Дмитро Кулеба обговорив з главою МЗС Лівії питання звільнення 18 українських моряків

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів телефонну розмову з главою МЗС Лівії Мухамедом Сіялою

Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на “Урядовий портал”.

Кулеба підтвердив, що Україна і надалі визнає Уряд національної згоди, а також підтримує територіальну цілісність Лівії. Він також запросив Мухамеда Сіялу відвідати Україну з візитом, коли обставини дозволятимуть це зробити.

Лівійський колега поінформував главу МЗС України про безпекову ситуацію в Лівії.

Особливу увагу сторони приділили питанню звільнення 18 українських моряків, які перебувають у місцях позбавлення волі на території Лівії, серед яких – чотири члени екіпажу танкера Captain Khayyam та 14 членів екіпажу танкеру “Рута”.

Танкер «Рута» був зафрахтований одеською компанією «Manchester Shipping S.A.». Лівійці захопили його 28 квітня 2017 року. Екіпаж заарештували за підозрою в контрабанді нафтопродуктів. Чотирнадцять моряків кинули до в’язниці.

Роком раніше в Лівії було затримано турецький танкер CAPTAIN KHAYYAM, судновласник – компанія «Regard Shipping S.A.». У складі команди було четверо українців: моторист Євген Морарь з Одеси, моторист Володимир Тостоган з Білгорода-Дністровського, моторист Павло Чайка з Херсона і старший помічник, одесит Олег Войнеровскій. Звинувачення ті ж самі – контрабанда нафтопродуктів.

Танкер «Рута» належить нашій державі і знаходиться на балансі Одеського порту. У 2005 році судно передали в оренду одеської компанії-Фрахтувальник «Manchester Shipping S.A». За рішенням Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торговій палаті України від 23.09.2014 року компанію «Manchester Shipping S.A.» зобов’язали повернути судно «Рута» порту. Однак компанія не тільки не повернула танкер, забувши про виплату фрахтових грошей, продовжувала його використовувати. В результаті танкер «Рута» був заарештований разом з українським екіпажем в територіальних водах Лівії 28 квітня 2017 року. Постановою Державної виконавчої служби від 24.11.2017 року судно «Рута» оголошено в розшук.

14 українських моряків з «Рути» з 2017 року тримають в лівійській в’язниці, суди ще не закінчилися. Зате саме судно, що належить Україні, знаходиться зараз … в російському Сєвероморську і вже під російським прапором працює в районі Кольського півострова.

Родичі моряків танкера «Рута» визнають, що вимоги лівійців весь час змінюються.

«То вони хочуть 70 мільйонів доларів викупу за екіпаж, то вимагають від України в якості викупу два танка.», – каже сестра одного із заручників.

Всього з 2016 до 2018 року лівійські збройні угруповання затримали тридцять кораблів різних країн. Екіпажі кинули в тюрми. Звинувачення стандартні – контрабанда нафтопродуктів.

Залишається сподіватися, що Дмитро Кулеба зможе домовитися з Лівією про звільнення українських моряків.