Цього тижня вищі в Україну завітають лідери ЄС. Після дводенного саміту в Києві, згідно із проектом заяви, яка буде опублікована на заході та з якою ознайомилося видання Politico, лідери ЄС не будуть обіцяти Україні приєднання до блоку найближчим часом. На нас очікують чергові розпливчасті гарантії “поступового просування” і тільки після того, як буде досягнуто “всіх етапів”, встановлених ЄС.
За словами кількох дипломатів та офіційних осіб ЄС, таке формулювання стало наслідком дуже серйозної протидії з боку деяких країн ЄС з приводу перспектив членства Україні в ЄС. Хоча національні лідери ЄС не будуть присутні на п’ятничному саміті, офіційні особи Європейської ради, до якої входять усі 27 лідерів ЄС, будуть на зв’язку під час оголошення заключного комюніке.
У червні минулого року лідери ЄС надали Україні офіційний статус кандидата в рекордно короткі терміни, але цей крок був набагато простішим, ніж швидке просування України через виснажливі переговори, необхідні для приведення країни-кандидата у відповідність до хитромудрих систем, правил і положень ЄС. Цей процес зазвичай займає роки і часто зупиняється на тривалі невизначені періоди часу, зазначає видання.
Тим не менш, країни ЄС розділилися в думці щодо того, як швидко блок має спробувати провести Україну через цей процес вступу. “Між Польщею та країнами Балтії, з одного боку, та іншими країнами ЄС існує явна напруженість щодо формулювань вступу України до ЄС”, – сказав один з офіційних осіб Єврсоюзу.
Чиновник додав, що напруженість між президентом Європейської ради Шарлем Мішелем та президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляйєн також відіграє значну роль у дебатах. “Вони змагаються в тому, щоб перевершити один одного у позитивному ставленні по відношенню до українців”, – сказав чиновник.
Проте, хоча проривів у переговорах щодо вступу України до Євросоюзу і не очікується, у Брюсселі мають намір “продемонструвати солідарність” з Україною з інших питань. “Сам факт того, що ми проводимо саміт у країні, яка перебуває у стані війни – саме по собі це вже має велике значення”, – сказав високопоставлений представник ЄС.
Щоб повністю не зіпсувати “картинку”, за деякими напрямами очікується прогрес. Так, наприклад, угода про безвізовий режим для промислових товарів, призупинення дії мита на український експорт ще на рік, рух щодо приєднання України до платіжної схеми ЄС, що спрощує банківські перекази у євро та інтеграція України до зони безкоштовного мобільного роумінгу ЄС.
Також на порядку денному саміту будуть мирний план Володимира Зеленського з 10 пунктів, проблеми відбудови зруйнованого рашистами після війни та питання продовольчої безпеки. ЄС збирається оголосити про новий пакет гуманітарної допомоги на суму 25 мільйонів євро.
Інший представник ЄС заявив, що саміт посилає “сильний сигнал про те, що ми підтримуємо країну, яка стала жертвою агресії, і наголошуємо на праві України на справедливий мир після закінчення цієї війни. На Україну напали, Україна має право на самооборону, яку вони реалізують… і лише це може бути основою справедливого миру”. Залишається сподіватися, що цей сигнал почують і на нього злякано відреагують у кремлі.
У документі також наголошується на необхідності “комплексного та послідовного проведення судової реформи” відповідно до рекомендації Венеціанської комісії, посилаючись, зокрема, на необхідність реформування Конституційного суду України.
http:///putin-proklav-shliakh-do-chlenstva-ukrainy-v-nato-borys-dzhonson/