У Тернополі ветеран Арсен Гринчак відкрив незвичну торгову точку у парку Шевченка, де він готує креативні десерт просто перед відвідувачами — на спеціальній холодній пательні. Своєму бізнесу 26-річний підприємець дав назву «Крутиво».
Але морозиво на пательні — це лише перший етап розвитку, адже ветеран уже планує нові проєкти, зокрема мікромаркет самообслуговування.
Ідея продавати морозиво на холодній пательні виникла в Арсена під час поїздки до Португалії. Там він побачив, як готують такий десерт, і вирішив реалізувати подібний формат в Україні. Згодом повернувся додому, але до відкриття бізнесу справа дійшла не одразу. Ідею Арсен продовжував обдумувати навіть під час служби.
У «Крутиво» морозиво готують безпосередньо перед відвідувачами. Пательня охолоджується приблизно до -15°C, а саме приготування однієї порції займає близько трьох хвилин. Обладнання може працювати за температури до -34°C.
Для Тернополя такий формат поки незвичний. За словами Арсена, відвідувачі часто дивуються, коли бачать процес приготування.
Однією з особливостей бізнесу підприємець називає натуральні начинки. Крім того, на території точки є столики, де можна одразу з’їсти морозиво.
Арсен пішов до війська після того, як йому виповнилося 25 років. Він провів у війську близько півтора року та виконував завдання у складі 156-ї бригади. Про конкретний підрозділ і деталі служби ветеран не розповідає з міркувань безпеки побратимів, які досі служать. За час служби Арсен отримав два важкі поранення внаслідок атак танків та FPV-дронів. Одне з них призвело до втрати зору на одне око. Також він пережив контузії та сильний стрес.

У травні 2026 року його комісували через поранення. А вже 4 липня Арсен відкрив «Крутиво».
Спочатку він планував простіший формат — встановити парасолю та продавати морозиво. Однак для роботи в парку потрібно було отримати місце через аукціон Prozorro. Оренду довелося оплачувати наперед, а сам бізнес є сезонним. Зараз у роботі Арсену допомагають молодші сестри, які також навчилися готувати морозиво на холодній пательні.
Стаціонарна точка з морозивом для Арсена — не кінцева мета. Підприємець уже працює над ідеєю, яка дозволить зробити бізнес мобільнішим.
Також він планує змінити формат роботи «Крутива» взимку. Замість морозива хоче готувати гарячі страви, зокрема великі млинці з начинками.
Паралельно Арсен розробляє ще один проєкт — мікромаркет самообслуговування. За його задумом, це буде невелика точка з готовою їжею та напоями, де не буде продавця. У приміщенні планують встановити «розумний» холодильник зі штучним інтелектом, кавомашину, мікрохвильову піч та стійку для відвідувачів. Покупець зможе самостійно обрати продукцію, а оплату система проводитиме автоматично. Інформацію про наявні товари планують вивести у застосунок. Через нього можна буде також сформувати замовлення дистанційно.
На першому етапі Арсен розглядає можливість працювати з готовою продукцією або залучати партнерів. Після відкриття третьої точки він планує створити власну центральну кухню, яка постачатиме продукцію до всіх мікромаркетів.
Такі точки підприємець хоче розміщувати, зокрема, у лікарнях, гуртожитках, спортзалах та інших місцях, де людям потрібен швидкий доступ до їжі й напоїв.
«Мабуть, життя справді як «Крутиво»: як не в жар, то в холод, а далі — додати свої інгредієнти й створити щось нове», — говорить Арсен.