Волонтери розказали про правила успішного працевлаштування для ветеранів

Соціальна адаптація людей, які повернулися із зони бойових дій надзвичайно важлива складова формування сучасної України. Повертаючись з війни, ветерани часто не в змозі знайти себе у просторі мирного життя, який вони своїми кров’ю та потом вибороли у ворога. Тому завдання нашого суспільства зрозуміти цих людей та допомогти їм жити далі. 

 

Однією з головних проблем, з якими стикаються ветерани – це працевлаштування. Багато хто з учасників війни  думає,  що його знання та навички не потрібні у цивільному житті і він відчуває себе відірваним від свого оточення. Така ситуація може привести до трагічних наслідків. 

 

Після подій Революції гідності та початку військової агресії з боку Росії,  багато громадян втратили роботу через різні причини. Зважаючи на обставини, які склалися на той час у нашій державі, волонтерами була заснована громадська організація “Центр зайнятості вільних людей”, яка б мала допомагати людям, які потрапили в складну життєву ситуацію, знайти роботу. На базі цієї організації з’явився проект “Воїну – гідна праця”, який проводить соціальну адаптацію ветеранів АТО через  працевлаштування, навчання та перекваліфікацію.

 

Журналіст агенції “Нова – новини ветеранів” поспілкувався про процес працевлаштування ветеранів з  менеджеркою з комунікації проекту “Воїну – гідна праця” Анастасією Потапенко.

 

Менеджерка з комунікації проекту “Воїну – гідна праця” Анастасією Потапенко

 

Анастасія розповідає, що ідея створення проекту “Воїну – гідна праця” з’явилась у рамках громадської організації “Центр зайнятості вільних людей”. Спочатку це було об’єднання рекрутерів, які хотіли допомогти тим, хто через кризу та зовнішню агресію втратив роботу. Коли вже почалась війна і коли перші учасники АТО почали повертатися додому, стала проблема працевлаштування цих людей.

 

 

Олександр Прокопенко, після демобілізації закінчив курси кулінарної майстерності та став поваром

 

“Тому що працевлаштування –  це найкращий спосіб  в соціальній адаптації людини. Тобто, коли в неї є робота та зайнятість, яка їй приносить і задоволення, і гроші, на які вона може нормально жити, то  це найкраща терапія та адаптація. І такої потреби в працевлаштуванні вимагали і учасники АТО, які поверталися”, – розповідає Анастасія.

 

За словами менеджерки, першій рік війни учасники проекту самі шукали тих, хто потребував допомоги. Втім, за її словами, на той час це не було основною проблемою. Перші роки війни була першочергова проблема в тому, що багато хто повернувся з інвалідністю і першочергова потреба була в медичній та психологічної реабілітації, тому про працевлаштування тоді думали в другу чергу.

 

“Згодом, за 7 років, ми вже маємо певну свою репутацію і бачимо, що процес працевлаштування сам по собі  не працює. Він працює лише в комплексі, коли є психологічна підтримка, підтримка медичної реабілітації, підтримка сім’ї у цьому питанні, тоді цілісним комплексом все це працює. Окремо воно не працює. Тому всі наші ініціативи, які були в рамках проекту “Воїну – гідна праця”, вони йшли єдиним компонентом. У нас є свій психолог, кар’єрний консультант, крім того, ми проводимо багато заходів щодо висвітлення історій успіху ветеранів”, – додає менеджерка.

 

На сайті “Центра зайнятості вільних людей” організація публікує матеріали, про успішне працевлаштування ветеранів, де самі учасники бойових дій розказують власну історію повернення до цивільного життя. 

 

 

Ірина Цвіла, ветеранка батальону “Січ”, після війни знайшла себе у фотографії

 

Анастасія Прокопенко каже, що “80% ветеранів які до них звертаються, не вказують і не розуміють, що їх військовий досвід може якось працювати в мирному житті. Тобто для них, те що було на війні це одна історія, повернення це зовсім інше. Вони їх не поєднують.”

 

Втім, навички які здобувають військові, є особливо цінними у мирному житті. В жовтні 2020 р. відбувся Світовий економічний форум в Давосі, на якому було виділено цілу градацію навичок, які будуть актуальними в 2025 р. і вони цілком збігаються з тими навичками, які отримують ветерани в зоні бойових дій. Це аналітичне мислення, стресостійкість, лідерство, робота в команді, комплексне розв’язання складних проблем, певна інноваційність та креативність.Тобто люди, які повернулися з війни, володіють певним набором актуальних вмінь, про які їм треба розповідати та пояснювати.  

 

Артем Семенюк, закінчив курси фотографії та створює власні проекти

 

“Наш основний акцент ставиться на тому, що ми працюємо на запит людини. Якщо до нас людина звертається з пошуком в ІТ сфері – ми допомагаємо в ІТ. Якщо вона не знає ким хоче бути, а такі дуже часто бувають, то ми пропонуємо їй пройти профорієнтаційну програму і там вже визначають які у неї є схильності. Тобто, наше завдання дати максимально інструментів для того, щоб людина сама свідомо обрала майбутню професію. З нашого досвіду, якщо людина обирає роботу таку, де просто платять великі гроші, але їй це не подобається, або якість частковий підробіток, то людина все одно приходить до того, що їй треба самореалізуватися. Тому мета нашого проекту показати, що така самореалізація цілком можлива і ми допомагаємо розкрити потенціал ветерана”, – підсумовує Анастасія.



За час існування проекту допомоги працевлаштування ветеранам, організацією було досягнуто значних успіхів. Слід відзначити такі досягнення: проведено 4834 кар’єрних та психологічних консультацій, 780 осіб вже пройшли навчання та перекваліфікацію; надано 460 грантів на навчання та перекваліфікацію; 200 учасників бойових дій відкрили власну справу; 580 ветеранів пройшли 20 спеціалізованих тренінгів з переходу до цивільної професії “Військовий імунітет у цивільній кар’єрі”.

 

Нагадаємо:

 

Читайте нас також у Телеграмі

 

Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку