Останні кілька днів увага медіа прикута до подій, що відбуваються в Афганістані. Світ вражений тією блискавичністю, з якою Талібан встановив контроль над всією країною та безперешкодним захопленням столиці Афганістану – м. Кабул. Угруповання талібів діють хаотично, ситуативно і практично без узгодження дій, а також мають дуже погану звичку постійно порушувати будь-які домовленості.
Українських військ в Афганістані немає, але відгомін того, що сталося, може мати вплив і на ситуацію в Україні.
Після того, як президент США Джо Байден заявив про рішення фактично зупинити американську підтримку цієї країни тривалістю у 20 років, більшість експертів визнав це рішення проявом слабкості конкретного американського президента і США в цілому.
Але, дуже схоже, що те, що більшість ЗМІ сьогодні оцінюють як слабкість, може виявитися досить холоднокровним, точним і далекоглядним розрахунком. Схоже, що Байден збирається вивільнити величезні додаткові ресурси для протидії агресивним устремлінням РФії на кордоні з ЄС, вирішенні кризової ситуації в Білорусі та “проблем” на сході України.
Ще під час виступу Байдена в офісі директора національної розвідки, американський президент заявив про те, що Путін сьогодні перебуваючи в досить складному економічному становищі, тримає палець на “ядерній кнопці”. Скоріше за все, про можливе розміщення російської ядерної зброї в окупованому РФією українському Криму Байден, прекрасно обізнаний. Тому навряд чи США закриють очі на те, що відбувається в Україні та Росії.
Російська Федерація відкрито підтримала Талібан, який поки що вважається в РФ терористичною організацією. На другий день після захоплення талібами столиці Афганістану, сам е тоді, коли з Афганістану відбувається масова евакуація посольств і дипломатичних місій інших країн, Кремль заявив, що організовує зустріч свого посла в Кабулі з представниками талібів.
До дипломатичних маневрів і загравання з талібами Кремль спонукає той факт, що афгано-таджицький кордон сьогодні знаходиться під контролем “Талібану”, а Таджикістан фактично не здатний самостійно тримати його під контролем. Тому Кремль з неабиякою тривогою уважно дивиться на південь. що виявилося у “встановленні дипломатичних відносин” з новою владою Афганістана.
Поверненням Талібану до влади в Афганістані також стурбований Китай. Побоювання можуть призвести до того, що в найближчій перспективі “хтось” спробує взяти ситуацію під свій контроль. А це означає неминучість суперництва між “заклятими друзями” в цьому регіоні. Таке суперництво передбачає використання значних ресурсів, які РФії доведеться спрямувати не на війну з Україною, а в Середню Азію. І вони немалі та не безкінечні.
Ситуація навколо Афганістану неодмінно відверне увагу світової громадськості від російської агресії в Україні. Але із закінченням американської військової присутності в Афганістані вивільняється досить потужний військовий, економічний потенціал, який США зможуть застосувати “в іншому місці”.
Олексій Козир, спеціально для “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”.