Час від часу пожежі знищували Москву повністю (ФОТО) - Nova

Час від часу пожежі знищували Москву повністю (ФОТО)

Час від часу пожежі знищували Москву повністю (ФОТО)

  Мені наснився сон чудовий – Москва згоріла ціляком… – співає Сергій Шнуров. (https://www.youtube.com/watch?v=Rvgmw2WxHnw).

 

  Те, що сталося в 1547 році, було точно не уві сні: Москва дійсно згоріла повністю. А все почалося з того, що молодий правитель Московського князівства, яке на той час було улусом Кримського ханства, захотів одружитися. Нормальне бажання нормального чоловіка у такому віці. Але перед одруженням йому наполегливо запропонували спочатку здійснити «вінчання на царство» – так би мовити «обвінчатися з державою своєю».

 

  16 січня 1547 в Успенському соборі Московського Кремля відбулася урочиста церемонія вінчання на царство Івана 4 Грозного. Митрополит Макарій поклав на Івана знаки царської гідності: хрест Животворящого Древа, барми і «шапку Мономаха» (подарунок хана Узбека своєму вірному васалу Івану 1 «Калиті» в кінці 13 століття – ред.). Далі Іван 4 Васильович (Грозний) був помазаний миром, а потім митрополит «благословив царя на царство».

 

Час від часу пожежі знищували Москву повністю (ФОТО)

  Роздроблення Золотої Орди на окремі ханства призвело до ослаблення тиску «центру» на улуси, які починають потроху проводити самостійну внутрішню і зовнішню політику. Новий титул «цар» дозволяв зайняти іншу позицію в дипломатичних стосунках із Західною Європою, бо титул «цар» в монархічній ієрархії стояв нарівні з титулом «імператор».

 

  Московська пожежа 1547 року розпочався через три місяці після того, як Московське князівство стало йменуватися Московським царством, в середині квітня, і тривала з перервами до кінця червня 1547 року. Згідно з офіційною версією, викладеною в літописах, пожежі виникли через тривалу посуху. Існує також і версія підпалу (у вигляді диверсії), щоб у такий спосіб підірвати авторитет царя та ідею проголошення «царства».

 

  Як би там не було, а середини 16 століття в Москві було чому горіти в достатній кількості. Після закінчення епідемія чуми в 16 столітті кількість жителів в Москві та інших містах неухильно зростала, збільшувалася щільність їх розселення з переважанням дерев’яної забудови.

 

Час від часу пожежі знищували Москву повністю (ФОТО)

  12 (25) квітня в Москві виникло перше велике загоряння. Вранці загорілася лавка, яка торгувала дьогтем і фарбами в Москотінном ряду (між вулицями Ільїнка і Варварка). Загоряння також виникли в Зарядді і Китай-городі, де згоріло понад дві тисячі торгових лавок, гостинних дворів і житлових будинків. Від вогню постраждав Богоявленський монастир у Ветошному провулку, а також інші церкви і будівлі, що розташовувалися від Іллінських воріт до Кремля і Москви-ріки.

 

Читайте також:

http:///ukrainski-vazhkoatlety-peremohly-v-moskvi-i-povernuvshys-z-medaliamy-dodomu-trokhy-zapalyly-moskvu/

  В результаті пожежі вибухнула одна з кріпосних башт Китай-міста, в якій був облаштований пороховий склад: «размєта кєрпічі по брєгу рєкі», – написано в літописі. Також повідомлялося, що зруйнована башта і частина Китайгородської стіни впали в річку Москву. І під час вибуху загинуло багато людей (але хто там колись рахував людські втрати).

 

  20 квітня (03 травня) стався нове загоряння, в результаті якого повністю вигоріла Яузська вулиця. Під час нової пожежі постраждала церква Спаса в Чігасові. У цей день вогонь знищив близько 8000 будинків і тисячі москвичів залишилися без даху над головою.

 

  «Велика пожежа» 21 червня (04 липня) 1547 року розпочалася в «храмі Воздвиження Чесного Хреста за Неглинній, що на Арбатній вулиці Хрестовоздвиженського монастиря, від палаючої свічки. Пожежа виникла під час сильного буревію, який сприяв швидкому поширенню вогню: «бисть буря вєлика і потече вогонь, якоже молнія». Від церкви загорілися споруди на Арбатській вулиці, горіли Китай-місто і Великий посад. Ніконівський літопис повідомляє, що «Безліч народу сгорєша. 1700 чоловічого пола, і женска, і немовля». Ряд джерел допускають,що  кількість жертв могла досягати 4000 чоловік – хто їх точно рахував, це ж Москва.

 

Час від часу пожежі знищували Москву повністю (ФОТО)

  “До вечора буря стихла, і о третій годині ночі, згасло полум’я, хоча руїни диміли кілька днів,… Люди з обпаленим волоссям, чорними обличчями, бродять, немов ті тіні серед жахів великого попелища: шукали дітей, батьків, залишки маєтків; не знаходили й вили як дикі звірі”.

 

  Через сильний вітер вогонь перекинувся на Кремль, після чого загорілися великокнязівські стайні і хороми. На царському дворі пожежа охопила дерев’яні палати Івана 4 Грозного. Постраждали також і кам’яні споруди, наприклад, «збройова» палата та Казенний двір, де зберігалася царська скарбниця і корсунські ікони. Вибухнула ще одна порохова вежа Кремля.

 

  «Вигоріло чимало скарбу государя великого, цінного перлами і всяких інших каменів дорогоцінних; і оксамити. І камки, і сукно, і тафта і іншого добра незліченного, як і личить бути в царському будинку».

 

Читайте також:

http:///rosiiski-okupanty-vedut-vohon-iz-zhytlovykh-kvartaliv-po-oseliam-myrnykh-tsyvilnykh-meshkantsiv-i-kladovyshcham-foto/

  З Кремля вогонь перекинувся на інші частини міста: горіли двори в Китай-городі, на Волхонці, Арбаті, Воздвиженській вулиці. Потім пожежа перекинулась на Нікітську, Леонтійовську і Тверську вулиці. Незабаром у вогні опинилася вся східна частина міста: Кулішкі, Воронцовський сад, Старі Сади біля церкви Володимира. Був також знищений Гарматний двір на річці Неглинній.

 

  Митрополита Макарія вогонь застав під час молебню в Успенському соборі. Коли митрополита, який «вінчав Івана Грозного на царство», почали спускати на мотузці з «тайника» до Москви-ріки, щось пішло не так і Макарій впав і трохи «розбився». Ледве живого його відвезли в Новоспаський монастир, списавши отримані травми на «особистий героїзм під час пожежі».

 

  «Велика пожежа» змусила народ задуматись – за що це нам? Літописи того часу писали, що «зло сіє за умножєніє грєхов наших». До того ж 03 червня з Благовіщенської дзвіниці впав дзвін «Благовісник», що також було сприйнято в народі як погана звістка.

 

   Після вторгнення військ Російської Федерації в Україну, анексії Криму і окупації частини районів Донеччини, Россіюшку також «навідала велика пожежа». Але якось «не помітили». Та це вже трохи  інша історія…

 

Олександр Вікторович, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасников АТО / ООС”.

 

Нагадуємо:

http:///v-den-vesnianoho-rivnodennia-volodymyr-putin-vziav-uchast-u-okultnomu-diistvi-z-zhertvoprynoshenniam-foto-video/
Поділитися: