УКРАЇНІ ПОТРІБЕН ЗАКОН ПРО ПОКАРАННЯ ЗА ВІЙСЬКОВІ ЗЛОЧИНИ

Попри те, що війна в Україні триває вже 5 років, у Кримінальному кодексі України досі відсутня стаття про відповідальність за злочини проти людяності. На цьому наголошували правозахисники та постраждалі від воєнних злочинів під час пресбрифінгу в Українському кризовому медіацентрі. Вони закликали народних депутатів підтримати законопроєкт № 2689 про воєнних злочинців.
За словами співавторів документа, він узгодить українське кримінальне законодавство з нормами міжнародного кримінального й гуманітарного права, що дасть змогу здійснити належну правову кваліфікацію злочинів, скоєних у районі бойових дій і на окупованих територіях, унеможливить амністію осіб, які скоїли такі дії.
За словами правозахисників, наразі у Кримінальному кодексі не виписано склад воєнних злочинів і злочинів проти людяності. Тому у правоохоронних органів і прокурорів немає правових інструментів, щоб належним чином кваліфікувати такі злочини, скоєні в контексті російської збройної агресії на Донбасі та в Криму.
«Проєкт закону розроблений ще під час каденції попередньої Верховної Ради та проголосований у першому читанні. Після виборів його доопрацювали та внесли до парламенту заново», — наголосив Постійний представник Президента України в АР Крим Антон Кориневич.
У коментарі для АрміяInform Антон Кориневич пояснив, що цей законопроєкт у правову систему України вводить поняття злочину проти людяності та створює повноцінний каталог воєнних злочинів, за яким зможуть працювати прокурори та судді.
«Щоб надати належний інструментарій новоствореному Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора, іншим правоохоронцям, необхідна компліментарність у законодавчому полі», — зазначив Антон Кориневич.
За словами правозахисників, важливою умовою законопроєкту є те, що на ці злочини не поширюється термін давності. Незалежно від того, коли людина вчинила цей злочин, — вона має бути за нього покарана.
Крім того, за ці категорії злочинів неможлива амністія. За словами голови Центру громадянських свобод Олександри Матвійчук, це є абсолютно критичним для України в контексті Мінських домовленостей, де пункт про амністію виписаний у досить розпливчастих формулюваннях.
Як розповів голова Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський, завтра законопроєкт № 2689 планують розглянути на засіданні Комітету, у четвер запланований його розгляд на пленарному засіданні парламенту. Є шанси, що його ухвалять до кінця поточної сесії, запевнив Денис Монастирський.
 
За матеріалами АрміяInform