Війна від першої особи: волонтери розпочали роботу над створенням унікального проєкту «Воєнний відеоархів»

Громадська організація «Всесвітній день вишиванки» та кіностудія «Диво» поставили собі за мету зібрати, систематизувати та викласти у загальний доступ відеодокази російсько-української війни на Донбасі

Ідея створення такої платформи належить голові ГО та засновниці кіностудії «Диво», чернівчанці Лесі Воронюк (на фото). Пані Леся – засновниця свята Всесвітній день вишиванки, культурна кураторка та авторка фільмів «Спадок нації», «Соловей співає», «Ткацький шлях». У її здобутку безліч цікавих проєктів, які покликані відновити культурну спадщину та привернути увагу українців до питань національної єдності та ідентичності.

 

– Під час роботи над збором матеріалу для документального фільму про лінгвоцид української мови «Соловей співає» ми з колегами зрозуміли, що є багато матеріалу, відзнятого учасниками АТО/ООС, волонтерами, лікарями безпосередньо на місці подій. І ці відео ні в якому разі не можна втрачати. Адже це – наша історія, яку мають знати не тільки українці, але і світ. Так з’явилася ідея створити платформу, де кожен охочий зможе переглянути ці відео, які є не тільки документальним свідченням російської агресії, але – і важливою частиною історії сучасної України. Значущість такого матеріалу надважлива і в сучасному контексті, і для майбутніх істориків через 10, 50, 100 років, – зазначає Леся Воронюк.

Зазначимо, що автори проєкту «Воєнний відеоархів» зацікавлені лише у матеріалах, відзнятих на місці подій. Тобто, це мають бути не постановочні інтерв’ю, відео, зняті постфактум чи реконструкції.

 

На даний час колективу однодумців вже вдалося зібрати декілька годин матеріалу – це ролики тривалістю від 10 секунд до 2-3 хвилин. Зараз триває робота над описом відео. Волонтери зазначають, хто автор, де і коли відбувалися події, та хто брав у них учать. До кінця року планується завершити збір первинного матеріалу та створити сайт, де все буде викладено у вільному доступі. Звісно, що у разі продовження військового конфлікту, відеоархів буде постійно поповнюватися.

За словами Лесі Воронюк, авторів проєкту цікавлять військові дії, побут та умови життя військових, робота медиків та життя цивільних людей, які опинилися у зоні конфлікту.

– Жодне з відео, які нам вдалося зібрати на цей момент, не лишає байдужим. Адже кожне з них – це окрема історія, розказана тими, хто бачив війну не на екрані телевізору, а на власні очі. Особисто мені найбільше запам’яталося відео, відзняте в одному з бліндажів, де військові медики рятували поранених бійців. Їхня самовіддана праця, їхнє бажання за будь-яку ціну зберегти життя наших захисників вражають. Сьогодні, коли люди мають безліч джерел інформації, іноді досить суперечливої, вкрай важливо, щоб людство знало історію України з позиції нашої держави, щоб люди усвідомлювали правду про те, що відбувається зараз у їхній країні, – пояснює головну ідею майбутнього відеоархіву його авторка.

 

Відзначимо, що команда, яка працює над проєктом, користується виключно власними ресурсами, не залучаючи ні державних, ні інших джерел фінансування. Єдине, що зараз потрібно для створення «Воєнного відеоархіву», – це час, який готові витрати волонтери, та активна участь спільноти АТО/ООС, яка готова надати відеоматеріал.

Долучитися до проєкту може кожен, хто володіє потрібним відеоматеріалом, зв’язавшись з Лесею Воронюк через її сторінку у Фейсбук.

Один з тих, кого зацікавила ця ініціатива – учасник бойових дій Сергій Зосіч. «Це унікальні матеріали, які потрібно зберегти не тільки для сучасників, але і для майбутніх поколінь, бо зараз твориться історія нашої держави. Я не лишився осторонь цієї ініціативи, і мені приємно, що вона знаходить відгук у моїх побратимів, тож «Воєнному відеоархіву» однозначно бути!», – говорить ветеран.

 Довідково: станом на лютий цього року ООН збільшила свою оцінку кількості жертв війни на Донбасі до 13 тисяч, чверть з них – цивільні особи, з яких – 147 дітей.

 

Олена Шаріпова, НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС