Через війну з росією в Україні з’являється багато соціальних викликів, які вимагають розв’язання. Серед них і реінтеграція ветеранів у цивільне життя. Зважаючи на досвід, який вони отримують під час служби, деякі по поверненню готові брати на себе відповідальність і створювати нові бізнеси. Крім того, часто їхні підприємницькі ідеї одночасно покривають багато питань: створення робочих місць, локальних невеликих ветеранських спільнот, внесок у розвиток громади через сплату податків.
Серед таких підприємців Олександр Мозговий — ветеран із Кагарличчини Київської області, який отримав поранення і тому не зміг повернутися у військо. Бажаючи бути корисним для України, він вирішив взяти участь у конкурсі “Роби своє” від благодійного фонду “МХП-Громаді” і переміг у 2023 році. Він вирішив розвивати виробництво арболітових блоків. Поговоримо з ним про те, як знайти гарну ідею, як її втілити, а також про важливість формування спільноти навколо бізнесу.
Чому саме арболітові блоки
Ідея бізнесу виникла майже одразу – через війну багато будинків було зруйновано. В тому числі тих, де надавалися соціальні послуги. Часто їх потрібно відновлювати швидко і з невеликими затратами.
Арболіт — це чудовий будівельний матеріал, який був створений ще наприкінці минулого століття і використовувався переважно для утеплення будинків. Він на 70% складається з подрібнених відходів деревообробки, зміцнених цементом та додатковими сумішами. Через це він є більш екологічним та має хороші теплоізоляційні властивості. Окрім цього матеріал є одним з найбільш доступних за ціною, простим у виготовлені, а ще стіна з арболіту забезпечує на 35 % кращу теплоізоляцію за кладку цегли та на 75 % краще тримають тепло за стіни з піноблока.
Також арболітові блоки набагато легші за інші будівельні матеріали, і кладка потребує менше фізичних сил. Адже ще на етапі формування бізнес-плану Олександр зрозумів, що його командою, робітниками, будуть ветерани з різними фізичними даними.
Грантовий конкурс “Роби своє” – чому такі проєкти важливі
До війни Олександр працював в органах місцевого самоврядування, а далі пішов захищати наші кордони. Після важкого поранення повернувся у свою громаду і зрозумів, що потрібно створити власну справу, аби мати змогу забезпечити себе, сім’ю, а також створити місце, де ветерани можуть мати безпечний простір, а також розуміння. Участь у конкурсі “Роби своє” взяв вперше. Зі слів Олександра, на момент підготовки заявки він вже мав гарну ідею, мав бажання її втілити, розумів, яке обладнання треба придбати, де буде брати матеріали для виготовлення блоків. Для цього всього сформував бізнес-план, прорахував усе, що може бути в нагоді для початку роботи підприємства. Тоді ж почав комунікувати з локальними бізнесами й державними установами, аби налагодити співпрацю. Так на місцевій пилорамі, наприклад, він бере відходи від заготівлі матеріалів.
Тож перед створенням грантової заявки вже міг відповісти на всі питання – як буде працювати бізнес, скільки людей потрібно, де братиме сировину, як збуватиме продукцію.
Такі грантові програми, що створені для підтримки малого бізнесу, дозволяють отримати фінансову підтримку, якої на початку завжди не вистачає. А ще “Роби своє” дає змогу пройти якісне навчання онлайн від різних фахівців.
!Важливо. Цього року заявки приймають до 9 квітня. Потрібно заповнити аплікаційну форму за цим . Компанії мають формувати грантову заявку з урахуванням співфінансування. Тобто частину коштів ви отримуєте як грант, а ще частину – фінансуєте зі своєї сторони як підприємець.
Також важливо, аби ваш бізнес працював офіційно – як фізична особа-підприємець, чи ТОВ. Адже сплата податків допомагає розвитку громади, де функціонує ваш бізнес.
Як зрозуміти, що ідея для бізнесу спрацює
Перш за все важливо добре розібратися в обраному напрямку, зважити, наскільки він актуальний. Треба вивчати закони, знати, у яких межах ви повинні діяти, чи потрібне ліцензування або сертифікація. Наприклад, вже зараз зрозуміло, що потрібно будувати бізнеси, які дозволяють створювати продукцію з доданою вартістю.
Ще гарний спосіб — спробувати, як це працює на невеликих обсягах. Тобто не купувати одразу дороге обладнання, а сформувати менше виробництво, яке буде самоокуповуватися. Так ви зможете відтестувати свою ідею і побачити, від якої аудиторії є запит та як саме вам потрібно покращувати ваш продукт.
Коли Олександр вивчав інформацію про арболіт, у вільному доступі її було недостатньо. Тому на першому етапі було багато експериментів з виявлення ідеальних пропорцій суміші. Й досі підприємець покращує технологію. Тож наступною його порадою було — не боятися пробувати. Бо можна роками виношувати класні ідеї, але так і не довести їх до втілення.
“Я вдячний фонду “МХП-Громаді” через те, що у 2024 році вони спрямували проєкт на підтримку ветеранських бізнесів. Адже є багато тих, хто думає про власну справу. Але може не вистачати досвіду чи коштів”, – поділився Олександр.
З його слів, іншою важливою складовою ветеранського бізнесу є певна соціальна функція, яка проявляється і на його виробництві. Збираючись кожного дня, усі в команді спілкуються між собою, а через схожий попередній досвід розуміють один одного чи не з півслова. Тож навіть короткі розмови дають можливість відчути підтримку і “плече побратима”. Відчути, що ми продовжуємо приносити користь своїй країні, і що маємо змогу знову забезпечувати свої сім’ї.