20 січня – День вшанування захисників Донецького аеропорту – Nova

20 січня – День вшанування захисників Донецького аеропорту

  Бої за Донецький аеропорт стали символом незламності та бойового духу українського війська, а захисники терміналів отримали прізвисько — «кіборги».   Перший бій за Донецький аеропорт відбувся 26 травня 2014.Після бою 26 травня 2014 року все літо в аеропорту не відбувалося значних сутичок, проте з вересня 2014 року розпочалися важкі бої.

  Активні бої за контроль над Донецьким міжнародним аеропортом розгорнулися між українськими військами і бійцями добровольчих формувань, з однієї сторони, та силами проросійськими збройними угрупованнями і рашистськими окупаційними військами – з іншої, з вересня 2014 року до 23 січня 2015 року і стали одними з найзапекліших на тому етапі війні росії проти України.

  Українські військовики утримували старий та новий термінали аеропорту. Опорним пунктом українських сил було селище Піски — через нього захисникам аеропорту поставляли провізію та боєприпаси, через нього здійснювалася ротація бійців. У цьому ж селищі була розгорнута артилерія вогневої підтримки.

  Рашисти атакували аеропорт з прилеглого Київського району м. Донецьк, з території монастиря на півдні та с. Спартак на сході. Вони здійснювали систематичні штурми терміналів, займаючи нові позиції, втрачаючи їх та знову готуючи штурми

    Внаслідок боїв руйнувалася інфраструктура аеропорту. В грудні 2014 року значних руйнувань зазнав старий термінал, 13 січня 2015 року остаточно впала диспетчерська вежа, яку утримували українські бійці. У новому терміналі бої точилися за різні його поверхи. На фінальному етапі битви українські вояки утримували перший поверх, а підвал та верхні поверхи контролювалися рашистами.

  20 січня 2015 року проросійські сили підірвали новий термінал: бетонні перекриття і стеля у багатьох секціях обвалилася, поховавши під уламками українських захисників. 22 січня 2015 року вцілілі захисники вийшли з термінала, проте багато поранених і контужених українських бійців потрапила до російського полону.

  Оборона терміналів ДАП тривала 242 дні. За час боїв ЗСУ встигла вибудувати оборону, створивши лінію укріплень навколо злітної смуги по периметру навколишніх сіл — у Пісках, Водяному, Опитному, біля вентиляційного ствола шахти Бутівки.

 

  20 січня 2022 року з метою військово-патріотичного виховання, вшанування подвигу військовослужбовців, добровольців та волонтерів, які обороняли Донецький аеропорт від російського агресора, та продовження найкращих бойових традицій, спільним Наказом Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України установлено в системі Міністерства оборони України День вшанування захисників Донецького аеропорту відзначати щороку 20 січня.


НАГАДУЄМО:

http:///chasopys-vijny-332-doba/

Поділитися: