на землю, яку воїни відстояли, є народний депутат Сергій Рудик. Зараз він, діючий військовослужбовець, подав до Верховної Ради законопроєкт, що стосується відведення земельних ділянок ветеранам та членам родин загиблих на війні.
Процедура прийняття законів визначає, що поданий законопроєкт мають підтримати депутати й лише після цього він може бути зареєстрований. На щастя, такі депутати знайшлися, підтримали ініціативу колеги й проєкт закону 11 вересня зареєстрували у Верховній Раді. Ось ці тринадцять депутатів, без яких у проєкту не було б жодного шансу:
Тепер зареєстрований проєкт має бути проголосований в Комітеті з питань аграрної та земельної політики, після цього винесений на голосування депутатів і лише в результаті такої процедури проєкт Рудика стане повноцінним законом. Отже, лишилося всього три кроки: голосування в Комітеті, винесення на голосування й саме голосування. Результат усіх цих кроків має бути позитивний, інакше ні закону для України, ні землі для ветеранів просто не буде!
Нам удалося знайти депутата, зв’язатися з ним і поспілкуватися в телефонному режимі. Сергій Рудик зараз на передовій, воює на Запорізькому напрямку.
Про проєкт закону розповідає охоче, детально й довго. Тому час від часу доводиться переривати респондента, щоб отримати інформацію не лише про закон, а й те, як він виник і перспективи його затвердження.
– Біля місяця тому, – говорить Сергій, – Верховна Рада прийняла інший закон з дуже гарною назвою «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності використання земель фізичними особами та суб’єктами державного сектору економіки». Але з його реалізацією стає очевидним, що для учасників бойових дій і родин загиблих земель просто не залишиться.
Оскільки в зареєстрованому законопроєкті під № 10027 нічого надскладного й революційного немає, депутат лише пропонує, по-перше, реалізувати право на отримання наділів учасниками бойових дій за рахунок земель державного резерву й використати для цього до 20 % від його загального обсягу. А по-друге, відновити процедуру приватизації під час воєнного стану. Тому така ідея могла прийти не лише до Рудика, а й до будь-кого з інших народних депутатів. Але ж не прийшла! А отже, виникає побоювання, що депутатському корпусу, в більшості своїй, не потрібно, щоб учасники бойових дій і члени родин загиблих отримували землю. І вони зроблять все, щоб «провалити» цей проєкт під час голосування в Комітеті чи сесійній залі, або просто не будуть виносити його на голосування.
– У такому випадку, – вважає депутат Рудик, – у нас не залишається нічого іншого, як тиснути. Більшість із ветеранів і учасників бойових дій зараз знаходяться на фронті. Під час воєнного стану будь-які акції протесту є забороненими. Тому лише тиснути, соромити й переконувати тих, від кого залежить, буде проголосований цей закон чи ні!
Після розмови з депутатом ми звернулися до воїнів і ветеранів, які мають певний стосунок до питань приватизації землі. І ось що вони відповіли щодо проєкту закону, який було зареєстровано Верховною Радою.
– На мій погляд, цей законопроєкт є справедливим, – зазначає інший діючий офіцер, голова Спілки ветеранів АТО Індустріального району м. Харків Іван Кондратюк. – Він відновлює права учасників бойових дій, які з різних причин, на жаль, були втрачені. Ми добре пам’ятаємо, як здійснювалася децентралізація, як від страшного Держгеокадастру повноваження передавалися добрим і справедливим територіальним громадам.
Іван розповів, що свого часу був присутнім на сесіях громад, коли по три-чотири-п’ять годин депутати розглядали земельні питання. І коли не могли домовитися – нікому ніякої землі! Змогли – земля куму, свату, брату! Які там воїни, АТОшники, учасники бойових дій! У результаті власниками землі ставали хто завгодно, лише не ті, хто її захищав і продовжує захищати й хто має першочергове право на ділянку. Як виявилося, громада не в змозі ні володіти землею, ні розпоряджатися цим ресурсом у законних межах.
– Був такий дуже ганебний досвід, – згадує Іван Кондратюк, – коли ветерани зверталися до депутатів, а їм відповідали, що ви не з нашої громади, йдіть, шукайте землю в іншому місці. Самим не вистачає! Але ж ветеран захищав усю країну й за законом має право отримати наділ у будь-якому місці на території держави!.. Тому тим, хто говорить про якийсь популізм щодо цього законопроєкту, я відповім, що популізмом була земельна децентралізація. Саме вона викликала дерибан землі, що ставав у рази більшим, ніж це було до неї…
Інший наш співрозмовник керівник Громадської спілки «БАЗУКА», заступник голови «Руху ветеранів України» Тарас Лелюх (теж зараз діючий військовий) уважає, що проєкт закону є дещо недопрацьованим:
– Досить незрозумілою, як для закону, нормою є оті «до 20 %» земель державного резерву. Необхідно вказати – це 20 %, 10 % чи 0,1 %? У всіх трьох випадках це буде до 20 %! Інша проблема з ветеранами. У нас стільки ветеранів, які ніколи не мали жодного стосунку до захисту України, які купили собі право називатися ветеранами чи які служили ще при совєцькому союзі, але мають такі самі посвідчення, як і ми. Тому в законопроєкті слід указати, що це право стосуватиметься захисників України, тобто учасників бойових дій, починаючи з 2014 року. Ідеться про тих, хто служив в АТО/ООС та воював після повномасштабного вторгнення. І ніяк по-іншому!
Останній, чи не найважливіший момент, уважає Тарас, полягає в тому, хто буде розподіляти ці землі. Кого закон зобов’яже стати розпорядником його реалізації. Це може бути Держгеокадастр, спеціально створена державна агенція, Міністерство у справах ветеранів. Але ні в якому разі, щоб реалізацією закону займалися ОТГ! Територіальні громади цілком дискредитували себе й довели повну нездатність контролю за земельними ресурсами!
Тому, якщо врахувати й прописати вказані три моменти, із зареєстрованого законопроєкту може вийти цілком корисний і дієвий закон, який допоможе реалізувати отримання ветеранами земель сільськогосподарського призначення…
Олександр Олексієнко, “НОВА: новини ветеранів”
http:///v-odesi-miska-vlada-blokuie-perejmenuvannia-vulyts-na-chest-zahyblykh-heroiv-ukrainy/