Сьогодні Сонце “повернуло на літо”

  У цьому році День Зимового сонцестояння відбулося у вівторок, 21 грудня, рівно о 17:58 за Київським часом. Вчора ми пережили самий короткий світовий день у році. За кілька днів сонце почне поступово все вище і вище підійматися над горизонтом і, як казали раніше: «Рік поверне на літо». Починаючи від сьогодні Сонце почне щодня підіймається все вище над обрієм.

 

  Сонцестояння, скоріше за все, були головними моментами річного циклу ще за часів неоліту. Про це свідчить планування археологічних пам’яток пізнього неоліту та бронзової доби, таких як Стоунхендж у Великобританії та Ньюгрейндж в Ірландії. Основні осі обох цих пам’яток були ретельно вирівняні по зорової лінії, що вказує на схід сонця в День Зимового сонцестояння в Ньюгрейнджі та захід сонця в Стоунхенджі.

 

Схід сонця в Стоунхенджі в День Зимового сонцестояння.

  У 45 року до н.е. Юлій Цезар у «новому» календарі встановив для Європи 25 грудня як дату зимового сонцестояння. З того часу за рахунок різниці між Юліанським календарним роком (365,25 діб) та Тропічним роком (365,2421897 діб) відбулося зрушення фактичного астрономічного сонцестояння приблизно на три дні за кожні 400 років. На початок XVI столітті День Зимового сонцестояння «здвинувся» аж на 12 грудня.

 

  У 1582 році Папа Римський Григорій XIII анулював 10-денну помилку, накопичену за період з IV по XVI століття, але не врахував три дні, що набігли між I та IV століттями нашої ери. Таке коригування календаря і перемістило День Зимового сонцестояння у Північній півкулі на 21-22 грудня.