Громадські організації будуть залучати ув’язнених ветеранів працювати в колоніях – Новини ветеранів зі всієї України

Громадські організації будуть залучати ув’язнених ветеранів працювати в колоніях

Поділитися:

Проблема, порушена в попередній публікації, виявилася достатньо плідною й невичерпною. При цьому одне тематичне спрямування весь час тягнуло за собою інші. Ув’язнені, які дають згоду на мобілізацію; ветерани, що стали засудженими й також можуть бути мобілізованими; захист тих ветеранів, котрі знаходяться в місцях позбавлення волі; необхідність реформування правоохоронної, судової й пенітенціарної систем, завдяки яким до колонії далеко не завжди потрапляють люди, які дійсно винні чи наскільки винні в правопорушеннях… Війна оголила ті недоліки, що довгі роки не знаходилися на поверхні.

Звичайно, висвітити підняті проблеми в одній публікації ніяк не вийде й у подальшому до них слід звертатися знову й знову. А зараз довелося поспілкуватися із представником організації, що починала свою діяльність і продовжує її, захищаючи ув’язнених. Хоча не впевнений, що саме це стало початком…

– Мені шістдесят років, – говорить керівник Благодійної організації «Free Zone» Олексій Загребельний, – життя було довгим і дуже різноманітним. У мене є власний досвід відбування покарання, багаторічного вживання наркотиків, захворювання на різноманітні хвороби під час перебування в колонії. Була потреба в медичний допомозі, яку я не міг отримати. Було дві реанімації, після яких я не мав вижити, але вижив. На собі відчув, як це, відбувши покарання, добиратися додому за сотні кілометрів без жодної копійки в кишені…

Після звільнення, а було це двадцять років тому, Олексій вирішив, що мусить допомагати тим, хто перебуває в ув’язненні. Для цього й була заснована Благодійна організація, котра існує вже більше шести років. Первинним завданням її діяльності визначили подолання проблеми доступу людей, що знаходяться в ув’язненні, до якісної медичної допомоги та адаптації до життя на волі. Працює організація як безпосередньо в місцях виконання покарань, так і супроводжує після звільнення.

– Близько п’яти тисяч людей на рік є клієнтами наших програм, – розповідає далі Олексій Загребельний. – Ми розглядаємо людей, що знаходяться в ув’язненні, як цінний ресурс для суспільства. Але він стає цінним лише за умови, що з цими людьми проводиться необхідна співпраця, яка включає і консультування, і навчання, а також захист і підтримку.

Ноу-хау нової програми, розробленої «Free Zone», полягає в тому, щоб одні засуджені надавали послуги іншим. Мається на увазі – консультування в питаннях цивільно-правового характеру, а також у сфері протидії ВІЛ, вірусних гепатитів, туберкульозу.

– Така думка прийшла мені ще в 2017 році, – згадує керівник, – коли ми працювали в одній із колоній, що знаходиться в Сумській області. Справа в тому, що наші фахівці можуть перебувати в місцях позбавлення волі лише тимчасово, а консультанти з числа ув’язнених знаходиться там постійно. Для цього серед засуджених ми відбираємо тих, хто зможе працювати над реалізацією нашої програми, проводимо навчання та укладаємо відповідні договори.

А з недавнього часу серед ув’язнених почала виділятися достатньо значна група людей, що мають бойовий досвід. Такі собі ветерани за гратами. Олексій впевнений, що ці люди мають також специфічні потреби – позбавлення від психічних, а в деяких випадках і психіатричних розладів. Загострене відчуття несправедливості, образи на державу й суспільство. Їм необхідний процес реабілітації, а вони замість цього знаходяться в колонії, де позбавлені будь-якої можливості отримати необхідне. Часто присутня медична складова – наслідки поранень і контузій. Усе це необхідно враховувати та змінювати систему відбування покарань! Однак реформування – дуже довгий процес. Тому зараз «Free Zone» робить ставку на те, що успішну роботу з ув’язненими ветеранами можуть вести саме ув’язнені ветерани.

– Тут має діяти давній український принцип: «Свій до свого по своє», – переконаний Олексій Загребельний. – Що з цього вийде, покаже час. Але мені хочеться, щоб у кожній в’язниці, в кожній колонії був свій помічник ветеранів. Усвідомлюючи, що без ветеранських організацій мені реалізувати цей задум буде занадто складно, я звернувся до ГО «Повернись до мирного життя» та «Простір можливостей».

– Найстрашніше усвідомлювати те, що більшість ветеранів, які потрапили за грати, могли там не бути, якби вчасно й якісно пройшли необхідну реабілітацію, – додає до сказаного голова громадської організації «Повернись до мирного життя» Євген Скляренко. – Тому винною у скоєному є не лише людина, а й держава, яка не забезпечила захиснику належне.

На жаль, держава не допрацьовує і в колоніях. У переважній більшості закладів на тисячу чоловік призначено лише два психологи, які не можуть якісно надавати послуги такій кількості людей. Додатковою проблемою є відсутність штатного лікаря-психіатра, який міг би одразу призначити медикаментозне лікування тим, хто цього потребує. Приміром, ветеранам із тривожними станами, ПТСР і тривожно-депресивними розладами. А керівництво дивується, чому в них за рік чотири самогубства серед ветеранів? При цьому ніяким чином не вбачає зв’язку одного з іншим.

Євген Скляренко є не лише керівником організації, а й психологом, психотерапевтом і ветераном війни. Звільнився в минулому році й відразу звернув увагу на ту закриту групу колишніх бійців, які знаходяться в місцях позбавлення волі й якими мало хто займається. Є в Євгена побратим Олександр, що після звільнення потрапив у ДТП і був засуджений. Зараз він уже мобілізувався й воює, але весь пройдений ним шлях, зі слідством, судами й ув’язненням, став надбанням і самого Скляренка. Тому, коли Олексій Загребельний запропонував об’єднати зусилля й попрацювати спільно, Євген із радістю погодився.

– Після нашого навчання, – вважає Скляренко, – ветерани з числа ув’язнених будуть розуміти, що таке посттравматичний стресовий розлад, гостра стресова реакція, залежність і втрата. І вони зможуть, як соціальні працівники, консультувати інших ветеранів, які потрапляють у місця позбавлення волі. А їхня співпраця із психологами колоній дасть набагато більший ефект.

На питання, що зараз заважає повноцінно працювати, Євген Скляренко відповів:

– Недооцінка вітчизняних фахівців – психологів, реабілітологів. А також те, що держава належним чином не опікується ні ув’язненими, ні ув’язненими ветеранами. Більш того, державу абсолютно не цікавить наша діяльність. Ми працюємо завдяки донорам і власним можливостям. Але ми реально усвідомлюємо, що неможливо щось якісно змінити без підтримки держави. Дуже багато людей, які займають керівні посади в державних закладах, уважають за необхідне обезцінити твою діяльність, демотивувати й завадити повноцінно виконувати роботу.

І найголовніше питання, яке надасть практичну користь цій публікації: як ув’язнені ветерани можуть звернутися та отримати допомогу й захист від громадських організацій, які опікуються тими, хто позбавлені волі?

– У нас є електронний застосунок, є сайт «Free Zone», – відповів Олексій Загребельний. – Там указані всі контакти. Ті, хто відбувають покарання, ті, хто звільнилися, можуть надіслати повідомлення. Не зважаючи на те, в якій частині нашої держави вони знаходяться…

До обговорення цієї достатньо непростої проблеми – покарання та ув’язнення ветеранів російсько-української війни долучився начальник штабу ГО «Спілка ветеранів АТО» Влад Якименко:

– Зараз дуже гостро повстало питання, – сказав він, – щодо справедливого ставлення держави, зокрема судової системи, до ветеранів. Людей, які, ризикуючи життям і здоров’ям, відстояли існування Української держави. Життєві реалії та те, як держава в ставиться до ветеранів, вказують, що кількість засуджених і незаконно ув’язнених захисників буде лише зростати. Притаманне їм загострене відчуття справедливості, доповнене наслідками ПТСР – це вибухова суміш, яка часто призводить до непорозумінь і порушення закону. Щоб вирішити проблему, слід звернутися до досвіду інших країн, до практичних напрацювань. Одним із найбільш ефективних варіантів в цьому напрямку є система ветеранських судів у США. На наш погляд, для України теж необхідна така своєрідна реформа в судочинстві, за якою ветеран, усвідомлюючи й визнаючи свою вину, має можливість змінити ув’язнення на програму реабілітації під наглядом правоохоронних органів…

Головний редактор порталу «Новини ветеранів» Олександр КУХАРЕНКО

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію автора, яка не обов’язково співпадає з позицією Міжнародного фонду «Відродження»