Цілодобова допомога ветеранам. Як працює Гаряча лінія кризової підтримки УВФ? Відео

Цілодобова допомога ветеранам. Як працює Гаряча лінія кризової підтримки УВФ? Відео

Український ветеранський фонд презентував результати роботи Гарячої лінії кризової та юридичної підтримки.

За понад два роки існування Гарячої лінії кризової та юридичної підтримки Українського ветеранського фонду психологи та юристи опрацювали понад 32 тисячі звернень. Про це розповіли під час презентації результатів діяльності проєкту, яка відбулася 27 серпня.

Проєкт «Гаряча лінія кризової та юридичної підтримки» — ініціатива, в межах якої ветерани, члени їхніх сімей, сімей загиблих воїнів можуть отримати кваліфіковану психологічну та юридичну підтримку. Це проект Українського ветеранського фонду став можлива завдяки програмі Український Фонд Швидкого Реагування IREX, яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США.

«Ми нарощуємо нашу роботу, розширюємо можливості, які ветерани і ветеранки можуть отримати, звернувшись до нас. Це не лише про кризове консультування, це і про групи підтримки, це і про юридичні консультації, це і певною мірою про інформаційне консультування і спрямування, перенаправлення їх до відповідних відомств, установ, які можуть надати їм допомогу і підтримку у вирішенні їхніх проблем», — про це розповідає Юлія Кіріллова, виконуюча обовʼязки Виконавчого директора Українського ветеранського фонду.

У межах Гарячої лінії кризової та юридичної підтримки можна отримати безоплатну психологічну допомогу за двома напрямами: цілодобово телефоном або доєднавшись до щотижневих груп підтримки.

«Основне питання, воно було і залишається, — це адаптація до життя, до повернення, і друге питання, воно виходить з першого — це відчуття провини, воно називається в різних підходах психологічних по-різному, але в основному це провина вижившого, провина вцілівшого, того, або тієї, хто втратив своїх побратимів», — розповідає Олександр Чаморсов, головний психолог гарячої лінії, ветеран.

Як повідомила керівниця юридичного напряму проєкту, адвокатка Вероніка Кожемякіна, за 6 місяців роботи юридичного напряму було опрацьовано понад 967 звернень.

«Інформації дуже багато, основна проблема, з якою стикаються — «я прийшов, мені сказали, я розвернувся і пішов», тому що людина не знає, чи правомірним є те, що їм розповідають, чи ні, тобто він не знає, що може там отримати», — коментує Вероніка Кожемякіна, експертка УВФ, керівниця юридичного напряму, адвокатка.

Нагадаємо, що психологічну підтримку та юридичні консультації від Українського ветеранського фонду можна отримати за телефоном 0 800 33 20 29.

Матеріал створено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках реалізації проєкту «Новини ветеранів: релокація та розвиток».

Поділитися: