З війни – додому: яка соціальна адаптація потрібна нашим захисникам і захисницям

З війни – додому: яка соціальна адаптація потрібна нашим захисникам і захисницям

  Рано чи пізно в Україні буде сьома хвиля демобілізації (перша від початку повномасштабного вторгнення). Переважна більшість тих громадян, що стали на захист держави повернуться спочатку додому, до сім’ї, а потім – у громаду.

  Для них почнеться процес реадаптації, в якому вони вчитимуться жити з військовим досвідом і наслідками військової служби. Ветерани звертаються в управління соціального захисту, до сімейних лікарів, у центри зайнятості, ЦНАПи (центри надання адміністративних послуг) тощо.

  В цій історії найбільша проблема кожної громади у сфері ветеранських політик – це наявність чинного Закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

  Частково обмежені нормами закону, а також розміром своїх бюджетів, які після початку повномасштабного вторгнення суттєво зменшилися, громади першими зіткнуться з суспільним невдоволенням стосовно відсутності сервісів для ветеранів. Під сервісами мається на увазі фізичне та психічне відновлення, освіта, працевлаштування і багато іншого.

  Тим не менш, громади, які мають можливості та політичну волю керівництва, створюють додаткові місцеві програми, які часто є надзвичайно ефективними.

  Серед прикладів – чудові програми підтримки ветеранів АТО/ООС міст Львова, Києва, Житомира, Хмельницького та інших населених пунктів, де замість масового використання коштів на пільги йдеться про відновлення людини, забезпечення її можливостей у перекваліфікації та адаптації.

 

НАГАДУЄМО:

http:///narodni-deputaty-zbyraiutsia-nadaty-vijskovozobov-iazanym-pravo-vidmovytys-vid-mobilizatsii/

  Саме на рівні громади державні та місцеві ветеранські політики можуть бути ефективно реалізованими, бо тільки ОМС знають кількість ветеранів, можуть оцінити їхні потреби, соціальний статус, а також здатні швидко реагувати на будь-які виклики.

  Тільки громади, виходячи з потреб місцевого бізнесу та містоутворювальних підприємств у людських ресурсах, можуть завчасно готувати необхідні освітні програми перекваліфікації та працевлаштування.

  Крім цього, органи місцевого самоврядування вже зараз готові до інновацій і впровадження нових інструментів роботи з цільовими аудиторіями.

  Поки мобілізовані жителі громад захищають країну, їхні родини та близькі також можуть отримувати підтримку. І це виключно математичний розрахунок. Підготовлена родина сприятиме швидкій реадаптації та реінтеграції ветеранів, що також напряму позначиться на громаді.

  Такі програми вже діють у ветеранських просторах Миколаєва, Сум, Рівного та інших міст. Простори є комунальними установами, а їхні команди вже працюють із родинами, залучаючи їх до своїх активностей. Після повернення захисників і захисниць ці ж самі родини приведуть своїх Героїв у вже відомі їм місця за соціальними послугами та сприянням у адаптації до мирного життя.

  Громади, наведені вище, це обласні центри з серйозними бюджетами на соціальну сферу. Проте й малі громади починають роботу в напрямі побудови своїх місцевих ветеранських політик.

  Так, наприклад, Таращанська громада Київської області, заради 1 тис. (приблизно) мобілізованих на 26 тис. загального населення вже почала стратегувати на тему повернення Захисників України до цивільного життя та просвіти їхніх родин.

  Представники місцевої влади, органів соціального захисту, територіального центру комплектування та соціальної підтримки, медичної та освітньої сфер, ветерани й депутати місцевого рівня вже збираються в Таращі та обговорюють, планують подальші дії, що конкретно вони можуть зробити у своїй громаді.

  Так, не ідеально складається. Так, є місцевий негативний досвід. Але це приклад того, що громаді не байдуже. І це круто. Це свідчить про те, що громада (або хоча б ініціативна група) розуміє, що у них вже не буде як раніше, до 24 лютого. Вони приймають сьогодення, готові приймати ветеранів, готові адаптуватися для прийняття захисників і захисниць у цивільне життя.

 

НАГАДУЄМО:

http:///zrada-u-verkhnikh-eshelonakh-vlady-mala-dopomohty-rosiianam-zakhopyty-ukrainu-za-try-dni/

 Вдумайтеся, 7-8 років тому українське суспільство розпочинало говорити про реінтеграцію ветеранів в громади. Сьогодні громади самі хочуть адаптуватись під ветеранів. Повага!

   Це приклад того, як ви, жителі своїх громад, можете проявити ініціативу, зібрати на невелику стратегічну сесію ініціативну групу і разом подумати, як ви будете приймати Захисників і Захисниць, що вам для цього потрібно та хто ваші союзники в цій історії.

  Власне, про союзників – громадські організації та бізнес – і будуть наступні матеріали.

 

Автор: Костянтин Татаркін, експерт з реінтеграції ветеранів
Передрук – https://fakty.com.ua/ua/by/kostyantyn-tatarkin/

 

НАГАДУЄМО:

http:///henshtab-informuie-pro-podii-na-fronti-chasopys-vijny-532-doba/

Поділитися: