Вони не зрадили Україну

21 березня 2014 року вже в окупованому Росією Криму кілька десятків курсантів севастопольської Академії військово-морських сил ім. Нахімова заспівали гімн України, коли в їхньому виші зрадники змінювали синьо-жовті прапори на триколори.

Близько двох десятків курсантів заспівали гімн України — і відразу ж стали одним із символів вірності Україні.

Щоб заглушити спів курсантів у динаміках на повну гучність увімкнули урочисту музику. Доспівавши, курсанти віддали честь, поплескали одне одного по плечі і повернулися в корпус.

Всю «кримську весну», з 23 лютого до 16 березня 2014 року, курсанти академії простояли на постах. На півострові тоді події змінювалися мало не щодня. 27 лютого в Криму вперше з’явилися російські військовослужбовці у формі без розпізнавальних знаків — їх називали «зеленими чоловічками». Вони блокували українські військові частини, але зброю не використали. Через це російська пропагандистська преса називали їх «ввічливими людьми».

Академію ім. Нахімова теж блокували: російськими кораблями з моря і «уралами» з суші.

Після «псевдореферендуму» курсантів академії почали умовляти залишитися на півострові. Їм обіцяли стипендію у 800 доларів, в той час як курсанти отримували 208 гривень (26 доларів за курсом 2014 року).

20 березня в академії змінилося командування. Тим, хто вирішив повертатися на материкову частину України, наказали залишатися в кубрику. Більшість курсантів вийшла на урочисте шикування. Під звуки гімну України зняли прапори. Коли на флагштоки, вже під гімн Росії, почали чіпляти російській триколор і Андріївський прапор, курсанти вибігли з кубрика і почали співати Гімн України.

За тиждень курсантам сказали забиратись геть з академії. Хлопці зібрали гроші, зняли квартиру в Севастополі і жили там. Нове керівництво академії виділило для них невеликий плац і зобов’язало приходити щоранку відзначатися, але дозволили підіймати свій, український прапор.

4 квітня дві сотні курсантів академії Нахімова виїхали з Криму. В Одесі курсантів спершу розподілили у військову академію, яка займається більше сухопутними професіями. Після цього передислокували до Національної морської академії.

Викладачів разом із курсантами з Криму вийшло мало.

Під час анексії Криму більшість українських військовослужбовців і правоохоронців, які служили там, перейшли на бік Росії і залишилися на півострові. З 20 тисяч силовиків, які склали присягу на вірність Україні, на материк повернулися тільки 6 тисяч: кожен третій. Серед них і 200 курсантів севастопольської Академії військово-морських сил ім. П.С.Нахімова.