«Шахед» — це чималий шматок металу з крилами, який несе добрячу порцію вибухівки — до 45 кг. Довжина його — 3,5 м, а розмах крил — 2,5», — про це на сайті ТрО розповідає «Кий», старший вогневої групи, офіцер 205 батальйону.
«В мобільні об`єкти вони не влучають, їхня ціль — стаціонарні будівлі. Переважно наші ТЕЦ. Небезпеку цей безпілотник становить навіть тоді, коли вже впав. Адже його бойова частина може вціліти і здетонувати пізніше. Саме тому «шахедів» намагаються збивати якнайдалі від міст», — пояснює офіцер.
Екіпаж «мисливців» складається з трьох бійців: це командир, кулеметник і водій. Важливо, як зазначає «Кий», щоб у цій групі кожен міг замінити кожного: водій — кулеметника, командир — водія і так далі. Саме тому бійці повинні навчатись і тренуватись кожну вільну хвилину. Адже ніхто не знає, як ситуація буде розвиватись наступного чергування. А відповідальність у бійців чимала.
Пересуваються бійці вогневої групи на пікапі. На його кузові встановлено крупнокаліберний кулемет. Зазвичай це ДШК, «Утьос» або Browning. Як розповідають стрільці, калібр 12.7 мм здатен збити «шахеда» з одного влучання. Можна збити і меншим калібром, але тоді потрібно вцілити або в двигун, або в бойову частину безпілотника.
«Звісно треба вміти стріляти. На полігоні ми тренувалися, стріляючи з кулемета по повітряних кулях, потім — по сигнальних ракетах, — розповідає «Кий». — Не слід забувати й про теоретичну підготовку. Дуже важливо знати технічні характеристики того, що на тебе летить: його швидкість, вагу, вразливі місця тощо. Це допомагає правильно розраховувати траєкторію цілі, а також робити поправку на погоду чи пору року».
https:///tryvaie-reiestratsiia-na-uchast-u-vidbori-na-mizhnarodnykh-zmahanniakh-united-states-air-force-trials-2024/
Чергування групи триває добу, проте більшість тривог припадає на темну пору. Воно й не дивно — ворог запускає безпілотники тоді, коли їх найважче знешкодити.
Попередня зима нас багато чому навчила. «Схема роботи така: командир трасуючими кулями вказує ціль. А кулеметник створює загороджувальний вогонь. В цю вогневу хмару влітає «шахед». Тобто, ми не намагаємось влучити саме в об`єкт, а створюємо пастку на його шляху. Наразі принцип роботи такий, і він ефективний», — ділиться «Кий».
Він додає, що невдовзі в рашистів розпочнеться період осінньо-зимового «загострення»: з настанням холодів нальоти «шахедів» почастішають. Ворог робитиме все, щоб залишити наші міста без тепла і світла. Через коригувальників, переважно місцевих зрадників, будуть знову намагатися шукати важливі цілі, щоб уразити їх. Проте, додає, минула зима багато чому навчила і військових, і цивільних.
Цього разу – ми готові. Буде важко, але переживемо і здолаємо.
З повною версією інтерв’ю можна познайомитись, перейшовши за посиланням:
https://tro.mil.gov.ua/ubyty-shaheda-yak-teroborona-znyshhuye-rosijski-bezpilotnyky/