Після поранень на ветеранів чекає довга реабілітація, і один з інструментів повернення до активного життя – посильні спортивні навантаження і пошук нового хобі. Реабілітацію через спорт активно впроваджують Федерація стронгмену України та Українська федерація спорту ветеранів війни. Її представники проводять для колишніх військових безкоштовні тренування, пропонують брати участь у змаганнях, а також організували курси для ветеранів, які хочуть опанувати професію тренера.
Які можливості є у ветеранів, які прагнуть зробити спорт одним з методів терапії, новим захопленням чи навіть справою життя, для mrpl.city розповів голова Української федерації спорту ветеранів війни та віцепрезидент Федерації стронгмену України Олександр Лашин.
Безкоштовні заняття у шпиталях та на спортивній базі
– Коли стартував проєкт фізичної реабілітації захисників? Які заходи ви проводите і як ветеранам долучитися до безкоштовних тренувань?
Федерація стронгмену України з 2015 року співпрацює з військовими та ветеранами. Ще тоді ми проводили змагання для захисників, поліцейських, силових структур. У 2022 році, коли розпочалася повномасштабна війна, зрозумівши, що стронгмен зараз не на часі, повністю переключилися на військових та ветеранів і створили федерацію спорту ветеранів війни. Таке рішення прийняли, бо багато наших спортсменів на фронті, серед них, на жаль, є загиблі герої.
У спілкуванні з ветеранами ми побачили, що після отримання поранень багато з них відчувають себе нікому не потрібними. Тож, як професійні спортсмени, ми хочемо робити все, щоб затягнути їх в тренажерні зали, щоб у них не було поганих звичок, зривів. Тому спільно (двома федераціями) проводимо реабілітацію наших ветеранів через спорт.
Зокрема, ми виїжджаємо у шпиталі, де проходять лікування поранені військові та беремо з собою адаптивні тренажери. Так ми показуємо види спорту, якими можуть займатися люди з певними травмами. Крім того, з нами їдуть ветерани, які вже досягли успіхів в спорті та на своєму прикладі розповідають, що це можливо.
У Києві для ветеранів ми проводимо безкоштовні тренування. Вони проходять кожен вівторок та четвер о 18:00 на нашій базі стронгменів К2 в парку Муромець. Всі бажаючі можуть приїжджати і долучатися до занять. Взимку вони також тривають – ми переходимо у спортивні зали.
– Які види спорту ви обрали? Чому саме вони найбільше підходять для ветеранів, які мають травми?
Ми спеціально обрали види спорту з легким порогом входу, щоб ветерани не отримували одразу велике навантаження і не припиняли тренувань. Це, наприклад, гребний тренажер – ветеран сідає на нього і за допомогою рукоятки починає «гребти». На ньому можуть займатися люди, у яких ампутована рука або нога, у наших змаганнях навіть приймали участь ветерани, у яких немає усіх чотирьох кінцівок. Другий тренажер – аеробайк. Він схожий на велосипед, але педалі можна крутити не тільки ногами, є можливість допомагати собі руками. Також наші ветерани роблять жим штанги лежачи, у цій вправі відрізняється тільки лавка – у звичайних спортсменів вона вузька, а у паралімпійських змаганнях широка, і до неї ветеран пристібається ременями. Останній напрямок – підняття або ривок гирі (в залежності від травм людини).
Крім того, ми проводимо заняття по стрільбі з луку, але такі тренування проходять не часто, адже вони мають відбуватися тільки з дотриманням безпекових норм, на спеціально огороджених майданчиках. Загалом усі ці види спорту досить прості, адже, якщо ветерани сідають на тренажер і у них щось виходить – це вже результат. Далі, коли в нас буде більше ком’юніті, ми будемо додавати нові напрямки.
Також важливо, що види спорту, які ми обрали, не травмонебезпечні і не нашкодять спортсменам, які мають поранення. Часто ветерани, яких ми запрошуємо на заняття, сумніваються, чи варто іти через фантомні болі, які вони відчувають. Та спортсмени, які вже тренуються, говорять, що після занять з силовими навантаженнями біль навпаки почав проходити. Крім того, таким чином люди позбавляються агресії, випускають негатив в залі, це навіть допомагає налагодити стосунки у родинах.
Варто сказати, що крім цих видів спорту, є інші, що підходять ветеранам, але ми обрали тренажери, які є у 90 % спортивних залів, які можна знайти і у великих містах, і в маленьких селищах. Звісно, є гарний вид спорту – баскетбол на колісних кріслах, але один візок коштує близько 5 тис. євро. Також ветерани могли б займатися плаванням, але досить складно знайти басейн з повною інклюзією.
«Booking» для ветеранів – як знайти тренування у своєму місті
– Як можуть долучитися до проєкту спортивної реабілітації ветерани, які живуть в інших містах? Чи проходять для них подібні тренування?
Ми проводимо заняття у Києві, але не всі ветерани, навіть якщо живуть у столиці, можуть на них потрапити. Іноді доїхати в інший район – це серйозний квест для людини з інвалідністю, бо інклюзія у нас часто тільки на словах. Тому ми вирішили створити мобільний додаток Trenvet, у якому ветерани по всій Україні можуть знайти недалеко від дому спортивні зали, у яких можна займатися безкоштовно, а також послуги тренерів, реабілітологів, масажистів, дієтологів. На створення додатку виграли грант в Українському ветеранському фонді.
Будь-який ветеран може безкоштовно скачати застосунок в App Store або Google Play. Після реєстрації підтягується геолокація користувача, і він бачить на карті України всі доступні можливості. Крім того, там додають свої послуги спортивні зали та тренери, які хочуть допомогти ветеранам. Наразі у додатку зареєструвалося більше 2 тис. людей, він користується великим попитом.
Також плануємо створити у застосунку рейтинги, щоб ветеранам, які постійно виступають на змаганнях, нараховувалися бали. Так наприкінці року вони зможуть побачити, хто на якому місці у своїй категорії.
– Є ветерани, які захоплюються спортом і вирішують зробити його справою свого життя? Які можливості для них існують?
В цьому році Українська федерація спорту ветеранів війни виграла грант на програму навчання для ветеранів від ІСАР Єднання та Українського ветеранського фонду. Ми надаємо їм можливість пройти курси від лекторів та стати тренерами з адаптивних видів спорту або фітнес-тренерами. Учасники, які пройдуть навчання, отримають сертифікати, і в нас вже є домовленості з мережами фітнес-залів в Києві та Україні, які готові з нашим дипломом брати ветеранів на роботу.
Працевлаштування – це велика проблема для ветеранів, а тренерська робота креативна, нормально оплачується. Крім того, тренером може бути людина на інвалідному візку або з протезом, ніяких обмежень немає. Наразі набір у групи навчання триває, ветерани можуть до нас звертатися. Це можна зробити на сторінках Федерації стронгмену України та Української федерації спорту ветеранів війни у Facebook та Instagram. Там можна дізнатися будь-яку інформацію про нашу діяльність, побачити анонси тренувань та заходів.
Постійні змагання та світові рекорди
– Розкажіть про змагання для ветеранів. Де вони проходять та які нові турніри ви плануєте?
Ветеран, який займається спортивною реабілітацією – теж спортсмен. І для нього важливе визнання. Тому в минулому році ми провели близько десяти змагань в Україні, а цьогоріч заплановано близько 12 – в Тернополі, Полтаві, Києві тощо. Вони проходять майже кожні два тижні – це «Сильні України», «Звитяга нескорених» та «Київ незламний». Спортсмени змагаються у більш ніж десяти категоріях в залежності від травм (немає ноги вище або нижче коліна, немає руки, двох кінцівок і так далі). Таким чином вони конкурують з людьми з такими ж пораненнями, як у них, щоб це було чесно і справедливо.
Крім того, минулого року вісім ветеранів з ампутацією поїхали в Мадрид на міжнародний фестиваль Arnold Classic Europe. Вони встановили світовий рекорд з адаптивного стронгмену, протягнувши за канат в упорі сидячі чотири вантажівки загальною масою 35 тонн на 20 метрів за 30,69 секунд. Це був чудовий захід, учасники досі його згадують.
Зараз наша мрія – організувати міжнародні змагання під егідою України. Вже є Invictus Games, які проводить Великобританія, Warrior Games від США, але коли Україну запрошують для участі, поїхати через квоту на країну може тільки 20-25 учасників. А в Україні, на жаль, ветеранів стає все більше, і не всі, хто хоче взяти участь і кому це потрібно може потрапити на змагання.
Тому ми хочемо організувати українські Strong Spirit Games. Тоді ми зможемо привезти туди стільки ветеранів, скільки потрібно, а також запросити спортсменів від країн НАТО, які підтримують Україну. Наразі плануємо провести захід у жовтні в Мадриді, на майданчику, де ми щороку проводимо чемпіонат світу по стронгмену. Пошук спонсорів та партнерів ще триває, але, я думаю, що в цьому році все вийде. Сподіваюся, після нашої перемоги змагання будуть кожного року проходити в Україні.
– Як проходить шлях від початку реабілітації до участі у змаганнях? Як мотивувати людей, які пройшли війну та отримали травми, займатися спортом, дати їм віру в себе та переконати, що навіть без руки або ноги вони можуть виступати та показувати гарні результати?
Якщо ми їдемо на змагання в якесь місто, то у нас обов’язково проходить зустріч з ветеранами у шпиталі. Ми розповідаємо їм чим займаємося, про адаптивні види спорту. Проте, багато ветеранів спочатку ставляться скептично. Вони лежать у шпиталі, в них багато різних проблем, а тут здорові чоловіки прийшли розповідати їм, що корисно займатися спортом.
Зазвичай ми надаємо їм автобус і пропонуємо поїхати та подивитися змагання. Адже можна просто слухати розповіді, а можна – один раз побувати в ветеранському ком’юніті, коли навколо 80-100 ветеранів з такими проблемами як у тебе, змагаються, у них горять очі. Було багато випадків коли люди приїжджали подивитися і одразу реєструвалися, брали участь у змаганнях та ще й перемагали.
Зараз ми активно займаємося навчанням ветеранів – і на тренуваннях, і на спеціальних курсах для майбутніх тренерів. Бо розуміємо – ветеранів стає більше, вони є в кожному районі, а нас не вистачить на всю Україну. В подальшому саме ці ветерани, які вже стануть спеціалістами будуть далі проводити заняття та своїм прикладом мотивувати людей.
Фото: Федерація стронгмену України, Українська федерація спорту ветеранів війни.
Джерело: https://mrpl.city/news/view/zatyaguemo-veteraniv-u-sport-u-federatsii-strongmenu-rozpovili-pro-bezkoshtovni-zanyattya-ta-kursi-treneriv-1