Вчені досліджують мега-айсберг A74 та дно моря під ним (ФОТО)

  В кінці лютого супутники Sentinel-1 та TerraSAR-X зафіксували утворення айсберга площею в 1290 кв.км. в морі Ведделла, що відколовся і почав віддалятися від шельфового льодовика Бранта.

 

  Неподалік тріщини, у 20 км від лінії розколу, розташована законсервована британська дослідницька станція «Галлей».  GPS-станції повідомляють, що процес утворення нового айсберга британській станції ніяк не зашкодив. Британія має дослідницьку станцію на льодовому шельфі Бранта з 1957 року.

 

  Німецьке дослідницьке судно-криголам Інституту полярних та морських досліджень Альфреда Вегенера Polarstern (“Полярна зірка”), яке знаходилося неподалік у запланованій раніше експедиції та проводило наукові дослідження, скористалося унікальною нагодою і змінивши курс обійшло навколо новоутвореного льодового масиву, відомого як мега-айсберг A74.

 

  Для цього  Polarstern довелося пройти дуже вузьким каналом, який зараз відділяє А74 від шельфового льодовика Бранта – крижаної платформи, від якої айсберг і відколовся на початку березня. У деяких місцях ширина протоки становила не більше 500 метрів. Цей процес зафіксував європейський супутник Sentinel-2. Зараз німецький криголам повернувся до своїх планових досліджень у Морі Веддела.

 

  Частина морського дна в Антарктиді, приховане під кригою протягом 50 років, оголилася після відділення великого айсберга A74. Вчені з Інституту полярних і морських досліджень імені Альфреда Вегенера обстежили ділянку морського дна і виявили, що на ньому кипить життя, повідомляє BBC News.

 

  На зображеннях морського дна, отриманих з корабля RV Polarstern, вчені змогли побачити безліч істот, прикріплених до донних камінню. Більшість з них є фільтруючими організмами, які харчуються речовинами, перенесеними під лід течіями. У дна були виявлені також і рухливі представники фауни: 5 видів риб і 2 види восьминогів. Це вказує на те, що під шельфових льодовиком все ж є запаси їжі для живих істот.

 

 

Нагадуємо: