Екскомандувач 95-ї бригади депутат Забродський: коротко і жорстко про відміну ЗНО для дітей із окупованих районів України

У Верховній Раді законопроектом № 3734 дозволили учням із окупованих російськими військами районів Донбасу, а також із населених пунктів, які знаходяться на лінії зіткнення вступати до вищих навчальних закладів України без складання ЗНО. Раніше така можливість у обмеженій формі була лише для кримчан.

Ініціював законопроект президент Володимир Зеленський. Він пояснив, що такий законопроект він вважає слушним з дуже простої причини: «Ми боремося за молодь на тих територіях, ми хочемо максимально заохочувати таких випускників переїжджати в Україну».

Ініціативу підтримали 310 із 368 народних депутатів, які були зареєстровані на момент голосування. З них 226 голосів дали «Слуги народу». Не підтримали цю ідею лише у фракції «Європейська солідарність» (результати голосування можна побачити на фото).

Михайло Забродський, генерал-лейтенант ЗСУ і екс-командувач 95-ї бригади і депутат від «Європейської солідарності» говорить, що сам факт існування такого проекту був відомий у фракції. Але те, що його несподівано включать у порядок денний позачергової сесії «ЄС» дізналася тільки сьогодні.

– Особисто я до цієї ініціативи з самого початку поставився негативно» – пояснює Забродський. – Позиція фракції полягала в тому, що закон необхідно доопрацювати. Увагу зосередили на двох моментах: соціальному і безпековому.

 

Генерал-лейтенант Забродський говорить:

– На сьогоднішній день діти з окупованих територій мають пакет пільг на вступ до вишів. Мова йде про ВНЗ, які були евакуйовані з непідконтрольної території ще у 2014 році. Цей законопроект пропонує безмежно розширити цей перелік і поширити його на всі вищі навчальні заклади в Україні. На сьогоднішній день, серед тих, хто боронить чи боронив Україну ніхто не може користуватися такими пільгами, окрім родичів загиблих у зоні АТО. Коротше кажучи тим, хто боронить Україну треба загинути, щоб їхні діти мали такі ж права, як і всі діти з непідконтрольних територій».

У цьому представники фракції, за словами Забродського, вбачають велику несправедливість передусім перед ветеранами. Він продовжує відповідь, описуючи інший бік справи:

«Я не просто так згадав про перелік вишів. До цього переліку де-юре включені заклади системи безпеки й оборони і правоохоронної системи. Питання: як і де потім буде застосовуватиме отримані знання випускник з окупованих територій?».

Тож фракція «ЄС», за словами пана Забродського, зібралася біля трибуни і вступила в суперечку зі спікером Дмитром Разумковим. При цьому, свої дії, говорить військовий, депутати мотивували тим, що цілий тиждень ні одна з фракцій не згадувала про дітей з окупованих територій, а тут раптом через календарні строки вирішила голосувати за основу і в цілому, не опрацювавши матеріал якісно.

«Окремі представники монобільшості застосовували фізичні можливості, аби продовжити роботу, але дякуючи Богу, далі штовханини нічого не пішло. І мені дали виступити», – зазначив депутат.

 

Забродський зазначає, що мова не йшла про повноцінне блокування трибуни. Фракція «ЄС» просто просила надати їй слово, щоб коротко пояснити свою позицію, а спікер був проти.

 «НОВА: новини ветеранів» передало депутатові позицію військових – справа в тому, що спільнота ветеранів АТО вважає що на Донбасі та Луганську  громадянство Росії масово надають місцевим мешканцям. За даними ветеранів значна кількість випускників тамтешніх вишів уже мають російське громадянство. Крім того, під час навчання учнів окупованих територій змушують брати участь у дитячо-юнацьких мілітаристських формуваннях, де дітям прищеплюють ненависть до України і всього українського. Тож неприпустимим є надання їм будь-яких пільг.

Депутат Забродський підтримав у цьому ветеранів і додав, що цю позицію розділяють безліч ветеранських організацій. Проте він радить не зупиняти боротьбу:

«Арсенал парламентських методів ще не вичерпано, може бути внесена постанова, якою можна заблокувати  цю постанову. Враховуючи те, що він готувався поспіхом, він містить ряд суперечливих положень, зокрема те, що закон не потребує додаткових витрат з держбюджету. Це вже фактично внутрішньополітична афера, адже цей пункт перешкоджає всій подальшій реалізації положень цього закону.»

 

Також пан Забродський пообіцяв вчасно інформувати патріотичну громадськість та ветеранів про подібні «сумнівні» ініціативи парламентської більшості.

 

НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС