Безпілотні літальні апарати стали невід’ємною частиною озброєння сучасних армій. Їх активно використовують не тільки в розвідувальних цілях для коригування вогню, але і для ліквідації ворожих цілей. Тактика їх застосування не стоїть на місці. Один БПЛА – це вже проблема для противника. А якщо їх десять? Двадцять? Сто?… А якщо їх змусити діяти в групах та без втручання людини погоджувати між собою способи виконання поставленого завдання?
Сьогодні популярністю у військового командування користуються проєкти ройового застосування безпілотних літальних апаратів, які вже нині можуть радикально змінити тактику ведення бойових дій.

Згідно з задумом американської програми Gremlin, військові літаки на підльоті до ворожої території запускатимуть зграю дронів X-61A, розроблених компанією Dynetics. Їх головна задача – виявити та знищити засоби ППО противника та інші пріоритетні цілі. Найцікавіше те, що під час виконання місії дрони можуть самостійно обмінюватися інформацією та розподіляти задачі між собою. «Гремліни» поділяються на три типи: розвідувальний, постановник перешкод та «камікадзе». Водночас за необхідності будь-який із дронів може здійснити таран цілі. Дрони будуть багаторазовими й зможуть виконати до 20 рейсів. На підготовку кожного апарату до нового польоту потрібна доба часу. Після виконання завдання самостійно повертаються на базу або прямо в повітрі на транспортник. Також за необхідності екіпаж літака-носія здатен передавати керування зграєю іншим повітряним суднам, наприклад, винищувачам F-35 Lightning II або «важким» БПЛА. Самі ж «гремліни» – багатоцільові, малогабаритні, з корисним навантаженням від 27 кг і дальністю польоту не менше 482 км. Наразі роботи над програмою тривають. Днями у мережі з’явилося відео з чергових випробувань X-61A. Під час тесту БПЛА запустили з літака C-130A, після чого той здійснив успішний політ тривалістю 1 год. 41 хв. Нині розробники працюють над вирішенням проблеми запуску «гремлінів» із більшості повітряних апаратів, що стоять на озброєнні Збройних сил США та механізмом їх повернення на літак-носій. Вірний «Вінгман» від Boeing Новий БПЛА Loyal Wingman, створений на підприємстві австралійського підрозділу корпорації Boeing, призначений для взаємодії з пілотованими бойовими літаками. Презентація першого дослідного зразка цього реактивного безпілотного літального апарату відбулася зовсім нещодавно. Він був створений в інтересах ВПС Австралії і призначений для взаємодії з пілотованими бойовими літаками. Loyal Wingman − дозвуковий малопомітний цільнокомпозитний реактивний літак довжиною близько 11,7 м. Він оснащений одним двигуном, а дальність польоту сягає 3700 км. Літак має носовий відсік довжиною 2,6 м для розміщення модульного цільового навантаження. У перспективі можливе оснащення БПЛА озброєнням. Згідно із задумом, цей апарат повинен керуватися з винищувачів Lockheed Martin F-35A, Boeing F/A-18F, літаків РЕБ Boeing EA-18G, базових патрульних літаків Boeing P-8A і літаків АВАКС і управління Boeing E-7A Wedgetail. Основне призначення – розвідувальні й ударні завдання, постановка перешкод, використання як відволікаючої цілі тощо. Також його можна використовувати й в автономному режимі.