Угорщина продовжує блокувати Україну в НАТО

Угорщина вирішила продовжити блокувати засідання Ради Україна – НАТО. Будапешт наполягає на відновленні прав угорців Закарпаття, які нібито порушує Україна. Про це в угорському парламенті заявив міністр закордонних справ Петер Сійярто, повідомляє Hungarytoday.

У своєму виступі він наголосив, що позицію Угорщини часто показують як проросійську. Дипломат назвав абсурдними такі звинувачення.

«Зі сторони може здатися, що доля 150 тисяч етнічних угорців в Україні для нас менш важлива, ніж геополітичні міркування. Але для нас ця меншина важливіша за будь-яку геополітику», — наголосив міністр.

Він зазначив, що з точки зору двосторонніх відносин Угорщини з сусідніми країнами її відносини з Україною були складнішими.

«Хоча Угорщина підтримує Україну в питаннях територіальної цілісності та суверенітету, вона повинна мати на увазі багато порушень у законодавстві прав угорської національної меншини. Порушення стосуються не лише прав угорської громади, але ширше — прав меншин», — додав дипломат.

Нагадаємо, що сьогоднішнє непорозуміння у відносинах України з Угорщиною розпочалося через Закон про освіту.

6 січня 2020 року в Україні ухвалили новий закон про середню освіту. Згідно з ним, усі угорськомовні школи зобов’язані перейти на нову модель навчання. У початковій школі навчання передбачається повністю угорською мовою, але з 5 класу не менше ніж 20 % предметів мають викладати українською. З кожним роком української ставатиме більше. В результаті в 9 класі 40% предметів вивчатимуть державною мовою. У старшій школі такий показник має становити вже 60%.

Натомість Угорщина вимагає прирівняти угорську мову до мови корінних народів – тобто аби навчання з 1 до 11 (12) класу велося угорською.

Після набуття чинності освітнього закону українським угорцям ніхто не забороняє навчатися рідною мовою. Закон визначає, що основною мовою викладання в Україні є державна мова — українська. Проте поряд з державною мовою можуть викладатися й мови нацменшин. Тож освітній закон не обмежує права представників нацменшин на вивчення рідної мови, а захищає державну мову.

Оцінивши закон, те ж саме заявила Венеціанська комісія, яка загалом позитивно оцінила документ.

 

За матеріалами військовий навігатор