Військовополонені та безвісти зниклі: що робити, в які двері стукати?

Військовополонені та безвісти зниклі: що робити, в які двері стукати?

  До юридичної консультації, що працює в Спілці ветеранів АТО, часто звертаються люди з проблемами, які дуже подібні між собою, якщо не сказати – ідентичні. За останні кілька місяців консультанти отримали найбільше питань, що стосуються військовополонених і безвісти зниклих. Звертаються батьки, дружини, інші члени родин, побратими військовослужбовців. Це й не дивно, виходячи з того, що, за даними МВС, в Україні безвісти зниклими вважаються понад 26 тисяч осіб. 15 тисяч з них військові, 11 тисяч – цивільні.

  Таким чином, викристалізувалися головні питання, що стосуються саме вказаних проблем. І наш кореспондент із цими питаннями звернувся до юридичних партнерів Спілки – Андрія Гур’єва та Аліка Керімова, щоб отримати від них кваліфіковані та вичерпні відповіді.

  Сподіваємося, що така публікація буде максимально корисною для читачів сайту. А за детальнішою інформацією ви самі можете звернутися до наших юристів, попередньо записавшись на консультацію.

  Оскільки отриманого матеріалу виявилося цілком достатньо на дві публікації, ми не знайшли нічого іншого, як розподілити інформацію. Окремо публікуємо зараз те, що стосується безвісти зниклих, а щодо військовополонених розповімо в одному з наступних матеріалів. А оскільки ці теми дуже пов’язані між собою, то стаття буде з продовженням, чи пак – закінченням.

ЧАСТИНА ПЕРША: БЕЗВІСТИ ЗНИКЛІ

– Нікому не побажаєш потрапити до такої ситуації, але коли це трапилося, коли член родини зник безвісти, що слід робити родичам зниклого?

Андрій Гур’єв: Родичі військовослужбовця, що зник безвісти, отримують про це відповідне сповіщення від Територіального центру комплектації (ТЦК) того району, з якого вони були мобілізовані. А до ТЦК така інформація надходить від військових частин. Зараз багато скарг щодо того, чому військові частини не повідомляють рідних безпосередньо. На що я можу відповісти, що законодавство регулює ці процеси й у кожної структури є свої чітко визначені функції. До функцій військової частини відноситься проведення службового розслідування: залучаються бойові розпорядження, опитуються свідки. Після цього військовослужбовець уважається безвісти зниклим, а родичі отримують право на відповідні виплати.

Військовополонені та безвісти зниклі: що робити, в які двері стукати?

– Про які саме виплати йдеться?

Андрій Гур’єв: Про основне та додаткове грошове забезпечення. Якщо військовий під час виконання бойового завдання зник безвісти, ці кошти мають виплачуватися комусь із членів родини, як правило, найближчому родичу, якого завчасно вказав сам військовослужбовець. Причому виплати мають здійснюватися до того часу, поки зниклий не буде визнаним загиблим чи полоненим. Для цього законодавством визначений термін у 6 місяців – півроку. Якщо немає підтверджень потрапляння до полону, коли так і не було виявлено тіло, зниклий безвісти може бути визнаний загиблим. Але лише за рішенням суду, до якого можуть звертатися, як родичі зниклого, так і військова частина.

Алік Керімов: Тут слід указати найчастішу помилку, на якій чомусь наполягають представники частини. Вони виплачують грошове забезпечення члену родини протягом шести місяців, після чого виплати припиняються. Але це є порушенням, тому що виплати мають тривати до винесення судом рішення, що зниклий безвісти є загиблим. А шість місяців – це той термін, після якого можливо лише звертатися до суду, а не припиняти виплати.

– Які ще бувають помилки, що заважають родичам вчасно отримувати гарантовані законодавством виплати?

Алік Керімов: Такою помилкою є зволікання проведення службового розслідування. Воно має бути проведене протягом 30 діб після того, як стало відомо, що військовий зник безвісти. Насправді, як показує практика, розслідування проводяться місяцями в порушення вказаного терміну. Я розумію, що під час бойових дій процедура ускладнюється, але слід пам’ятати, що в таких випадках порушується право родичів вчасно отримувати грошові виплати.

Андрій Гур’єв: Коли службове розслідування проведене, член родини безвісти зниклого готує й подає пакет документів до районного ТЦК. У пакеті має міститися заява на виплати забезпечення та документи, які підтверджують особу й родинні зв’язки зі зниклим. Це невеликий пакет документів, що готується швидко й без проблем. Бувають ситуації, коли слід доводити родинні зв’язки. Як правило, це цивільні дружини чи незаписані діти. Тоді слід звертатися до суду й його рішення буде необхідним документом для отримання виплат.

– Куди ТЦК направляє пакет документів і від кого залежить отримання родичами виплат?

Алік Керімов: За все це повну відповідальність несе військова частина й саме до її фінансового відділу передаються документи. До обов’язків частини входить підготовка службового розслідування, долучення його до отриманого від ТЦК пакету документів і оформлення виплат на рахунок заявника, який є членом родини зниклого безвісти.

Військовополонені та безвісти зниклі: що робити, в які двері стукати?

– Хто найчастіше буває винен у тому, що родичі вчасно не можуть отримати виплати? І що слід робити, якщо виплати не здійснюються?

Андрій Гур’єв: Як правило, всю відповідальність за цей процес несе військова частина. Бо саме до її обов’язків відноситься і проведення службового розслідування, й оформлення виплат. Якщо з якихось причин виплати не надходять, заявнику слід нагадувати про себе, телефонувати, писати адвокатські запити. Якщо на друге-третє таке звернення немає ніякої реакції, слід скаржитися на керівництво частини.

Алік Керімов: Тут слід указати на три проблемні моменти, з якими найчастіше стикаються наші клієнти. По-перше, це несвоєчасне повідомлення про те, що військовий зник безвісти. По-друге, зволікання з проведенням службових розслідувань, що тягне за собою затримку виплат. І третім проблемним моментом є те, що через півроку припиняють виплати, не отримавши судове рішення.

Військовополонені та безвісти зниклі: що робити, в які двері стукати?

Влад Якименко, начальник штабу ГО «Спілка ветеранів АТО»:

– В умовах широкомасштабної війни військовослужбовці та ветерани стикаються з різноманітними проявами несправедливості з боку командування, фінансових та інших служб. Часто вони самі не можуть розібратися, що й як потрібно робити в таких ситуаціях, і потребують допомоги з боку фахівців. Саме з цією метою Спілка ветеранів залучила фахових юристів та адвокатів для консультацій і реального захисту прав військових та звільнених зі служби. До нас, як до керівництва об’єднання ветеранів, постійно надходять звернення рідних і близьких військовослужбовців – з проханнями надати допомогу в пошуку безвісти зниклих воїнів, у сприянні звільненню з полону. Це величезна проблема й велике  горе, яке спричиняє війна: тисячі зниклих та вбитих, зламані людські долі. Але  й у цих випадках в людях жевріє надія. На жаль, державні інституції не достатньо ефективно працюють у вказаному напрямку, тому ми вирішили зробити все можливе для допомоги родинам наших побратимів, що захищали чи продовжують захищати Україну від агресора. Оскільки проєкт реалізується за допомогою Українського ветеранського фонду, тому усі ветерани, або члени їх родин, не зважаючи на те, є вони членами Спілки чи ні, можуть записатися на консультацію й отримати будь-яку юридичну допомогу від фахівців.

Спілкувався з юристами Олександр КУХАРЕНКО

Закінчення дивись за посиланням:

https:///vijskovopoloneni-ta-bezvisty-znykli-shcho-robyty-v-iaki-dveri-stukaty-2/

НАГАДУЄМО:

https:///dobrovoltsiam-tsyvilnym-vruchyly-posvidchennia-uchasnykiv-bojovykh-dij/
Поділитися: