109 болгарських парламентарів вирішили «навчити» Україну, як їй здійснювати адмінреформу в Одеській області

Уряд Болгарії прийняв декларацію у якій виступив проти поділу Болградського району Одеської області України. Документ був прийнятий 109 голосами “за”, “проти” не висловився ніхто, а 19 депутатів утрималися.

Про це повідомляє УНН з посиланням на пресслужбу болгарського народного зібрання.

“Парламент Болгарії категорично не згоден із запланованими адміністративними змінами і закликає уряд Болгарії вжити всіх можливих заходів … для забезпечення збереження цілісності болгарської громади в Болградському районі Одеської області в рамках майбутньої адміністративно-територіальної реформи”, – йдеться в повідомленні.

Також в заяві болгарського парламенту йдеться про необхідність терміново організувати міжурядову нараду з метою захисту прав і, увага, дотримання адміністративного єдності болгарської меншини в Україні відповідно до чинних двосторонніх угод, в тому числі і тими, які забезпечують освіту болгарською мовою.

Відзначається, що заява була передана українському посольству відразу після голосування.

В тамтешньому парламенті переконані, що українська адмінреформа поділить Болградський район на кілька територіальних громад, де етнічні болгари вже не будуть більшістю. На думку Софії, це вдарить по правам болгарської меншини, яка за неофіційними даними, налічує в Україні, переважно на півдні Одеської області, близько 250-300 тисяч осіб.

 

Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест у зв’язку з ухваленням 20 травня 2020 року Народними Зборами Республіки Болгарія Декларації щодо адміністративно-територіальної реформи в Україні і захисту прав та цілісності болгарської спільноти.

Про це повідомляє пресслужба відомства.

“Питання адміністративно-територіального устрою України належить до виключної компетенції органів державної влади України. Для нас абсолютно неприйнятними є спроби втручання іноземної держави у внутрішні справи України.

Викликають подив і нерозуміння маніпулятивні недостовірні твердження щодо впливу реформи на національну самобутність етнічних болгар України”, — йдеться у заяві.

У відомстві наголосили, що захист прав і свобод представників усіх національних меншин нашої держави, у тому числі й болгарської, є одним з пріоритетів діяльності органів влади України та здійснюється у чіткій відповідності до Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин.

У МЗС підкреслили, що права національних меншин в Україні закріплені в національному законодавстві і неухильно захищаються державою у відповідності до найсучасніших європейських практик.

“Питання щодо Болградського району буде вирішено відповідно до українського законодавства з урахуванням позиції місцевих жителів, у т.ч. чисельної болгарської громади”, — вважають у МЗС України.

Заява МЗС України завершується закликом до болгарських парламентарів діяти надалі відповідно до принципів дружби і добросусідства.

Варто нагадати, що на початку 19 століття тисячі болгар, рятуючись від турецької сваволі, переселились у Буджак, який 1812 року захопила Російська імперія. На цих землях болгарські поселенці знайшли свою нову Батьківщину, отримали змогу мирно жити й працювати. Їх наділили землею, надавали позики на обзаведення господарством, звільнили на 10 років від державних податків.

У 1818 році було утворено Бессарабське болгарське управління задунайськими переселенцями.

За ініціативою графа Івана Інзова у 1821–1823 роках було засновано місто Болград, яке стало центром болгарських колоній і водночас важливим торговим і ремісничим центром .

У 1918 році, скориставшись зі скрутного становища УНР, цю територію, разом із Бессарабією, захопила Румунія. У 1940 році СРСР «віджав» у Румунії Східну частину Молдови, яка в Російській імперії мала назву Бессарабія. Північну Буковину (сучасна Чернівецька область) та південну частину сучасної Одеської області. В цьому ж 1940 році було утворено Болградський район, який під час Другої світової війни, знову був героїчно окупований Румунією, а в 1944-му році звільнений від окупантів Радянською армією.

Сьогодні Україна переживає не найкращі свої часи. Коли нам погано, завжди на порядок денний у «красивій обгортці», з’являються ідеї «федералізації», «автономізації» чи зміни лінії державного кордону нашої країни.