Відмовилися від землі – отримуйте гроші: органи місцевого самоврядування виплачують компенсацію за добровільну відмову від права на землю

Гарантії на першочергове отримання землі учасниками бойових дій прописані в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Але як бути, коли ветерани війни є, а от земельних ділянок, які їм можна передати у власність, немає?

Вийти з цієї ситуації вирішили територіальні громади деяких українських міст, зокрема, міста Тернопіль. Тут станом на сьогодні 62 учасники бойових дій вже отримали компенсацію за земельні ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку. 10 червня виконавчий комітет прийняв рішення про надання компенсації ще 19 особам. Загалом, до кінця року заплановано надати виплати за добровільну відмову від землі 140 учасникам АТО/ООС – саме на стільки осіб розраховані кошти в цьогорічному бюджеті. Сума однієї компенсації складає 75 тисяч гривень і розраховується з врахуванням базової вартості 1 кв.м. нормативної грошової оцінки земель м. Тернополя та виплачується в розмірі грошової оцінки земельної ділянки площею 0.06 га.

 

У своїх діях місцева влада Тернополя керується рішенням сесії, яке прийняла у березні 2018 року.

Представник Тернопільської області у Раді ветеранів при Мінветеранів,  голова громадської спілки “Об’єднання учасників АТО Тернопілля” Дмитро Харчук зазначає, що, відповідно до Порядку компенсації за земельні ділянки учасникам АТО, затвердженого на засіданні виконкому Тернопільської міської ради 25 квітня 2018 року, в першу чергу компенсації отримують учасники АТО, які мають статус дитини-сироти або отримали поранення, контузії, або ті, які мають на утриманні дітей.

– Виплати проводяться на підставі затвердженого Порядку та на основі Реєстру, сформованого за результатами розгляду затверджених списків на засіданні Ради підтримки учасників антитерористичної операції, – зазначає Дмитро Харчук.

 

  1. Харчук Дмитро

Відзначимо, що подібні програми також діють у Львові та Черкасах. Там ветеранам виплачують по 100 тисяч гривень у якості компенсації за відмову від реалізації права на землю.

Настільки подібні компенсації правомірні та чи позбавляють вони ветерана права отримати у власність земельну ділянку на території іншого населеного пункту – питання, на яке немає чіткої відповіді.

Адвокат та керуючий партнер юридичної компанії «Авокор» Віталій Саламаха переконує, що тут все залежить від моральних якостей ветерана, адже, наприклад, отримати 75 тисяч у Тернополі і реалізувати своє право на земельну ділянку з тим же цільовим призначенням, наприклад, у Харківській області, теоретично можливо.

Відмовитися від права на безоплатну приватизацію землі можна відповідно до закону, адже воно не є невід’ємним правом, як, наприклад, право на життя. Цілком законно і те, що людям пропонують альтернативу – або земельну ділянку, яких обмежена кількість, і невідомо скільки часу займе її очікування, або гроші. Тут органи місцевого самоврядування діють в межах своєї компетенції. Але, на мою думку, подібне прагнення місцевої влади піти назустріч ветеранам і забезпечити їхнє право на першочергове отримання земельних ділянок може стати причиною зловживань. Адже в законодавстві України не прописано те, що грошова компенсація може бути підставою для добровільної відмови від реалізації права на землю. Тому ніхто не гарантує, що ті учасники бойових дій, які отримали компенсацію в одному з регіонів України, будуть намагатися реалізувати своє право в іншому, – говорить юрист.

 

3 адвокат Віталій Саламаха

Окрім цього, Віталій Саламаха нагадує, що відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України перелік підстав для відмови у наданні дозволу щодо передачі земельної ділянки у власність є вичерпним, але про отримання компенсації чи добровільну відмову від права в Законі не йдеться.

Нагадаємо, відповідно до Земельного кодексу України, кожен громадянин України має право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності за наступними цільовими призначеннями:

– для ведення особистого селянського господарства;

– для садівництва;

– для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд;

– для індивідуального дачного будівництва;

– для будівництва індивідуальних гаражів.

Важливо, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах вищезазначених норм провадиться один раз по кожному виду використання.

 

Олена Шаріпова, НОВАновини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС