Український кулезахисний шолом відповідає стандартам НАТО

Загальновійськовий кулезахисний шолом «ТОР» українського виробництва пройшов успішне випробування в сертифікованій лабораторії США за стандартом NIG, рівень ІІІ-А. Про що свідчить виданий сертифікат встановленого зразка. У цьому документі на 10 сторінках відображені всі етапи випробувань із фіксацією відповідних параметрів.

Починаючи з цього року в нашій країні запроваджено новий державний стандарт. Відповідно до нього, відтепер застосовують все той же патрон Luger (9х19), але з меншою швидкістю – 358 м/с, а також використовують патрон ПМ (9х18) зі сталевим осердям зі швидкістю 330 м/с.

Захист шоломів «ТОР», і його десантного варіанту «ТОР-Д»,  відповідає вітчизняному класу 1-А за ГСТУ 78-41-004 і класу захисту 1 нового національного стандарту ДСТУ 8835:2019. Тобто його не пробиває 9-мм куля (патрон 9×19) зі свинцевим осердям на швидкості 410 м/с з відстані 5 метрів та 9-мм куля (патрон 9×18) зі сталевим осердям на швидкості 335 м/с.

Водночас заперешкодна деформація захисної оболонки після пострілу менше, ніж передбачена стандартами країн НАТО (до 20 мм у фронтальній та тильній частині і до 16 мм у бокових та тім’яних частинах).

За нормативами американського стандарту відстріл здійснюється з відстані 5 метрів зі швидкістю 430 м/с як патроном Luger (9х19), так і Magnum (10,9х32,5R). Тоді як за нормативами українського стандарту, що діяв до 2020 року, відстріл проводили лише патроном Luger (9х19) зі швидкістю 410 м/с

Шолом «ТОР» і його десантний варіант «ТОР-Д» перевіряли і в сертифікованій європейській лабораторії ФРН на відповідність рівню захисту IIIA NIJ STD 0106.01. Також визначали й ступінь їхнього захисту від осколків відповідно до стандарту НАТО STANAG 2920.

За їхніми результатами, українські шоломи отримали найвищий 6-й рівень безпеки (F6), бо здатні витримати удар уламка, що летить зі швидкістю 700 +/– 5 метрів за секунду.

 

Шоломи «ТОР» і «ТОР-Д»  мають надійний і ергономічний підшоломник: демпферні подушки надійно захищають голову від контузійної травми, а утримуюча система підганяється не тільки за висотою і глибиною, а й за окружністю голови за допомогою дискового регулятора.

Шоломи мають універсальну конструкцію й можуть використовуватися в усіх кліматичних умовах.

За основу дизайну обрали дві моделі шоломів, які в наш час наймасовіше застосовують провідні армії НАТО: піхотний шолом ACH MICH 2000 та Ops-Core high cut (десантний варіант з високою обрізкою для додаткової зручності під час роботи з використанням оперативних навушників і радіогарнітури).

 Їхня конструкція забезпечує вентиляцію підшоломного простору, не заважає застосуванню тактичних масок, активних навушників, коригувальних окулярів, засобів зв’язку, протигаза й респіратора, носінню зимового головного убору, виконанню стрибків з парашутом.

Щодо технології виготовлення цих шоломів, не заглиблюючись у нюанси виробничого процесу, коротко можна сказати. що бронекупол створено формувальним методом з арамідної тканини (Kevlar) із застосуванням спеціального балістичного клею. Він укритий тонким шаром стійкого негорючого матеріалу. Саме це покриття і забезпечує виробу експлуатацію в усіх кліматичних умовах та захищає від ударів, подряпин. Покривають шоломи спеціальною фарбою, яка не відблискує. На них передбачене й універсальне кріплення для приладів нічного бачення, що застосовують країни НАТО.

 

У 2017 році десантний варіант шолома «ТОР» («ТОР-Д») успішно подолав випробування і був прийнятий на озброєння українського війська.

Проте, на жаль, кількість цих шоломів в ЗСУ і досі обмежена.