Так склалося, що Донецька та Луганська області, на території яких, власне, відбувалися бойові дії, не мали жодного ветеранського простору. йВиправити цю прикрість вирішили волонтери з Краматорська, відкривши у 2016 році Центр ветеранів АТО та їх сімей “Поруч”
Заклад був створений для того, щоб об’єднати бійців у мирному житті, а також – для спілкування людей, які мають спільні цінності та інтереси. Сьогодні тут можна отримати юридичні та психологічні послуги, працюють курси з вивчення іноземної мови, малювання та спортзал.
Щоб забезпечити стале функціонування Центру, були потрібні кошти. До цього питання активісти вирішили підійти творчо – так і з’явилася соціальна кав’ярня «Поруч».
Ідейний натхненник «Поруч» – переселенець з Донецька, ветеран російсько-української війни Володимир Бабич. Після повернення з фронту чоловік осів у Краматорську, бо рідне місто стало окупованою територією.
Втілити задум зі створення осередку для ветеранів Володимиру з побратимами допоміг отриманий від Фонду Східна Європа та Уряду Федеративної Республіки Німеччина грант. На ці кошти було відкрито кав’ярню, 80% від прибутку якої йде на потреби Центру, 20% – витрати на утримання закладу.
«Ми прагнули зробити місце, де жителі та гості Краматорська могли б відпочити, поспілкуватися. Існує вислів, на жаль, не можу згадати його автора: «Як тільки в Європі з’явилися кав’ярні, а не пивні, почала розвиватися демократія». Наша мета – показати, що діалог можливий не лише за келихом пива чи іншого алкоголю, а й за чашкою кави», – розповідає ветеран.
За словами медійного координатора «Поруч», ветерана Романа Балабойка, за чотири роки існування закладу його клієнтами стали понад тисячу захисників та членів їх родин.
«2021-й рік – особливий для нашої організації, – зауважує Роман Балабойко, – адже саме цього року у Покровську заплановане відкриття ще одного центру для ветеранів. Зробити це вдалося за рахунок залучення грантових коштів від ПРООН. Але ми хочемо перенести сюди успішний досвід соціального підприємництва, щоб заклад мав стабільне джерело фінансування».
Окрім цього, медійний координатор «Поруч» зауважує, що найближчим часом планується відкрити подібні осередки у Маріуполі та Рубіжному. Саме у цих містах знайшлися активні ветерани АТО/ООС, які зголосилися стати агентами позитивних змін.
На важливості комплексної допомоги, яку надає Центр, наголошує координатор закладу Яна Говядова: «Ми працюємо за п’ятьма основними напрямками: юридичний, психологічний, спортивний, підтримка бізнесу та зміцнення родини. Зараз багато послуг надаємо в онлайн-форматі. Намагаємося бути пластичними та постійно змінювати свої активності, щоб відповідати запитам клієнтів. Наприклад, зараз організовуємо групи з підготовки ветеранів-фасилітаторів, які в подальшому зможуть надавати послуги з психологічної допомоги своїм побратимам».
Також Роман Балабойко додає, що функціонування Центру було б неможливим без активної участі ветеранської спільноти: «Ми працюємо за принципом «ветеран-ветерану», тобто прагнемо, що ті хлопці та дівчата, які повернулися з фронту, опинилися у знайомому для них середовищі, мали змогу спілкуватися з людьми, чиї проблеми їм близькі. «Поруч» – місце, яке об’єднує не лише ветеранів, а всю місцеву патріотичну спільноту».
Олена Шаріпова, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”
Нагадуємо: