UARM або Українська броня (Відео)

Топовим виробником бронезахисту, на сьогоднішній день, є українська компанія «Українська броня» або «UARM», що виготовляє засоби індивідуального захисту з 2014 року. Компанія розробляє і виготовляє виключно високоякісні вироби, включаючи м’який балістичний захист і жорсткі бронеплити. «Українська броня» замовляє найякіснішу тканину та фурнітуру, і виготовляє продукцію, яка не поступається найкращим світовим зразкам. Компанія налагодила виробництво найкращих бронеплит з бронекераміки та надвисокомолекулярного поліетилену. У чому ж така висока оцінка бронепластин та виробів «UARM»? Одна з головних переваг, це спеціальні анатомічні вигини на плитах, за рахунок чого плити ідеально прилягають до тіла. Також дякуючи окремій розмірній сітці плиту може підібрати боєць під свої зріст. Компанія «Українська броня» виготовляла керамічні бронеплити з оксиду алюмінію та карбіду кремнію, але з часом акцент перемістився на золоту середину – карбід кремнію. Справа у тому, що плити з оксиду алюмінію трохи важчі (на 30%) за плити з карбіду кремнію і мають більшу товщину, тому акцент було зміщено на більш комфортні і легші плити з високими показниками захисту і низьким показником заперешкодної травми – на плити з карбіду кремнію. На сьогодні, карбід кремнію є одним з оптимальних варіантів композиту для виготовлення бронепластин.

 

На сьогодні, компанія «UARM» (Українська броня) пропонує доволі класне рішення, поєднав сучасні технології – керамічна бронеплита з композиту карбіду кремнію і НВМПЕ, що відповідає 6-му класу захисту за ДСТУ 8782:2018 або IV за NIJ 0101.06. Що це означає? Саме мінімальна вага та максимальний рівень захисту досягнутий завдяки поєднанню композиту SiC та НВМПЕ. Виробник «підстрахував» плити додатково і «вдягнув» їх у силіконове покриття, яке додатково захищає плиту від падінь та утримує уламки кераміки всередині. Відзначимо, що така плита абсолютно унеможливлює рикошет. Окрім того, як зазначалося вище, всі жорсткі бронеплити компанії «UARM» мають анатомічно вигнуту форму 3D multi-curved, що повторює вигини тіла і щільно прилягає. Керамічна плита з карбіду кремнію гарантовано витримує до 3-х влучань куль чи уламків. І головне, що керамічні плити є Stand alone, що означає – можна використовувати самостійно, без додаткового МБЗ зі збереженням всіх характеристик 6-го класу захисту. Плити можна підібрати за розміром, як звичайний одяг, що підвищує рівень комфорту для користувача. Трохи не забули про головне – вага. Самий найменший розмір (S) важить всього 2,5 кг., і це дійсно не вага для такого класу захисту. Наприклад, у  бронеплит того самого «Темп-3000» розмірів немає. Тож, ставимо величезний плюс за такий, майже індивідуальний підхід.

 

Погнали далі. Жорсткі бронеплити з НВМПЄ від «UARM». Виконані у двох класах, 2-й та 3-й з надвисокомолекулярного поліетилену (UHMWPE). Можна сказати, що це найоптимальніше рішення на сьогодні, для спорядження бронежилета бронеплитами. Здавалося б, такі поняття, як поліетилен та бронезахист просто не сумісні, але насправді якраз навпаки. Основі переваги поліетиленових плит є їх мізерна вага, анатомічна форма (як і у керамічних) і текстильне покриття, яке надійно захищає плиту від агресивних речовин і високий рівень захисту (2й та 3й). Щоб було більш зрозуміліше відмітимо, що поліетиленова плита 3-го класу захистить від найрозповсюдженіших типів куль у зоні ООС (5.45×39 7Н6 та 7.62×39 57-Н–231). Ці плити можна назвати, таким собі, компромісним рішенням між вагою та захистом. Бронежилет з такими плитами (найменший розмір плити важить 1,17 кг) можна носити цілий день не знімаючи. Так само, як і керамічні плити поліетиленові бронеплити мають розмірну сітку для більш зручного підбору користувачем. Виробник гарантує надійний захист від 6-ти влучань з відстані 5-ти метрів, що є доволі гарним показником надійності плити. Поліетиленові плити доступні у двох варіантах: STA та ICW. Обов’язково звертайте на це увагу і ось чому: плити з позначкою STA можна використовувати у чистому вигляді, без додаткового МБЗ. Такі плити відповідають заявленому рівню захисту без додаткового МБЗ, а от плити з позначкою ICW відповідатимуть своєму зазначеному рівню захисту тільки за умов використання з МБЗ. Для чого це зроблено? Все дуже просто. Якщо ви вже маєте бронежилет з МБЗ, то вам не потрібно купувати плити STA, які трохи важчі і товстіші за ICW, вам потрібно взяти ICW і на виході ви отримуєте заявлений виробником захист. Якщо ж у вас плитоноска без МБЗ, то ви можете придбати готовий варіант STA (Stand alone) і одразу використовувати без МБЗ. Також варто зазначити, що окрім стандартних плит ви можете додатково замовити і бокові плити для камербанбанду. 

 

 

Окрім бронеплит та МБЗ, компанія «Українська броня» виготовляє сучасні бронежилети. У асортименті компанії ціла низка бронежилетів, які створені за сучасними технологіями та з використанням найсучасніших матеріалів. У асортименті «Української броні» є всі типи бронежилетів, від легких плитоносок для спецпідрозділів до модульних військових бронежилетів.

 

Візьмемо, наприклад, одну з найвідоміших плитоносок LPC™ Light Plate Carrier. Це надзвичайно легка та зручна низькопрофільна плитоноска, що виготовлена зі зносостійкого, оригінального матеріалу Cordura щільністю у 1000 D. А це гарантує витривалість до стирання та розривів бронежилету під час довготривалої експлуатації у важких умовах. Окрім того, система швидкого розстібання гарантує миттєве зняття жилету, за необхідності.

 

Також, є дуже доречним використання матеріалу Hypalon (Хайпалон) у місцях, де плече бійця контактує з прикладом. Матеріал Hypalon – це поєднання легкості та міцності, до того ж сам матеріал надзвичайно тонкий, що дозволяє максимально відчувати приклад зброї і вести прицільний вогонь у різних умовах. Ще одна крутезна фішка, яка реалізована у даній плитоносці – це технологія NIR, яка робить бронежилет менш помітним через прилади нічного бачення. Перераховуючи всі переваги і особливості тільки одного бронежилета, який виготовляє невеличка компанія, що з’явилася у 2014 році, чомусь постійно згадується той Корсар від «Темп-3000», від величезної компанії, яка має досвід у виробництві більше за «Українську броню» та інші, має більше потужностей, площу виробництва і т.д.  Але це власні роздуми і ліричні відступи. Нижче окремо розглянемо і  «Темп-3000»

Боець 503-го окремого батальону морської піхоти Олексій Годзенко, легендарного батальону «Борсуків», яким командує Вадим Сухаревський позитивно відгукнувся у коментарях виробника стосовно плитоноски SPC від «UARM»:  – Дякую за бронежилет, дуже зручно. Коментар лаконічний і змістовний, коментар справжнього морпіха.

 

 Ще одним цікавим виробом «UARM» є броньована сорочка, яка може додатково захистити бійця від уламків.

 

Варто сказати, що всі моделі бронежилетів «UARM» виготовлені на високому рівні за стандартами НАТО і заслуговують на те, щоб бути на озброєнні ЗСУ та інших підрозділів і конкурувати з «Темп-3000». На сьогоднішній день, продукція «Української броні» закуповується полком «Азов» та іншими підрозділами Збройних сил України.

З мінусів можна відмітити доволі високу ціну, але воно й зрозуміло, бо матеріали коштують не дешево і відповідно робота також. Якщо жилети і можна знайти конкурентні у «колег по цеху» за меншими цінами, то за керамічними бронепластинами і плитами з НВМПЕ доведеться звертатися до «Української броні», чи «Темп-3000» бо окрім них в Україні, на сьогодні, інших виробників просто не існує. До речі, якщо ви захочете собі бронегаманець чи броньований чохол для ноуту або ж ви захочете вдягнути у броню свого чотирилапого друга, то це також до «UARM», це все у них є і навіть більше.

 

 

Науково-виробниче підприємство Темп-3000

 

Науково-виробниче підприємство працює, увага, з 1989 року і так само, як і «UARM» спеціалізується на розробці і створенні засобів індивідуального і колективного бронезахисту. Підприємство має повний цикл виробництва, що дає можливість повністю самостійно виготовляти вироби з власних матеріалів. Темп-3000 використовує у виробництві як власні матеріали, так і закордонну сировину для виготовлення. Не дивлячись на всі скандали і неоднозначність відомих нам виробів підприємство продовжує створювати і виготовляти бронезахист відповідно стандартам та потребам різних відомств України. Ні, ми не ставимося упереджено і не розглядаємо тему однобоко тільки з негативної точки зору, ми за об’єктивне висвітлення теми і тому не робимо спеціально акцент на негативних моментах виробництва Темп-3000 про які і так всі знають, а подаємо об’єктивну інформацію про вироби, сподіваючись, що в майбутньому у підприємства Темп-3000 проблем більше не виникатиме. Кому цікаво, може почитати «Справу бронежилетів» окремо.

 

Отже, науково-виробниче підприємство Темп-3000 має власні виробничі потужності для виготовлення модульних бронежилетів, захисту для саперів, шоломів, балістичних щитів, керамічних бронеплит, сталевих плит, та жорстких бронеплит з НВМПЕ. Темп-3000 – єдине в Україні підприємство, яке виготовляє керамічні бронеплити з композиту карбіду бору. Поки що рано робити будь-які висновки, щодо якості плит, але сам факт їх виробництва є позитивним моментом і лакмусовим папірцем, що вказує на правильний напрямок розвитку засобів бронезахисту. Як заявляє виробник керамічні плити з композиту карбіду бору В2С4 відповідають 6-му класу захисту за ДСТУ, але за ДСТУ В 4103-2002. Так все добре починалося, але знов «косяк». Як ми згадували вище у 2019 році набув чинності новий стандарт ДСТУ 8782:2018 за яким і визначають класи бронежилетів. Але у Темп-3000 все по старому. Навіть на офіційному сайті відображається така інформація. Якщо порівнювати з бронеплитами від «UARM», то одразу кидається у око відсутність розмірів і анатомічних вигинів, на кшталт американських плит, у «темпівських» бронеплит. Всі плити стандартних розмірів 25 х 30 см і це означає, що у бійця відсутня можливості підібрати бронеплити під свій зріст. Зрозуміло, що виготовлення єдиного розміру значно зменшує «головний біль» виробництва і на цьому можливо зекономити. Але хіба на цьому потрібно економити і закривати очі на деталі? Хіба на «ітаксойдьот» заслуговує військовослужбовець, що боронить Україну? Гаразд, продовжуємо далі. Залишається поки не відомим, чи можна використовувати «темпівські» плити самостійно, як stande alone, чи 6-й клас досягається за умов використання додаткового м’якого балістичного захисту.

 

Також, «Темп-3000» виготовляє керамічні бронеплити з композиту карбіду кремнію 4-го та 6-го класів, які мають такі ж характеристики розміру, що і плити з композиту карбіду бору. Покриття плит текстильне, що захищає додатково бронеплиту. Окрім керамічних бронеплит науково-дослідницьке підприємство виготовляє жорсткі плити з НВМПЕ 2-го і 3-го класу відповідно. Наприклад, НВМПЕ плитка 3-го класу важить 1,5 кг і має стандартний розмір, без можливості підбору по розмірній сітці. Для порівняння, поліетиленова плита від «UARM» 3-го класу захисту при розмірі «S» важить 1170 грам. «Темпівська» поліетиленова жорстка плита не має анатомічних вигинів і покрита синтетичним матеріалом.

 

Щодо бронежилетів, то «Темп-3000» виготовляє різні варіації всім нам відомої моделі «Корсар». Всі модифікації  модульні і створені на базі «Корсара» з деякими особливостями і відмінностями. Так, модель «Корсар МПЛ» має додатковий плавучий елемент і розрахований для використання у лавах Військово-морських сил України. Це безперечно плюс, який не може залишитися без нашої уваги. Також, окремо створено модель «Корсар М3С», який має систему швидкого скидання на фронтальній частині жилету. Варто сказати, що всі зовнішні чохли жилетів виготовлені з поліамідних та поліефірних тканин власного виробництва. Досвід вже показав, якої якості були ті тканини, з чого робили жилети, які потрапляли на передову. Тож, залишається сподіватися, що керівництво підприємства переглянуло свою політику, цінності і зробило відповідні висновки.

Цікавий відгук залишив боєць Національної гвардії, ветеран АТО Турчин Іван, щодо бронезахисту від «Темп-3000»: «Ну в принципі бронеплити 4-го класу можна використовувати масово, коли відсутні активні бойові дії. Масовість сталевих бронеплит диктується меншими витратами на виробництво та багаторазовістю у використанні. Керамічна плита одразу йде в «утіль» після влучання, а от сталева продовжує виконувати свої завдання. Саме цим обґрунтована така кількість сталевих плит у ЗСУ та інших підрозділах. Ясна річ, що бронекерамічні композити є ідеальним варіантом для захисту бійця, але це набагато дорожче і не ясно, чи «вивезе» наша держава такі матеріальні навантаження…Є окремі підрозділи НГУ які повністю укомплектовані сучасним і надійним бронезахистом, як наприклад полк «Азов», який укомплектовано поліетиленовими плитами від компанії «Українська броня» та чохлами від компанії «М-Tac». Якщо говорити про чохли від «Темп-3000», то тут і так всі знають, якої сумнівної якості ті чохли…коли відривалися лямки, випадали плити…я краще промовчу.»

 

Харківський завод засобів індивідуального захисту

 

Ще одна доволі цікава компанія з Харкова, що спеціалізується на виробництві засобів індивідуального захисту. Одразу зазначимо, що завод випускає продукцію під чотирма брендами: «Rarog», «Predator», «Helga» та «Plastoon».

Завод виготовляє широкий спектр товарів військового призначення від шоломів до тактичних аксесуарів, у тому числі відомий тактичний комплекс ПТК «Хижак» 4.0.

 

Харківчани відрізняються тим, у першу чергу, що виготовляють найважчий, але найдешевший варіант бронекераміки – бронеплити 6-го класу за ДСТУ з композиту оксиду алюмінію Al₂O₃ 6. Все інше, як у «темпівських» аналогів з карбіду кремнію: єдиний розмір без анатомічних вигинів. Хоча у «харківчан» зазначено, що плита stand alonе і її можна використовувати самостійно, без додаткового балістичного пакету. Варто відзначити, що Харківський завод засобів індивідуального захисту має доволі широку і непогану лінійку бронежилетів. Це і плитоноски і модульні жилети і цивільні жилети і жилети прихованого носіння. Не забули харківчани і про вироби з НВМПЕ, але всі вони не вище 2-го класу захисту за ДСТУ В 8782-2018.

 

Тримаймо порох сухим і все буде Україна!

 

Олександр Навроцький, НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС